A satoshi a bitcoin legkisebb egysége, amit a kriptovaluta titokzatos alkotójáról, Satoshi Nakamoto-ról neveztek el. A satoshi hasonló szerepet tölt be a Bitcoin rendszerében, mint a cent a dollár vagy a fillér a forint esetében: lehetővé teszi a digitális pénz pontos, akár egészen apró összegű felosztását és használatát.
- 1 bitcoin = 100 000 000 satoshi
- 1 satoshi = 0.00000001 bitcoin
Jack Dorsey a Twitter alapítója és a Bitcoin egyik legismertebb támogatója csatlakozott ahhoz a beszélgetéshez, ami szerint ideje lenne elhagyni a satoshi kifejezést, és minden egységet csak bitcoinként kellene emlegetni.
this
sats are so confusing to people just getting into bitcoin.
bits of bitcoin is better, and just bitcoin is best. https://t.co/DjF77wecwD
— jack (@jack) May 18, 2025
“A ‘satoshi’ csak összezavarja az új felhasználókat. A ‘bit’ jobb lenne, de a ‘bitcoin’ a legjobb.”
A vita közvetlen előzménye, hogy egy iparági vállalkozó és bitcoin fejlesztő április 23-án benyújtotta a BIP 0177 fejlesztési javaslatot, ami átalakítaná a Bitcoin alapértelmezett megjelenítési módját: a nyolc tizedesjegy helyett minden egyes satoshit külön „bitcoin”-ként jelenítene meg. Vagyis ha egy számla ma 1 BTC-t mutat, az a változtatás elfogadása után már 100 000 000 BTC lenne.
A javaslat szerint az egész számokra való átállás könnyebbé tenné a bitcoin használatát, de hangsúlyozza, hogy kizárólag csak az egyenlegek grafikai megjelenítésén alakítana. A háttérben a Bitcoin protokoll működésén és a 21 millió darabos maximális készletszámon mindez semmit sem változtatna.
A felvetéssel nem mindenki ért egyet. A kritikusok szerint az átállási javaslat megzavarhatja a felhasználókat, hiszen a 21 milliós kínálat látszólag 2100 milliárd bitcoinra növekedne, a jelenleg 100 000 dollár környéki bitcoin árfolyam pedig a százmilliomod részére, 1 centre esne vissza, aminek a beláthatatlan pszichés következményei lehetnek.
A bitcoin / satoshi konverzióval kapcsolatos vita nem újkeletű. Maga a Bitcoin létrehozója, Satoshi Nakamoto is beszélt erről. Ő maga nyitottnak tűnt a megjelenítési beállítások változtatására. Egy 2010-es posztban így írt: „Ha zavaróvá válik a kis számokkal való munka, megváltoztathatjuk, hogy hol jelenik meg a tizedespont… ugyanannyi lesz a pénz, csak más a megjelenítés.”
Bár a ‘satoshi’ eltörlésére vonatkozó javaslat technikai szempontból nem érinti a Bitcoin működését, a bevezetéshez széleskörű piaci támogatásra lenne szükség a tárcák, tőzsdék és fizetési szolgáltatók részéről. A satoshi elnevezés emellett az évek során egyre jobban elterjedt a közösségben is, így a modósítás melletti kiállás vagy ellenkezés egyfajta kulturális kérdéssé is válhat.