A Coin Bureau friss videójában egy átfogó elemzést kapunk a világhelyzet jelenlegi válság közeli állapotáról, amelynek kiindulópontja Neil Howe és William Strauss – The Fourth Turning (Negyedik Fordulat) című könyve.
A videó nem csupán történelmi mintázatokat elemez, hanem az ezekből fakadó gazdasági, társadalmi és befektetési következményeket is részletesen feltérképezi, különös tekintettel a kriptopiacra.
“A Negyedik fordulat” és a válság elmélete röviden
A Neil Howe és William Strauss által 1997-ben megjelent „The Fourth Turning: An American Prophecy” című könyv elmélete szerint a történelem 80–100 éves ciklusokban ismétli önmagát. E ciklusok négy szakaszra oszlanak:
- Csúcspont – erős intézmények és társadalmi egység időszaka
- Ébredés – a fiatalabb generációk lázadása és kulturális megújulás
- Széthullás – növekvő individualizmus, intézményi erózió, polarizáció
- Válság – rendszerösszeomlás, háborúk, forradalmak, új társadalmi rend
A Coin Bureau értelmezésében jelenleg a negyedik fordulat közepén járunk – egy globális átalakulás kapujában, amely mély válságok és új lehetőségek színtere.
Ezen témáról mellesgleg Ray Dalio befektető guru is nagyszerűen magyaráz alábbi videójában:
Mi a jelenlegi válság motorja?
1. Gazdasági törékenység és adósságalapú növekedés
A 2008-as pénzügyi válság után a világgazdaság mesterségesen fenntartott növekedésre állt át, alacsony kamatokkal, masszív hitelezéssel és fiskális ösztönzőkkel. Ez a modell azonban mára elérte a határait. A globális adósság történelmi csúcson van, a gazdaságok pedig infláció, stagfláció és pénzügyi regresszió veszélyével néznek szembe.
A világ nem fenntartható mértékű adósságra épül – és ezt a struktúrát a történelem szerint csak egy válság oldhatja fel.
2. Politikai és társadalmi fragmentáció
A bizalomvesztés az állami intézményekkel, a médiával és a pénzügyi rendszerrel szemben soha nem látott méreteket ölt. A társadalom ideológiai törésvonalak mentén polarizálódik, miközben a mesterséges intelligencia okozta munkaerő-piaci átalakulás újabb bizonytalanságot hoz.
3. Geopolitikai átrendeződés
Az USA hegemóniáját Kína globális térnyerése és a BRICS-országok megerősödése kérdőjelezi meg. A videó különösen figyelmeztet a Taiwan körüli konfliktus potenciáljára, amely a globális pénzügyi és politikai rendszer teljes átalakulását vonhatja maga után.
4. Generációváltás a vezetésben
A második világháborút és a gazdasági depressziót átélt generációk eltűnésével olyan vezetők kerülnek előtérbe, akik nem tapasztaltak meg rendszerszintű válságot – ezáltal hajlamosabbak lehetnek figyelmen kívül hagyni a válságkezelés történelmi tanulságait.
A befektetési környezet radikális átalakulása
A Coin Bureau videó szerint a befektetőknek alapvetően új szemléletmódra van szükségük a következő évtized túléléséhez.
Kapcsolódó: A 4 éves Bitcoin ciklus úgy tűnik nincs többé
1. Veszélyben a kötvénytulajdonosok
Az infláció felélesztése a rejtett adózás eszköze lehet, de a kötvénytulajdonosokat sújtja először. Emelkedő hozamelvárások, eső árfolyamok, reálhozam-veszteség a kötvénypiacokon – mindez Magyarországon már velünk is van, elég csak az ingatlanár drágulásra gondolni az állampapír lejáratok előtt. A Coin Bureau szerint azonban a tendencia világszerte megfigyelhető.
2. Részvények: a tech szektor kifáradt
A növekedés-alapú technológiai részvények jelentős hozamai a múlté lehetnek. Helyettük fókuszba kerülhetnek a valós, fizikai ágazatok:
– infrastruktúra
– hadi/védelmi ipar
– energiahordozók
– nyersanyag-kitermelés
3. Kripto: túlélési verseny
A kriptopiac a Coin Bureau szerint súlyos konszolidáció előtt áll. Csak azok a projektek maradhatnak fenn, amelyek:
- valódi felhasználási eseteket szolgálnak
- fenntartható gazdasági modellel bírnak
- vagy infrastruktúra szintű szolgáltatást nyújtanak.
A videó szerint a spekuláció kora leáldozóban van – jön a minőségi kisebbség – blue chipek – ideje.
Kapocsolódó: Bitcoin: pénzügyi mentőcsónak egy viharos világban
4. Arany, ezüst és nyersanyagok mint fedezék
Az inflációs és geopolitikai viharban a nemesfémek és egyes nyersanyagok értékőrző szerepe felértékelődik, különösen ha a valutákba vetett bizalom megrendül.
5. Fölrdajzi diverzifikáció és tőkevédelem
A potenciális tőkekorlátozások és politikai instabilitás miatt egyre fontosabb, hogy a befektetők több különböző joghatóságban tartsanak eszközöket, és inkább a vagyonmegőrzést helyezzék előtérbe a hozamvadászat helyett.
Összegzés és konklúzió
A Coin Bureau videója tehát nemcsak történelmi perspektívát, hanem konkrét befektetési irányelveket is ad egy válságos korszak túléléséhez.
Kulcs következtetései az alábbiak:
- A történelem ciklikusan működik, és most egy új társadalmi és gazdasági rend születésének küszöbén állunk.
- A régi befektetési logikák (mint például „kötvény = biztonság”) életveszélyesek lehetnek a következő évtizedben.
- A kriptopiac túléli, de nem mindenki éli túl a kriptopiacot – csak a valós értéket teremtő projektek maradnak fenn.
- Az infláció, geopolitika, technológia és társadalmi átalakulás együttes hatása olyan szintű instabilitást hozhat, amelyhez hasonlót utoljára a II. világháború után láttunk.
- A válság nem vég, hanem egy újrakezdés lehetősége – az informált, felkészült befektetők számára.
A jelenlegi világrend tehát lehet, hogy összeomlik – de nem kell, hogy vele együtt a vagyonunk is odavesszen. A történelmi ciklusok ismerete, a geopolitikai és pénzügyi dinamikák megértése, valamint az alkalmazkodni tudó, tudatos vagyonkezelés lehet a kulcs ahhoz, hogy ne csak túléljük, hanem előnyünkre is tudjuk fordítani a “negyedik fordulat” kínálta lehetőségeket.
Azt azonban javasoljuk, hogy ne becsüljük le az előttünk álló időszak súlyát, mivel sajnos komoly vagyoni újrarendeződések tudnak végbemenni az ilyen zavaros időszakokban. További veszély valamint, hogy egy ilyen helyzet jelentős szabadságjogi korlátozásokkal is járhat, amire mindenképp érdemes kiemelt figyelmet fordítanunk.