Az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete (SEC) az esti órákban iránymutatást adott ki a stabilcoinok besorolásáról: a hivatalos állásfoglalás alapján a legismertebb stabilcoinok nem minősülnek értékpapírnak.
A SEC közleményében úgy fogalmazott, hogy azok az úgynevezett „covered stablecoinok” – azaz olyan tokenek, amelyek:
-
az USD-hez 1:1 arányban rögzítettek és arra szabadon visszaválthatóak,
-
fedezetük likvid, alacsony kockázatú eszközökből áll, és
-
a kibocsátott mennyiség fedezetével egyenértékű amerikai dollárral rendelkeznek, nem tartoznak az értékpapírokat szabályozó törvények hatálya alá.
„Véleményünk szerint az ilyen körülmények között történő kibocsátás és forgalmazás nem minősül értékpapír-ajánlattételnek.”
A fenti definíció alapján a jelenlek két piacvezetőnek számító stabilcoin, az USDT és az USDC nem számítanak értékpapírnak, így kereskedésükhöz és forgalmazásukhoz sem kell külön engedélyt szereznie a kriptotőzsdéknek.
Kamatot viszont nem fizethetnek
Fontos korlátozás ugyanakkor, hogy a SEC szerint ezek a stabilcoinok nem fizethetnek kamatot a felhasználók számára. A kibocsátó ugyan felhasználhatja az ezek ellenértékét garantáló eszközökön keletkező hozamot (például ha ezeket állampapírban tartja, akkor az azokon keletkező kamatot), de azt nem oszthatja vissza a tokenbirtokosoknak.
Donald Trump elnök korábban úgy nyilatkozott, hogy még a nyári kongresszusi szünet előtt szeretné aláírni az első kriptós jogszabályt, így a kamatozással kapcsolatos hivatalos álláspont egyelőre még nem tekinthető véglegesnek, de az biztos, hogy a kamatokra vonatkozó kitétel nem nyerte el az iparági szereplők tetszését,
Brian Armstrong, a Coinbase vezérigazgatója a CNBC-nek adott interjújában aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a felhasználók nem részesülhetnek a stabilcoinok után járó hozamokból. A témáról az X-en is hosszabban írt, és hangsúlyozta: szeretné, ha a Kongresszus olyan törvényt hozna, amely lehetővé tenné a kamatfizetést anélkül, hogy értékpapírrá válnának a stabilcoinok.
A kamatozó stabilcoinok bevezetése érdemben javíthatná a pénzügyi hozzáférést világszerte, különösen azokban a térségekben, ahol a bankrendszer lakossági lefedettsége alacsony, vagy nem is megbízható. Egy decentralizált, közvetítő felek nélküli és hozamot is kínáló digitális dollár nemcsak a DeFi ökoszisztémát lendítené előre, hanem komoly versenyre kényszerítené a hagyományos pénzügyi szereplőket.
Továbbra is ez a „gyilkos alkalmazás”
A stabilcoinok terjedését sokan továbbra is a kriptoipar “killer app”-jának, azaz a tömeges elterjedést leginkább segítő alkalmazásának tartják.
A kriptopiac természeténél fogva rendkívül volatilis. A bitcoin vagy az ethereum árfolyama naponta több százalékot is ingadozhat, ami jelentős kockázatot jelent azok számára, akik fizetőeszközként vagy értéktárolóként szeretnék használni ezeket az eszközöket. A stabilcoinok ezzel szemben az amerikai dollárhoz (vagy más fiat valutához) kötött digitális tokenek, amelyek árfolyama 1:1 arányban követi a mögöttes devizát. Ezáltal nemcsak kiszámíthatóbbá és biztonságosabbá teszik a kriptós tranzakciókat, hanem megteremtik a lehetőséget arra is, hogy a felhasználók megtakarításra és napi fizetésre is használják őket anélkül, hogy az árfolyam-ingadozástól kellene tartaniuk. Ez különösen fontos azoknak, akik nem aktív spekulánsok, és a digitális eszközöket elsősorban praktikus célokra használnák.
A stabilcoinok egyúttal hidat képeznek a hagyományos pénzügyi világ és a decentralizált pénzügyek (DeFi) között. Használatukkal a felhasználók anélkül csatlakozhatnak a DeFi protokollokhoz, hogy volatilis tokeneket kellene tartaniuk vagy kockáztatniuk. A stabilcoinban elszámolt decentralizált hitelezés, hozamtermelés és likviditásbiztosítás révén lehetőség nyílik kamatszerzésre, hitelfelvételre vagy akár komplex pénzügyi stratégiák alkalmazására is, miközben a kiindulópont továbbra is egy stabil, dolláralapú eszköz marad. Ez a fajta funkcionalitás vonzóvá tehetu a stabilcoinokat azok számára, akik a blokklánc-technológiát nem spekulációs céllal, hanem pénzügyi eszközként szeretnék használni.
A stabilcoinok piaci mérete 2025-ben eddig 11%-kal, az elmúlt egy évben pedig 46%-kal nőtt, jelenleg 234 milliárd dollár értékű eszköz van forgalomban.
A területet továbbra is a Tether (USDT – piaci részesedése 61%) és a Circle-féle USD Coin (USDC – piaci részesedése 25%) uralja. Ezek a tokenek már nem csak a decentralizált pénzügyekben (DeFi) és a tőzsdei kereskedésben játszanak meghatározó szerepet, hanem elkezdtek megjelenni egyes gazdaságok (pl.: Törökország, Brazília, Argentína, kelet-ázsiai és afrikai térség) lakossági és intézményes felhasználóinak eszköztárában is.