Közel két évvel a Terra/LUNA összeomlása után, amiben 40 milliárd dollárnyi befektetői vagyon veszett oda, a New York-i főügyészség (NYAG) a héten 200 millió dolláros bírságot szabott ki az egyik legismertebb kriptobefektető cégre, a Galaxy Digitalra.
A LUNA és a hozzá szorosan kapcsolódó TerraUSD (UST) stabilcoin 2022-es bukása a kripto szektor egyik legsúlyosabb válsága volt, amibe számos ismert iparági szereplő mellet a második legnagyobb kriptotőzsde, az FTX is belebukott. A Galaxy Digitalnak a történtekben betöltött szerepéért 200 millió dolláros büntetést kell kifizetnie. A pénzt egy vádalku keretében adják át, amiben a Galaxy nem ismeri el, de nem is tagadja a főügyészség megállapításait.
A vádak lényege
A főügyészség szerint a Galaxy megsértette a Martin Act nevű értékpapír-törvényt és az állami végrehajtási törvényt (Executive Law), amikor úgy népszerűsítette a LUNA tokent, hogy közben nem tette közzé saját érdekeltségét a kriptopénzben. A beadvány alapján a Galaxy több millió tokent értékesített jelentős haszonnal, miközben a nyilvánosság előtt folyamatosan pozitív üzeneteket közvetített a projektről.
Ennek egyik legfőbb bizonyítéka és mai napig mémként emlegetett jelképes pillanata volt, amikor a vállalat vezérigazgatója, Michael Novogratz a közösségi médiában azt ígérte, hogy ha a LUNA token árfolyama eléri a 100 dollárt, egy tetoválást csináltat magának. Amikor ez megtörtént, valóban megosztott egy (azóta törölt) fotót magáról, a karján egy tetoválással, ami egy hold felé üvöltő farkast és a LUNA nevet ábrázolta.
A háttér
A LUNA-t a dél-koreai Terraform Labs indította el, aminek vezetője, Do Kwon hosszú nemzetközi bujkálás után került rendőrkézre. Kwon jelenleg Montenegróban várja az amerikai kiadatást csalás és az értékpapír-jogszabályok megsértése miatt.
A projekt egy úgynevezett algoritmikus, automatizált árfolyam-stabilizáló mechanizmusra épült, ahol az amerikai dollárt lekövető UST stabilcoin árfolyamát a LUNA token kibocsátásával és visszavonásával próbálták egyensúlyban tartani. A Terra a stabilcoin birtokosok számára évente 20%-os kamat kifizetését ígérte, így rengetegen kezdték el UST-re váltani pénzüket. A mánia csúcspontján a projektben 40 milliárd összpontosult.
Az algoritmikus működés végül nem bizonyult életképesnek, Bár különböző piaci manipulációkkal hosszú ideig sikerült az összeomlást elkerülni, a végső pillanatokban a LUNA kártyavárként omlott össze.
A vádirat szerint a Galaxy 2020 októberében mindössze 0,31 dolláros árfolyamon kezdett el vásárolni a tokenből. Ekkor egy 18,5 millió darab tokenes csomagot szereztek meg, amiért 4 millió dollárt fizettek. A LUNA összeomlásakor, 2022 márciusára a cég már szinte teljesen eladta a teljes készletét, több mint 100 millió dolláros hasznot érve el a befektetésen, miközben a nyilvánosság előtt továbbra is optimistán nyilatkoztak az eszközről.
Mit tartalmaz a megállapodás?
A most aláírt vádalku szerint a Galaxy három év alatt fizeti ki a 200 millió dolláros összeget. Az első, 40 milliós részlet két héten belül esedékes. Emellett a cég vállalta, hogy belső szabályzatokat vezet be az összeférhetetlenségek elkerülésére, különösen a promóciós tevékenységek és a munkavállalói befektetések kapcsán. A jövőben minden új tokenügylethez jogi elemzést fognak csatolni.
Nem ez az első hasonló ítélet a LUNA-ügyben. Tavaly év végén egy ismert Wall Street-i kereskedő cég, a Jump Trading kriptós leányvállalata 123 millió dollárért kötött alkut az amerikai értékpapír-felügyelettel (SEC). A Jump Crypto volt az a cég, ami a háttérben biztosította, hogy az LUNA és az UST árfolyama stabilnak és a befektetők számára vonzó lehetőségnek tűnjön.