A világgazdaság súlyos adósságválságban vergődik – a globális államadósság mára meghaladja a 300 billió dollárt, és az Egyesült Államok egyedül több mint 38 billió dolláros kötelezettséget görget maga előtt. A hagyományos pénzügyi rendszerek, amelyek javarészt adósságalapúak, egyre kevésbé tűnnek fenntarthatónak. Ebben a feszült gazdasági környezetben egy új reménysugárnak tűnik a Bitcoin.
Az Investanswers friss videójában az elemző, James fejti ki gondolatait ezen a kérdést vizsgálva: hogyan nyújthat a Bitcoin alternatívát a világgazdaság problémáira? A válasza: „pristine collateral” – vagyis úgynevezett “makulátlan biztosíték”. Véleménye szerint a BTC forradalmi eszköz lehet a pénzügyi paradigmaváltásban.
Miért bukdácsol a jelenlegi rendszer?
James szerint a modern pénzügyi rendszer nem a tőke hatékony elosztását szolgálja, hanem lényegében adósság újrafinanszírozási mechanizmusként működik. Az államok és vállalatok folyamatosan új hiteleket vesznek fel azért, hogy a régieket törlesszék, ami egyfajta “kártyavár rendszer”.
A jelenlegi berendezkedés emiatt szélsőségesen instabil, amit a jegybanki politikai változások, az infláció és a likviditási válságok gyakorlatilag bármelyik pillanatban összedönthetnek.
Kapcsolódó: Világgazdasági recesszió 2025-ben?
Miért más a Bitcoin?
A Bitcoin legnagyobb erőssége a szűkössége – maximum 21 millió darab létezik, melyből reálisan csak kb. 15 millió lesz az, ami likvid forgalomban is marad a jövőben. A fiat pénzeket ezzel ellentétben korlátlanul lehet nyomtatni.
James szerint a Bitcoin inflációval szembeni ellenállása, decentralizáltsága és könnyen ellenőrizhető átláthatósága teszi alkalmassá arra, hogy stabil értéktárolóként szolgáljon.
Az igazi áttörést azonban az hozhatja el, ha „pristine collateral”-ként kerül be az intézményi pénzügyekbe. Ez azt jelentené, hogy a bankok hajlandóak lennének BTC fedezet ellenében hiteleket nyújtani – hasonlóan ahhoz, ahogy ma ingatlanokat vagy államkötvényeket használnak fedezetként.
Kapcsolódó: Egy lehetséges Bitcoin-kötvény tervezet, ami felrobbanthatja a BTC árfolyamot
Bitcoin hitelezés a gyakorlatban
A videóban James illusztrálja, hogy hogyan használhatja fel az ember a Bitcoinját ingatlanvásárláshoz anélkül, hogy eladná. Teoretikus példájában például emberünk 2023-ban 16,67 BTC-t tett le biztosítékként egy 500 ezer dolláros házhoz, majd 2025-re a Bitcoin ára megháromszorozódik, és így a fennálló tartozása már csak 5,33 BTC-t ér.

A hitelfelvevő így nemcsak hogy megőrzi BTC-állományát, hanem az értéknövekmény után további hitelt is felvehet, ezáltal plusz likviditáshoz jut anélkül, hogy eladna. Ezen a módon ráadásul nem keletkezik tőkepiaci nyereségadó sem.
James kifejti továbbá, hogy ha az Egyesült Államok a következő öt évben 1 millió BTC-t halmozna fel, és a Bitcoin ára évente 25%-kal növekedne, akkor 2050-re a BTC-tartalék értéke a teljes államadósság 36%-át is lefedhetné. Ez forradalmasíthatja az államkincstári stratégiákat, azonban a magunk részéről nem tudjuk megállni, hogy ennek kockázatát ne hangsúlyozzuk – lásd a későbbiekben.
A “pozitív feedback-loop hatás”
Amennyiben a Bitcoin egyre elterjedtebben szolgál biztosítékként, úgy a tulajdonosok is egyre inkább hajlandóak lesznek megtartani, nem pedig eladni digitális eszközüket. Ez csökkenti a piaci kínálatot, ami pedig növeli az árat, ami tovább növeli a megtartási szándékot. Így egy önmagát erősítő folyamat indulhat el, amely az árfolyamot és az elfogadottságot egyaránt az egekbe emelheti.
Komoly kockázatok is vannak
Természetesen ebben a tézisben is sok kérdőjel és kockázat akad.
A Bitcoin továbbra is minden bizonnyal egy volatilis eszköz marad, és széles körű intézményi, szabályozói elfogadásra van szükség ahhoz, hogy valóban efféle biztosítékként szolgálhasson.
James a videóban úgy érvel, hogy „a világ leggazdagabb emberei sem eladják az eszközeiket, hanem hitelt vesznek fel rájuk.”
Azonban arról az eshetőségről mintha senki nem akarna tudomást venni, hogy a Bitcoin önmagában nem teremt értéket. Ha ennek ellenére mégis folyamatosan – még ha nagy kilengésekkel is – növekedne az értéke, az tisztán deflációs hatáshoz vezetne.
Egy eszköz pedig, ami jóval az inflációt meghaladó módon növeli értékét rengeteg tőkét vonna el olyan befektetésektől, melyek adott esetben valódi értékteremtéssel járnak.
Arról az eshetőségről nem is beszélve, hogy ha bármilyen ok folytán a bizalom megrendülne a BTC mögött, az óriási hitel-likvidációs hullámhoz vezetne, melyben egyrészről rengeteg vagyon éghet el, másrészt sokak ingatlanja kerülne így át a bankok tulajdonába.
Összegzés
Az Investanswers ellenzője szerint tehát a Bitcoin nem csak egy spekulációs eszköz, hanem a jelenlegi adósságalapú világrend egyik lehetséges kiútja – azonban egy másik adósságalapú világrendbe.
Ha a szabályozói környezet engedékenyebbé válik, és az intézményi elfogadás folytatódik, akkor a Bitcoin új gazdasági paradigma alapja lehet – nem csupán egyes egyének, hanem akár egész országok számára is.
Ha érdekel, hogyan válhat a Bitcoin a 21. század aranyává, és szeretnéd megérteni mi történik, csatlakozz VIP Discord csoportunkba. Többek között ilyen és ehhez hasonló témákról értekezünk rendszeresen egy hozzáértő, szakmai közösséggel. Ha szívesen részese lennél egy ilyenek, csatlakozz közénk!