81 francia képviselő aláírásával nyújtották be az törvényjavaslatot, ami lehetővé tenné, hogy a francia atomerőművek által termelt többletenergiát kriptobányászatra lehessen fordítani. A francia törvényhozásban már egy hónappal ezelőtt, idén júniusban is napirendre került a téma, ám akkor végül eljárási okokra hivatkozva elvetették a kezdeményezést, mivel a módosítóként benyújtott tervezet nem felelt meg energia-szabályozási törvényhez kapcsolódó eljárásoknak.
Az új beadvány más szempontból is különbözik elődjétől. Míg a júniusi beadvány még inkább elméleti szinten vizsgálta volna, hogy a bitcoinnak milyen szerepe lehet a francia energiapolitikában, ez már egy konkrét, öt évre szóló kísérleti program beindítását tenné lehetővé, amiben a hálózati túltermelés időszakaiban keletkező, és a kapacitás hiányában nem tárolható villamos energiát irányítanák a bányászközpontokhoz.
A kezdeményezés célja, hogy a túltermelés során a tárolási problémák miatt kényszerűen veszteséggel értékesített áramot monetizálják, és az így keletkező bevétellel csökkentsék a francia nukleáris erőművek fenntartási költségeit.
Az elképzelés szerint a bányászat kizárólag akkor indulna be, amikor az energia iránti igény alacsony, és az atomerőművek termelése meghaladja a fogyasztást, jellemzően éjszaka vagy szeles, napos időszakokban, amikor a megújuló energiaforrások túltermelnek.
Akár évi 150 millió dollár bevétel
A törvényjavaslatot kísérő indoklás szerint már 1 gigawattnyi többletenergia felhasználása is évi 100-150 millió dollár bevételt hozhatna Franciaországnak a bitcoin bányászatból.
A képviselők szerint ez a stratégia csökkentené a hálózati terhelés egyensúlytalanságait, és egy bármikor rendelkezésre álló, rugalmas fogyasztót teremtene ott, ahol jelenleg csak veszteséges értékesítés történik.
Hő újrahasznosítása és külföldi példák
A jogszabály nem csak a közvetlen pénzügyi haszonnal számol. A bányászat melléktermékeként jelentkező hőenergiát távfűtésre, ipari létesítmények és üvegházak fűtésére fordítaná, hasonlóan a finn modellhez, ahol a kriptobányász gépek hője már távfűtési és mezőgazdasági célokat is szolgál.
Ha ezúttal átmegy a javaslat, az atomenergiával történő bitcoinbányászatot a francia Államtanács (Conseil d’État) felügyelné, és már hat hónap után átfogó értékelés készülne a rendszer működéséről.
A bányászat évek óta a kriptoipar egyik legvitatottabb pontja, elsősorban az energiafogyasztása miatt. A francia törvényhozók most azt kívánják bizonyítani, hogy megfelelő körülmények között ez a tevékenység nem akadálya, hanem eszköze is lehet a fenntartható energiahasználatnak.