Ukrajna pénzügyi szabályozó hatósága átfogó kriptovaluta-adózási keretrendszer bevezetésére tett javaslatot. A javaslatban több opciót is felkínálnak a döntséhozóknak, a végleges változatról 2025 októberében szavazhat az ország parlamentje.
A szervezet bizonyos digitális eszköztranzakciókra 23%-os adót vetne ki, miközben másokat teljesen mentesítene. A tervezet célja, hogy a háborús gazdasági helyzet figyelembevételével egy szabályozottabb, EU-kompatibilis adózási környezetet teremtsen a virtuális eszközök piacán.
A javasolt adómérték Ukrajna szokásos 18%-os személyi jövedelemadójából, valamint az ehhez társuló 5%-os hadi különadóból áll össze, amelyet tavaly decemberben vezettek be az ország védelmi költségeinek fedezésére.
Mi lenne adóköteles?
A tervezet szerint azok a tranzakciók számítanának adóalapnak, ahol kriptovalutát váltanak fiat pénzre, vagy amelyekkel árut, szolgáltatást vásárolnak. Tehát ha valaki például bitcoint vált hrivnyára vagy dollárra, az után adózni kellene. A javaslat azonban fontos kivételeket is tartalmaz:
- A kripto-kripo tranzakciók (pl. ETH → BTC váltás) mentesülnének az adó alól.
- A stabilcoinokra való átváltás akár teljes mentességet is laphat, vagy kedvezményes, 5–9%-os kulcs alá eshet. Ezt Ukrajna meglévő devizaadó-szabályozásával indokolják.
Kitértek a bányászatra, stakingre és airdropokra is
Az adók kivetése nem csak a kereskedőket és befektetőket érintené. A bányászatot vállalkozási tevékenységként kezelnék, de az otthoni bányászoknak kedveve egy adómentességi küszöböt is bevezetnének. A staking esetében két lehetőség merült fel: vagy üzleti jövedelemként adózna, vagy csak akkor, ha az érintett tokeneket fiat pénzre váltják.
Airdropok és hard forkok esetében a hatóság még több modellt is fontolgat: egyes változatok szerint ezek a jövedelmek azonnal, a kiosztás pillanatában adókötelessé válnának, de egy másik megközelítés szerint csak a fiatra váltásuk után.
Társadalmi szempontok és nemzetközi minták
A javaslat hangsúlyozza a társadalmi méltányosságot is. A Nemzeti Értékpapír- és Tőkepiaci Bizottság (NSSMC) szerint szükség van adómentes küszöbértékekre a kisbefektetők védelmében. Ezen kívül a családon belüli átutalások, a hosszú távú megtartás és a kriptós adományok is mentességet élvezhetnek – de lehet hogy csak akkor, ha azokat a tranzakciókat egy hatóságok által is ellenőrizhető és licenszelt harmadik félnél és nem egy felhasználó által ellenőrzött (non-custodial) tárcákkal hajtják végre.
Ruszlan Magomedov, az NSSMC elnöke szerint „a kriptoadózás kérdése ma már nem elméleti kérdés, hanem egy olyan valóság, amely gyorsan közeledik”. Mint mondta, a szabályozási mátrix és a lehetőségek bemutatásának célja, hogy a parlament megalapozott döntést tudjon hozni, figyelembe véve az egyes opciók gazdasági és társadalmi hatásait.
EU-konformitás és piaci integráció
A tervezet illeszkedik Ukrajna EU-integrációs törekvéseihez, hiszen az ország 2022 óta hivatalos tagjelölt. A bemutatott terv az EU MiCA (Markets in Crypto Assets) rendeletére épül, és több uniós ország – például Ausztria és Franciaország – mellett Szingapúrt és Malajziát is mintaként említi.
Becslések szerint a kriptoadó évi 200 millió dollár (mai árfolyamon kb. 72 milliárd forint) feletti bevételt hozhatna Ukrajnának. A Chainalysis 2024-es felmérése szerint Ukrajna a 6. helyen áll a világ országainak kripto elfogadását és elterjedtségét vizsgáló rangsorában.
Globális kriptopénz-elfogadási index: Magyarország a 60. helyen végzett