Nehéz helyzetbe hozta alapítóját és korábbi igazgatóját a Binance, miután felvette kínálatába azt a kriptovalutát, amelyről CZ néhány napja egy bejegyzést tett közzé.
Amint arról korábban beszámoltunk, a történet egy oktatóvideóval indult, amelyet a Binance blokkláncához tartozó BNB Chain csapata készített. A videóban bemutatták, hogyan lehet mémcoint indítani a platformjukon.
A bemutatóhoz használt teszt token (TST) nevét nem tették közzé, de véletlenül (bár ezt most már sokan vitatják) egy képkockán mégis láthatóvá vált. Néhány éles szemű kripto influenszer ezt azonnal észrevette, és elkezdte reklámozni követőinek a kriptopénzt, mint a legújabb és Binance által támogatott mémcoint.
A TST még csak 500 000 dolláros piaci részesedést ért el, amikor a tőzsdét alapító CZ is egy Twitter bejegyzéssel reagált az ügyre. Bár egyértelműen kijelentette, hogy a token csupán egy teszt része volt, a posztja végén szereplő “Jó kereskedést!” mondat sokak szemében kétértelművé tette a szándékait és arra ösztönözhette követőit, hogy vásároljanak a TST-ből.
A piac azonnal reagált CZ bejegyzésére és a TST piaci értéke 500 ezer dollárról 50 millió dollárig ugrott. Sokan azzal vádolták CZ-t, hogy szándékosan befolyásolta a piacot, mások viszont azzal érveltek, hogy a világ egyik leggazdagabb emberének számító és közel 100 milliárd dolláros vagyonnal rendelkező CZ számára értelmetlen lenne egy ilyen, számára aprópénzt jelentő piaci manipulációban résztvenni.
A Binance listázza a TST-t, CZ védekezik
A történet azonban egy újabb fordulatot vett, amikor a Binance hétvégén bejelentette, hogy listázza a TST tokent. A bejelentést követően, 4 órával később már meg is jelent a TST a tőzsdén és egészen 500 millió dolláros piaci nagyságig növekedett. A teszt token árfolyama ezzel a CZ első posztját követő 3 nap alatt 1000-szeres növekedést ért el.
A Binance listázás sokakban újabb kérdéseket vetett fel, hiszen CZ korábban határozottan állította, hogy sem ő, sem a Binance nem támogatja a TST tokent, ám az végül mégis bekerült a legnagyobb kripto tőzsdére. CZ emiatt újabb bejegyzésben próbálta tisztázni magát:
TST got listed on Binance. A few thoughts:
1. CZ said “fundamentals”, then talks about a test coin turned meme coin.
I posted to clarify that TST was NOT endorsed by me/us. It was just a test token used in a video tutorial. But every clarification post just made it more viral…
— CZ 🔶 BNB (@cz_binance) February 9, 2025
CZ gondolatai:
- Korábban mindig azt mondtam, hogy a fundamenutmok számítanak, most meg egy mémcoint pumpolok? Hogy ismét tisztázzam: nem támogattam a TST. Ez csupán egy teszttoken volt, amelyet egy oktatóvideóban használtak. De minden egyes ezt tisztázó posztom valamiért csak tovább növelte a token népszerűségét.
- Eltávolodok a fundamentális szemlélettől? Nem. Én egy építő vagyok, mindig a fundamentumokra fókuszálok.
- CZ „rákattant” a mémcoinokra? Attól is függ, hogy mit értünk ez alatt, de én eddig még egyetlen mémcoint sem vettem.
- Akkor ellenzem a mémcoinokat? Nem. Az, hogy nem vagyok „benne” valamiben, nem jelenti azt, hogy ellene lennék. Nem rajongok a sportautókért, nem gyűjtök művészeti alkotásokat, nem vettem NFT-ket, és a legtöbb altcoint sem vásároltam meg (BTC-t és BNB-t tartok). De nem vagyok ellene egyiknek sem. Sőt, szerintem abban mindannyian egyetérthetünk, hogy keményen dolgoztam és „bizonyos mértékig elmentem” annak érdekében, hogy sok altcoint és általában a kriptóipart segítsem. Ugyanezt a nézőpontot alkalmazom a mémcoinokkal kapcsolatban is.
- Miért került fel a TST a Binance-re? Nem tudom pontosan. Teljesen kimaradtam a listázási folyamatból. De a korábbi tapasztalatok alapján az emberek mindig panaszkodnak: „Miért ezt listáztátok, és nem azt a coint, amit én tartok?” Lehet, hogy nem szereted ezt hallani, de az igazság az, hogy a tőzsdék versenyeznek azért, hogy a népszerű (nagy kereskedési volumennel rendelkező) coinokat minél hamarabb listázzák. Ha a coinod iránt nagy az érdeklődés a kereskedők részéről, nem kell a tőzsdékkel tárgyalnod. Ahogy mindig mondom: dolgozz a projekteden, ne a tőzsdéken.
- Miért vásárolnak az emberek mémeket a hasznossági tokenek helyett? Nem tudom, de van néhány ötletem. Az elmúlt négy évben egy erős szabályozó szerv szinte minden hasznossággal rendelkező tokent beperelt, hamisan azt állítva, hogy értékpapírokkal foglalkoznak. Az emberek ezért inkább mémcoinokat kezdtek indítani. Léteznek olyan kereskedőcsoportok is, akiket spekulánsoknak nevezünk. A világos, kézzelfogható értékkel rendelkező dolgokon nehezebb spekulálni. Az értékük stabilabb marad. Ez kihívás például az RWA (real world assets – valós világban létező eszközök) esetében. Például egy épület, amelynek értéke nem ingadozik sokat, valószínűleg nem vonz nagy kereskedési aktivitást. A mémek szórakoztatóak. Ez egy kulturális dolog. Nem vagyok ennek a területnek a szakértője, de rengeteg megrögzött mémpárti piaci szereplő van. Ne menj szembe a közösséggel.
- Végül pedig: egyértelmű, hogy rengeteg tőke vár arra, hogy befektessék a piacra. Olyan dolgokat kell építeni, amiket az emberek akarnak.
Megjelenésük óta heves viták folynak a mémcoinok szerepéről, hiszen ezek kereskedésében nincs logika, csak hangulat és spekuláció. Egyetlen ismert szereplő szavai, vagy félreérthető megjegyzései is százmilliós piaci mozgásokat indíthatnak el. Mivel egy ilyen eseményre nem lehet felkészülni, a legváratlanabb eshetőségre is érdemes felkészülni és ennek megfelelő kockázatot vállalni a mémek vásárlásakor.