Saját blokklánc indítását jelentette be a Kraken. Az egyik legrégebb óta üzemelő kripto tőzsde InkChain néven tervezi elindítani az Optimism OP stack keretrendszeren alapuló Ethereum Layer 2 szolgáltatását. A testnet november 11-én, a fő hálózat valamikor 2025-ben fog elindulni.
InkChain, Optimism
A Kraken „jobb felhasználói élményt” és egy „egyszerűsített DeFi ökoszisztéma megteremtését” ígérte közleményében. Jelenleg 40 fejlesztőjük dolgozik a projekten, illetve más csapatokkal együttműködve, hogy már az induláskor több DeFi szolgáltatás várja az érdeklődőket.
A bejelentés kapcsán kritikák is érték a váltót és az Optimismet, ugyanis kiderült, hogy az Optimism Alapítvány 25 millió OP tokent ajánlott fel a Krakennek, hogy náluk hozza létre a saját hálózatát. Ez a jelenlegi árfolyamon 34 millió dollárt ár, az alkut azonban még az év elején kötötték meg, amikor ugyanez a mennyiség 80-100 millió dollárt jelentett.
A kripto közösségben nem mindenkinek tetszik, hogy az Optimism “megvásárolja” a piaci szereplőket. Korábban a Coinbase Base blokkláncnak egy ennél is jelentősebb, 118 millió darabos OP token készletet ajánlottak fel, hogy az OP Stackre alapozva és velük együttműködve indítsák el a saját L2 hálózatukat.
Mind a Kraken, mind a Coinbase azt nyilatkozta ezzel kapcsolatban, hogy a tokeneket nem ők fogják zsebre tenni, hanem az ökorendszerek fejlesztésére fogják fordítani, a velük együttműködő projekteknek és a felhasználóknak kiosztott támogatások / airdropok formájában.
Ethereum Layer 2 töredezettség
Az InkChain tehát az egyre növekvő méretű Ethereum Layer 2 hálózati ökoszisztéma részeként indulhat el. Az Ethereum L2-k a fő hálózatnál sokkal gyorsabb és olcsóbb utalásokat képesek végrehajtani, azonban gyarapodó számukkal egyre jobban széttöredezik a hálózatot, nehézkessé téve az egyes elemek közti átjárást.
Június óta az Ethereumon lekötött pénzmennyiség (TVL) csökkenést mutat (felső kép) és maga az ETH token is piaci részesedést veszít az olyan vetélytársakkal szemben, mint például az összes szolgáltatását egyetlen központi láncon kínáló Solana, melynek TVL-je ugyanezen időszakban tovább tudott növekedni (alsó kép).
Az abszolút uralkodónak persze még most is az Ethereum tekinthető, ami közel 50 milliárd dolláros TVL-el rendelkezik a Solana 6.3 milliárdjával szemben.
Néhány hete az Ethereum legnagyobb decentralizált tőzsdéje, az Uniswap is egy saját L2 lánc indítását jelentette be. Az Ethereumot érő kritikák szerint a másodlagos hálózatok ugyan infrastrukturális növekedést jelentenek, de a felhasználók aktivitása láthatóan nem tart lépést ezzel. Ha továbbra is minden nagyobb Ethereumon futó alkalmazás saját blokkláncot fog indítani, az rövid távon még több felhasználókat irányíthat a minden szolgáltatást egyetlen központi hálózaton összefogó alternatívákra.
A megoldást az Ethereum felhasználói élmény növelése jelenthetné, amit különböző módokon, például korszerű tárcaszolgáltatásokkal lehetne megoldani. Ezek az alkalmazások a háttérben képesek lehetnek lekezelni az L2 hálózatok közötti váltással járó kellemetlenségeket, ám a jelenleg piacvezetőnek számító Metamask egyelőre nem jeleskedik az ilyen funkciók bevezetésében. Az elmúlt 2 évben emiatt már több más, kifejezetten DeFire fókuszáló wallet alteratíva is elkezdett magának utat törni és nagyobb felhasználói bázis kiépíteni (pl.: Rabby, Xdefi, stb.), miután bizonyos funkcióikban elkezdtek felülemelkedni a nagy riválison.