Amint arról korábban már beszámoltunk, a bitcoin árfolyama szerda este átlépte a korábbi rekordnak számító, még idén májusban beállított 112 000 dolláros árfolyamot. A kitörésre azt követően került sor, hogy az amerikai jegybank több döntéshozója is elérkezettnek látta az időt a kamatcsökkentési ciklus folytatására, ami a befektetői várakozások szerint új lendületet adhat a kockázatosabb eszközöknek, köztük a bitcoin árfolyamának.
A bitcoin ezt követően tovább emelkedett és péntek reggelre átlépte a 116 700 dolláros szintet. Miközben a piac egy része már előre beárazhat egy lehetséges nyári kamatvágást, a másik fele az amerikai törvényhozásra figyel, ahol a jövő hét során több kulcsfontosságú kriptós törvényről is döntés születhet.
Kripto Hét a Képviselőházban
Az amerikai Képviselőház július 14-18. között Kripto Hetet tart, ahol 3 kulcsfontosságú törvényről is vitázni és szavazni fognak.
A Képviselőház az Egyesült Államok kétkamarás Kongresszusának alsóháza, ami a népet képviseli, tagjait lakosságarányosan választják meg. Az itt elfogadott törvényjavaslatok kerülhetnek a felsőháznak számító Szenátus elé, majd az elnökhöz egy végső aláírásra, mielőtt törvény lenne belőlük.
A képviselőház a Kripto Hét során három törvényről szavazhat:
-
CLARITY Act: szabályozási keretrendszer a digitális eszközök, elsősorban a kriptovaluták és stabilcoinok piacának. Részletezi, hogy milyen feltételekkel lehet új digitális eszközt kibocsátani vagy forgalmazni, hogyan kell a fogyasztókat és a befektetőket megvédeni, valamint hogy a felügyeleti hatóságok (például az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC), és az Árutőzsdei Kereskedelmi Bizottság (CFTC)) milyen jogkörökkel bírnak és milyen módon ellenőrizhetik az ágazat szereplőit.
- a GENIUS Act: egy Szenátusból érkező törvényjavaslat, ami további javaslatokkal egészíti ki a fenti keretrendszert, elsősorban a stabilcoin-szabályozási részleteket pontosítva. Mivel a GENIUS Act-et a szenátus korábban már megtárgyalta és jóváhagyta, ha a Képviselőház is megszavazza, gyorsan Donald Trump elé kerülhet aláírásra, amivel az USA stabilcoin-piaca már a nyár folyamán szabályozottá válhat.
-
Anti-CBDC Surveillance State Act ez a törvényjavaslat megtiltaná a jegybank (FED) számára, hogy egy készpénz szerepét átvevő “digitális dollárt” (központi banki digitális valutát, vagy CBDC-t) bocsásson ki magánszemélyeknek, vagy ilyet használjon a monetáris politika végrehajtására, például kamatkezelésre vagy a pénzkínálat szabályozására. A kezdeményezés célja, hogy ezzel védje az amerikai állampolgárok érdekeit és távol tartsa az állami pénzügyi rendszert a túlzott megfigyelés lehetőségétől.
Mi változhat a Kripto Hét végére?
A három törvényjavaslat sorsa rövid és hosszú távon is hatással lehet a kriptopiacra. A CLARITY és GENIUS Act elfogadása egy világos és kiszámítható szabályozási környezetet biztosítana, ami ösztönözheti az amerikai fejlesztéseket, befektetéseket és a nagyobb intézményi részvételt is. Az Anti-CBDC Surveillance State Act hosszú távon is garantálhatná, hogy az Egyesült Államok a magánszektor által kibocsátott digitális pénzeket részesítse előnyben, ne pedig egy államilag felügyelt digitális dollárt.
A jövő heti viták és szavazások jelentős hatással lehetnek a bitcoinra és az altcoinokra: a kedvező fejleményekről érkező hírek újabb lendületet, míg az elutasítás korrekciót okozhat ezek árfolyamában.