Miután az arany ára idén szinte minden héten új történelmi csúcsot döntött, a kriptovaluta-kereskedők egy része is elkezdett az évszázadok óta menedékeszközként szolgáló nemesfém felé fordulni. Az on-chain aranykereskedelem forgalma még soha nem volt olyan magas, mint az elmúlt napok során.
A legnépszerűbb tokenizált aranytermékek, a Paxos Gold (PAXG) és a Tether Gold (XAUt) volumene történelmi csúcsot értek el.
Rózsaszínnel a PAXG és XAUT tokenek tőzsdei forgalmának növekedése, sárgával az ezekben az eszközökben tartott vagyon összértékének megugrása látható
A tokenizált aranytermékek lényege, hogy a blokkláncon kibocsátott aranytokenek mögött fizikailag fedezett arany áll. Minden token egy bizonyos mennyiségű valódi aranyat képvisel, ami a Paxos és a Tether esetében is 1 token = 1 uncia arany arányt jelent. Az ellenértéket jelentő aranyat egy széfben (pl.: London Good Delivery szabvány szerinti raktárban) tárolják.
A kriptoalapú aranytokenek lehetővé teszik a befektetők számára, hogy a blokkláncon keresztül, decentralizált módon és kriptoeszközök közvetlen átváltásával férjenek hozzá az aranyhoz. A kriptós aranypiac mérete ugyanakkor jelenleg még csak kb. 1.6 milliárd dollár, ami eltörpül a hagyományos tőzsdéken kereskedett aranyhoz képest.
A két legnagyobb aranytoken, a PAXG és a XAUT a 750-850 milló dollár körüli piaci kapitalizációjukkal jelenleg a 80 és 84. helyeket foglalják el a Coinmarketcap ranglistáján. A PAXG legnagyobb centralizált tőzsdei piaca a Binance-en, a XAUT-é a Bybiten érhető el.
Az arany a 2011-ben elért 1900 dollár körüli csúcspontja után 45%-ot vesztett az értékéből, majd 13 évvel később, 2024 tavaszán kezdett bele abba a parabolikus emelkedésbe, aminek részeként a múlt héten kedden beállította a 3500 dolláros történelmi rekord árfolyamot. Ezt követően kissé visszaesett és jelenleg kicsivel 3300 dollár alatt kereskedik.
Az arany iránti felfokozott érdeklődést elsősorban a dollár gyengülése és az Egyesült Államok új vámintézkedései körüli gazdasági bizonytalanság hajtja, amelyek ismét előtérbe helyezték az arany „safe haven”, azaz menedékeszköz szerepét.
22 183 milliárd dolláros piaci összértékével jelenleg az arany számít a világ legnagyobb befektetési eszközének. Ha minden más változatlan maradna, a bitcoin árfolyamának 1.1 millió dollár fölé kellene növekednie, hogy az aranyat megelőzhesse.
Aranyat bitcoinra? A Fehér Ház mérlegeli a tartalékok egy részének kriptóra váltását