Mi van, ha már megvolt a mélypont? Tehetjük fel magunknak nap, mint nap a kérdést, ha sokat foglalkozunk a grafikonokkal. Nézed, ahogy az egyes árfolyamok hirtelen megindulnak és elindul benned a FOMO érzés is. Mi van, ha már megvolt a mélypont? Kezdesz összezavarodni, teljesen ellentétes érzések törnek rád, a korábban felállított stratégiára már nem is emlékszel, felülíródik. Egy idő után tudat alatt saját magunkat forgatjuk meg, és ebből kifolyólag is születhetnek a rossz döntések.
Bika piac ide, medve piac oda; akár megvolt a mélypont, akár nem; van egy mondás, amit érdemes megfogadni. Jobb későn és helyesen dönteni, mint korán és rosszul! Nézzük a tényeket az S&P 500 kapcsán, amely az egyik legnagyobb index a világon.
Hajszál híján, de az S&P 500 eddig még nem lépett hivatalosan medvepiacba. Az viszont tény, hogy egy hajszálnyira volt tőle a múlt heti Fekete Hétfőt követő napokban.
Ahhoz, hogy egy piaci esést hivatalosan is medvepiacként tartsanak számon, az indexnek legalább -20%-ot kell esnie a napi záróárak alapján. Eddig azonban az S&P 500 legnagyobb esése -18,9% volt, a 2025. február 19-i napi zárócsúcshoz képest a 2025. április 8-i napi mélypontig bezárólag.
Ryan Detrick grafikonja szerint az S&P 500 összes hivatalos és majdnem hivatalos medvepiacai a második világháborútól napjainkig:
Ami igazán szemet szúrt, az az, hogy korábban már öt alkalommal is voltak úgynevezett majdnem hivatalos medvepiacok, mégpedig ezekben az években: 1978, 1990, 1998, 2011, 2018.
Ha feltételezünk egy merészet, hogy a mélypont már mögöttünk van, akkor nem lenne érdemes megnézni, hogyan teljesített a piac azokon az alkalmakon, amikor épphogy elkerülte a medvepiacot? Nem lenne hasznos ez ahhoz, hogy reálisabb elvárásokat alakítsunk ki, és egyfajta tervet dolgozzunk ki a jövőre nézve? Dehogynem!
Egekben a piaci volatilitás
A múlt heti piaci volatilitás elképesztő volt. A példa kedvéért a VIX négy egymást követő kereskedési napon is 50 pont felett járt. Mikor fordult ez elő legutóbb? 2008 októberében és 2020 márciusában. Ahogyan az egy tartósan magas VIX esetén várható, az S&P 500 is hatalmas mozgásokat produkált a múlt pénteki zárásig:
Először -4,7%, aztán +8,6%, majd -5,8%, aztán +6,5%, utána -6,8%, majd +11,7%, aztán -6,75%, végül pedig +5,3%. A végeredmény? Az S&P 500 a múlt pénteki záráshoz képest összességében +5,6%-ot emelkedett. Ez volt az S&P 500 legjobb hete 2023 novembere óta, miközben az azt megelőző hét a legrosszabb hete volt 2020 márciusa óta.
Ha most ismerkedsz a befektetések világával, akkor jó ha örökre megjegyzed: ez a fajta szélsőséges árfolyam ingadozás teljesen normális a piac extrém időszakaiban.
Legjobb és legrosszabb kereskedési napok
Sőt, széles körben elfogadott jelenség, hogy a piac legjobb és legrosszabb napjai gyakran közvetlenül egymás közelében fordulnak elő. Ez az, ami ezt a hullámvasút jellegű mozgást eredményezi. Hosszú távú befektetőként ezzel együtt kell élnünk, ki kell bírnunk ezeket a volatilis időszakokat.
Nem adhatjuk el a részvényeinket a legrosszabb napokon, mert akkor könnyen lemaradhatunk a legjobb napokról is. És ha épp egy jó napon szállunk ki, mi garantálja, hogy a következő kereskedési nap nem lesz történelmi jelentőségű? Nem tudhatjuk. Azt viszont igen, hogy mekkora ára van annak, ha lemaradunk ezekről a napokról. Jöjjenek ismét a tények:
Ha bármely adott év 10 legjobb napjáról lemaradsz, akkor szinte minden év eredménye negatívba fordul! Szintén egy másik nézőpont arra vonatkozóan, milyen hatással jár az, ha lemaradunk a legjobb napokról:

Jelenleg eddig az járt jól, aki nyugodtan ült a kezein, és türelmesen várt egy olyan pillanatra, amikor eladhat az emelkedésbe (sell the rip). Talán most léphetünk be abba a régóta várt szakaszba, amikor valóban értelmet nyerhet az “eladás az emelkedésben” stratégiája. A következő hetekben eljöhet az az idő is, amikor látszólag a részvénypiac jól teljesít, így lehetőség nyílik arra, hogy valamelyest csökkentsük kitettségünket.
