A múlt héten jelentős mértékű tőkeáramlás erősítette a bitcoint, ami a hétvégén is megtartotta lendületét és hétfő reggelre átlépte a 121 000 dolláros szintet.
Csütörtökön és pénteken is egymilliárd dollárt meghaladó friss tőke érkezett a hagyományos tőzsdéken kereskedett Bitcoin ETF-ekbe, döntő részben a BlackRock által kibocsátott IBIT-be. Az alap ezzel tovább folytatta példátlan ütemű növekedését.
Bár az ethereum teljesítménye elmaradt a bitcoinétól, az ETH ETF-ek is jelentős, az utolsó 6 kereskedési nap alatt több mint 1 milliárd dolláros beáramlást produkáltak. Az Ethereum ETF alapok összértéke (AUM) ezzel átlépte a 11 milliárd dollárt, míg a Bitcoin ETF-ek összesített értéke már 150 milliárd felett jár.
A következő napok során két fontosabb esemény lehet hatással az árfolyamok alakulására.
Az első, hogy az amerikai Képviselőház július 14-18. között Kripto Hetet tart, ahol 3 kulcsfontosságú, a kriptók legalizálását segítő törvényről is vitázni és szavazni fognak.
Nem is olyan régen még elképzelhetetlennek tűnt, hogy a kriptovaluták törvényileg szabályozott, legitim eszközként jelenjenek meg a világ bármely, de főleg a legmeghatározóbbnak számító Egyesült Államok pénzügyi rendszerében. A gyakran vadnyugatként jellemzett szektor most azonban fordulóponthoz érkezhet, ha elfogadják ezeket a jogszabályokat, amik megalapozhatják, hogy a kriptoeszközök hosszú távon is elfogadott és átlátható részévé váljanak a pénzügyi világnak.
A másik meghatározó esemény a július 15-én, kedden 14:30-kor érkező amerikai inflációs adat (CPI) lehet. Bár a befektetők egy része már egy múlt héten érkező kedvező hír után elkezdhetett beárazni egy esetleges nyári kamatvágást, a többség továbbra is csak őszre várja az enyhítő lépéseket.
A CPI azért is kaphat most nagyobb figyelmet, mert Donald Trump a napokban bejelentette, hogy augusztus 1-től 30%-os vámot vetne ki az Európai Unióból és Mexikóból érkező termékek széles körére. Az ilyen vámok drágíthatják az Egyesült Államokba behozott fogyasztási cikkeket, ami növelheti az inflációt is, különösen, ha az érintett szektorok, (pl.: autóipar, mezőgazdaság, alkohol) emiatt áremelésre kényszerülnek.
Ha a CPI-jelentés már a vámok bevezetése előtt emelkedő inflációt mutat, az előrevetítheti a vámtarifák által kiváltott jövőbeli áremelkedéseket is, ami óvatosabbá teheti a Fed döntéshozóit a befektetők által várt kamatcsökkentéseket illetően.