A piacok nem szeretik a meglepetéseket, de egyre gyorsabban tanulnak meg reagálni rájuk. Miután az amerikai elnök, Donald Trump múlt héten bejelentette a kormány vámintézkedéseit, a globális piacok heves eladási rohammal reagáltak, a bitcoin szintén. Ezeket az intézkedéseket “Felszabadulás napjának” neveztek el az elnök.
Ám a korrekció kezdetének tűnő esésből teljes körű felpattanás lett. A részvénypiacok, a kriptovaluták – így a bitcoin is – és az ázsiai–csendes-óceáni indexek egyaránt magukhoz tértek, ahogy a kereskedők újrapozícionálták portfólióikat azután, hogy rövid ideig felmerült egy esetleges vámhalasztás lehetősége, amelyet a Fehér Ház gyorsan cáfolt. Fake hírnek bizonyult.
Olvasd el ezt is: Történelem ismétli önmagát?
A bitcoin is visszapattant mélypontjáról, az európai részvények magasabban nyitottak, és a kockázatos eszközök volatilitása is enyhült. A befektetők az alapvető gazdasági tényezők felé fordulnak: szerdán érkeznek a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyvei, pénteken pedig fontos munkaerőpiaci adatok látnak napvilágot.
Ha van egy dolog, amit a piacok megtanítottak nekünk, az az, hogy nem a csökkenő árak az igazi ellenségek, hanem az elhamarkodott döntések. Ilyen pillanatokban nemcsak gyarapítani lehet a vagyont, hanem megőrizni is. A bölcs vagyonmegőrzés, pedig gyakran a legjobb módja a hosszú távú hozamok elérésének.
Felszabadulás napi vámok: rövid távú sokk, hosszú távú perspektíva, bitcoin
A piacok már látták ezt a filmet korábban és akkor is visszapattantak. 2018-ban az Egyesült Államok kereskedelmi háborút indított Kína ellen, több száz milliárd dollárnyi árura vetett ki vámokat. Akkor is hasonlóan reagáltak a piacok: az S&P 500 index közel 20%-ot esett 2018 szeptembere és decembere között, ahogy a fokozódó vámháború recessziós félelmeket váltott ki. Ám 2019 áprilisára, mindössze négy hónappal később, az index teljesen ledolgozta veszteségeit, és végül több mint 28%-os pluszban zárta az évet.
Mi volt a fordulat kulcsa? Miután a piac beárazta az új kereskedelmi környezetet, és a Fed is közbelépett, a kockázatvállalási kedv újra megjelent.
Kapcsolódó cikkünk: Vér folyik az utcákon
És mi a helyzet a kriptovalutákkal? Érdekes módon a bitcoin is jól teljesített ebben az időszakban. Annak ellenére, hogy 2018 elején már medvepiacba lépett, a BTC 2018 decemberében 3 200 dollár körül talált mélypontot, szinte egy időben a részvénypiaci aljjal. Ez után, majd hat hónap alatt 330%-ot ralizott, egészen 13 800 dollárig 2019 júniusára. Bár az ok-okozati összefüggések összetettek, ez az időszak jól megmutatta, hogy a kripto hogyan tud alternatív eszközként előnyre szert tenni.
Most is egy hasonló fordulópontnál állhatunk!
Igen, a vámintézkedések megrázhatják a piacokat. De a történelem azt mutatja, hogy ritkán törik meg a hosszú távú trendeket. A kamatcsökkentések még mindig napirenden vannak, a vállalati eredmények ellenállóak, és az intézményi kereslet a digitális eszközök iránt továbbra is erős. Könnyen lehet, hogy már el is indultunk a sokkból a helyreállás felé vezető úton.
A piac talán még nem nyugodott meg teljesen, de a tapasztalt befektetők pontosan tudják, mit kell tenni, amikor esnek az árfolyamok:
- Értékeld újra a kockázatokat, de ne hátrálj meg a meggyőződésedtől!
- Diverzifikálj okosan, ne ösztönösen!
- Ne csak az ármozgásokat figyeld, várd meg, míg változik a narratíva!
A bizonytalanság egyensúlytalanságot teremt, az egyensúlytalanság, pedig lehetőségeket szül. Okosan játszani nem azt jelenti, hogy a felpattanás után szaladsz, hanem azt, hogy már eleve jó helyen állsz, amikor az megtörténik.
Érdekelnek a kriptopénzügyek? Legyél Te is megújult VIP tag a Discord csatornánkon! Még több hírt és információt olvasnál? Iratkozz fel YouTube és TikTok csatornánkra! Ha pedig segítőkész és informatív kripto közösségre vágysz, látogass el Discord csatornánk valamennyi szobájába.
/cryptoslate, cryptoquant, bloomberg, coindesk/