A Mantra (OM) token vasárnap este 93%-ot vesztett az értékéből. A kriptopénz árfolyama 18:00-kor még 6.1 dollár körül mozgott, 22:00-kor viszont már 42 centet ért.
Az RWA piac kiemelt szereplője
Az összeomlás előtt még a 20. legnagyobb kriptopénznek számító OM egy valós eszközök tokenizálására fókuszáló RWA (Real World Assets) projekt, ami több jelentősnek mondható eredményt is elért.
A dubaji központú DAMAC ingatlanfejlesztő cég több mint 1 milliárd dollár értékű ingatlan tokenizálását vállalta a MANTRA platformon keresztül, ami az egyik legnagyobb RWA tokenizációs kezdeményezés az iparágban és jelentős lépés lehet a blokklánc-alapú ingatlanbefektetések elterjedése felé.
A tokenizált eszközök térnyerése az elmúlt két évben kezdett egyre komolyabb méreteket ölteni, miután olyan neves szereplők csatlakoztak a terület fejlesztéséhez, mint a világ legnagyobb vagyonkezelőjének számító BlackRock.
Az RWA szektorban lekötött befektetések összértéke nemrégiben lépte át a 10 milliárd dollárt.
Ugyancsak a MANTRA lett az első decentralizált pénzügyi (DeFi) protokoll, ami engedélyt kapott a kriptopénzek működését szabályozó dubaji VARA hatóságtól, amivel a projekt megfelelő jogi keretek között működhet a közel-keleti régióban.
450-szeres növekedés
Az OM emelkedő trendje 2023 októberében vette kezdetét, a csúcspontját pedig 2025 februárjában érte el. Az árfolyam ezalatt 2 centről 9 dollár fölé növekedett, ami másfél év alatt akár 450-szeres hozamot is jelenthetett egy befektetőnek. Az ebben az időszakban mutatott teljesítményével a Mantra a valós gazdasági tevékenységre törekvő kriptós projektek közül a legnagyobb növekedést érte el.
A kriptopénz menetelésében nagy szerepet játszott, hogy a teljes mennyiség csupán kis része volt szabadon kereskedhető. A tokenek 90%-a a csapat felügyelete alatt maradt, ami jelentősen mérsékelhette az elmúlt másfél évben jelentkező esetleges eladási nyomást.
“Nem mi voltunk”
Az összeomlás kapcsán a legtöbben arra gondoltak, hogy a fejlesztők maguk borították be a piacot és a nagy árfolyamnövekedés után eladták a saját tokenjeiket, a projekt egyik vezetője azonban határozottan visszautasította a vádakat.
John Patrick Mullin, a MANTRA társalapítója és vezérigazgatója a Twitteren kommentálta a történteket. Szerinte nem belső manipuláció, hanem „kényszerlikvidálások” állnak az árfolyamzuhanás mögött. Elmondása szerint, egy vagy több központosított tőzsdén hirtelen hajtottak végre pozíciózárásokat egy nagy OM-befektetőnél a lehető legalacsony likviditású időszaknak számító vasárnap este, amikor a legtöbb piaci szereplő nem tud reagálni egy ilyen eseményre.
„Ez nem a csapat, a MANTRA Chain Association, a tanácsadók vagy a befektetők műve volt. A tokenjeink a nyilvánosan elérhető vesting ütemezés szerint továbbra is zárolva vannak” – nyilatkozta.
Sherpas, OMies, and broader crypto community,
First off, the team and I greatly appreciate the support that we have received over the past several hours, which we believe is a testament to the strong support MANTRA has among its investors and community.
We have determined that…
— JP Mullin (🕉, 🏘️) (@jp_mullin888) April 13, 2025
A közösség reakciói azonban vegyesek voltak. Egy Insomniac néven ismert felhasználó például olyan tárcákat azonosított, amelyek az elmúlt napokban több millió dollárnyi OM tokent mozgattak át tőzsdékre, például az OKX-re és a Binance-re.
Hogyan tovább?
A MANTRA hivatalos közleménye szerint a projekt fundamentális alapjai változatlanok, és folytatják a munkájukat. A csapat hamarosan közösségi eseményt szervez a Twitteren, ahol válaszolni kívánnak a felmerülő kérdésekre.
A következő napok-hetek fontos kérdése lehet, hogy helyre lehet-e állítani egy kriptoprojektbe vetett bizalmat egy ilyen súlyos összeomlás után.