Az amerikai Igazságügyi Minisztérium (DoJ) megszüntette a kriptovalutákkal kapcsolatos bűnügyekre szakosodott nyomozócsoportját. A Nemzeti Kriptovaluta Bűnüldözési Csapat (National Cryptocurrency Enforcement Team, NCET) feloszlatása azonnali hatállyal lépett életbe egy április 7-én kiküldött minisztériumi körlevél alapján.
A döntés része lehet annak a politikának, amelyet Donald Trump újraválasztása óta követ az amerikai adminisztráció. Az elnök januárban végrehajtási rendeletet adott ki, amelynek célja a “szabályozási egyértelműség megteremtése” a digitális eszközök piacán. A komrányzat álláspontja szerint a DoJ nem egy digitális eszközöket szabályozó hatóság, és a korábbi kormányzat hibája volt, hogy a kriptopiac szabályozását pereskedéssel (regulation by enforcement) próbálta megoldani.
Kriptoegységből politikai ütközőzóna
A még 2021-ben, Joe Biden elnöksége alatt létrehozott NCET többek közt a Tornado Cash, az FTX, a Binance, valamint észak-koreai hackercsoportok elleni vizsgálatokban vett részt.
A felszámolás megtiltja, hogy a minisztérium ügyészei új vizsgálatokat indítsanak kriptotőzsdék, pénzmosásra használt mixerek (pl. Tornado Cash), vagy tárcaszolgáltaók ellen. Ehelyett a hangsúly azokra az “egyéni csalókra” helyeződik, akik „közvetlenül ártanak a digitális eszközbefektetőknek” – áll a Todd Blanche helyettes főügyész által jegyzett dokumentumban.
Az új irányvonal politikai vihart is kavart: Elizabeth Warren demokrata szenátor már vizsgálatot sürget, mivel gyanúja szerint a kriptoiparral kapcsolatos döntések megkérdőjelezhető módon kedvezhettek a kriptoszektor szereplőinek és talán Donald Trump elnöknek is.
Az elmúlt hetekben a DoJ mellet a SEC, vagyis az amerikai tőzsdefelügyelet is megszüntette az elmúlt években indított és szinte minden nagyobb iparági szereplőt érintő nyomozásait, illetve a Pénzügyi Ellenőrök Hivatala (OCC) is lazította a bankokra vonatkozó kripto-tevékenységi korlátozásokat, megágyazva annak, hogy az amerikai pénzintézetek is kriptovalutákkal kapcsolatos szolgáltatásokat nyújthassanak.