Kulcsfontosságú technikai szintek alatt
Egyelőre úgy néz ki, hogy a lefelé tartó trend természete nem változott még meg. Lehet, hogy azoknak az elemzőknek, akik már most a piac alját hirdetik, igaza lesz, de érdemesebb később helyesen cselekedni, mintsem korán és esetleg tévesen. Ha a piac valóban pozitív irányba fordul, azt mindenféle szempontból is világosan fogjuk látni. Ez a javulás még nem következett be. Nézzük ismét a tényeket, hogyan viszonyul most az S&P 500 a legfontosabb mozgóátlagokhoz:

Ezek a mozgóátlagok most potenciális ellenállásként viselkedhetnek a közelgő visszateszteknél, ugyanúgy, ahogy a bikapiac idején támaszként működtek. Gondoljunk csak vissza 2023 harmadik és negyedik negyedévére, amikor az S&P 500 mindhárom mozgóátlag alá került. Érdemesebb lehet inkább kivárni, míg a valódi kitörés megtörténik, ahogy az 2023. november elején is történt, ezt követően az index a következő három hónapban +14,2%-ot emelkedett. Inkább legyünk későn és helyesen a piacon, mint túl korán és tévesen.
Ha az árfolyam stabilan áttöri a három fő mozgóátlagot, az már egy indokolható jelzés lenne arra, hogy ismét optimista a piac. De! Nemcsak az S&P 500-nál figyelhető meg ezeknek a mozgóátlagoknak a dinamikája. A Dow Jones, a Nasdaq 100 és a Russell 2000 esetében is ugyanez a technikai kép rajzolódik ki.
Ellenőrízd le magadnak, hogyan használta a Nasdaq 100 szinte végig ezt a hármas EMA vonalat dinamikus támaszként a 2023–2024-es bikapiac során. Azt is nézd meg hogyan fordult át medvés irányba 2025 márciusában, amikor letört erről a sávos alapról. Ha tetszik, ha nem, ez a lefelé hajló EMA vonalrendszer mostanra ellenállásként viselkedik a visszateszteknél. Az árfolyamok az elmúlt hetekben már többször is beleütközött a 200 napos (zöld) és a 21 napos EMA-ba.
Mi a helyzet a bitcoinnal?
Nézzük meg a bitcoin árfolyamát mindezek tükrében. Az exponenciális mozgóátlagok szintén következetesen működnek a bitcoin a bikapiac és a medvepiac idején. Ha az árfolyam az EMA-k fölé kerül és ott is marad, az bikás jelzés. Ha alá esik és ott marad, az medvés.
Jelenleg a Bitcoin grafikonja újra úgy néz ki, mintha visszautasítaná ezt az ellenállási zónát, ahogy ezt már többször is megtette 2025 februárja óta. Ez éles ellentétben áll a 2024 negyedik negyedévében tapasztalt bikás viselkedéssel. A BTC újra áttörheti ezt a sávot, ahogy megtette 2024 szeptemberében is. De sok itt a ha, a világgazdasági tényezők és érdekek.
Amit most láthatunk az jelenleg egy medvés kép (rövidebb-hosszabb távon?), amely bikássá válhat, ha és amikor az árfolyam az EMA-k fölé kerül és ott is marad. És itt jön a lényeg! A dinamikus indikátorok egyik legnagyobb előnye, hogy képesek vagyunk valós időben hozzáigazítani a szemléletünket a piaci mozgásokhoz kijózanító jelleggel. Ne áldozzuk fel a tőkénket azért, amit szeretnénk látni, ahelyett, ami ténylegesen zajlik! (Hajrá, bikák!)
Érdekelnek a kriptopénzügyek? Legyél Te is megújult VIP tag a Discord csatornánkon! Még több hírt és információt olvasnál? Iratkozz fel YouTube és TikTok csatornánkra! Ha pedig segítőkész és informatív kripto közösségre vágysz, látogass el Discord csatornánk valamennyi szobájába.
/cubic analytics, ryan detrick, caleb franzen/