A Cseh Nemzeti Bank (CNB) megkezdte kripto-fókuszú diverzifikációs stratégiáját. Az állami intézmény júniusban 18,1 millió dollár értékben vásárolt Coinbase (COIN) részvényeket, derült ki az amerikai tőzsdefelügyeletnek továbbított negyedéves pénzügyi jelentésükből.
Bár ez nem közvetlen kriptovaluta-vásárlás, a lépés a kriptopiac egyik legismertebb szereplőjén keresztül biztosít közvetett kitettséget az iparág felé. A Nasdaq-on kereskedett Coinbase az Egyesült Államok legnagyobb kriptotőzsdéje és letétkezelője, ami többek között a BlackRock spot bitcoin ETF-jének (IBIT) is biztosítja a mögöttes értéket garantáló bitcoinok megőrzését.
Coinbase részvény árfolyamának alkulása az indulás óta
Ez az első alkalom, hogy a CNB nyilvánosan tesz jelentést valamilyen kriptós kitettségről. A bank még januárban jelentette be, hogy az igazgatótanácsa megszavazta, hogy a jövőben olyan befektetési eszközök felé is nyithasson, mint például a bitcoin.
- A Cseh Nemzeti Bank elnöke bitcoinba fektetné az ország tartalékait
- Megszavazták: a Cseh Nemzeti Bank megfontolja a bitcoin vásárlást
A bitcoin lehet a következő lépés
A CNB elnöke, Aleš Michl még januárban a Financial Times-nak adott interjújában utalt arra, hogy a bitcoin is megjelenhet a bank tartalékeszközei között, és akár az 5%-os részesedést is elérheti a jegybank által felügyelt 140 milliárd eurós portfólióban. Ez a jövőre nézve akár 7.5 milliárd dollár értékű potenciális bitcoinvásárlást jelenthet.
Bár közvetlen bitcoinvásárlásról egyelőre nincs szó, a Coinbase-részvények felvétele a CNB portfóliójába jól mutatja a jegybank kriptók iránti érdeklődését.
Európai megosztottság
A CNB döntése ugyanakkor éles kontrasztban áll az Európai Központi Bank (EKB) hozzáállásával. Christine Lagarde, az EKB elnöke nemrég határozottan ellenezte, hogy a bitcoin központi banki tartalékként funkcionáljon.
“A tartalékoknak likvidnek, biztonságosnak és stabilnak kell lenniük. Nem szabad, hogy pénzmosás vagy más bűncselekmények gyanúja árnyékolja be őket” – fogalmazott.
A csehek példája viszont arra utal, hogy az európai központi banki gondolkodás más irányba is elmozdulhat. A CNB már eddig is eltért a szokásos jegybanki gyakorlattól: portfóliójának 22%-a részvényekben van, amit a jelenlegi vezetés akár 50%-ig is hajlandó lenne megemelni. (Az EU-s nemzeti bankok részvénykitettsége általában 0-5% között mozog.)
Bár a Coinbase-részvények vásárlása nem egyenlő a bitcoin birtoklásával, de fontos lépés a CNB részéről a digitális eszközökkel való kísérletezés útján. Mivel a bank már korábban jelezte, hogy nem fog külön bejelentést tenni egy esetleges bitcoinvásárlásról, az intézmény negyedéves pénzügyi jelentései a jövőben fontos indikátorai lesznek a jegybanki kriptobefektetések alakulásának.