Véget ért a Bitcoin emelkedő trendje – írja legfrissebb elemzésében Ki Young Ju, a CryptoQuant alapító-vezérigazgatója. A CryptoQuant egy “on-chain” analitikai platform, ami a blokkláncon megfigyelhető tranzakciós adatok alapján kínál valós idejű elemzési lehetőséget a befektetők számára. A cég adatait számos piaci szereplő és elemző használja.
Mi az a Realized Cap?
A Realized Cap (realizált piaci kapitalizáció) elemzési módszer szerint, amikor egy bitcoin egy tárcába kerül, azt vásárlásként könyvelik el, amikor pedig elhagyja azt, az eladásként jelenik meg. Bár egy bitcoin mozgatása nem minden esetben jelent vásárlást vagy eladást, a folyamattal jól megbecsülhető az egyes tárcákba érkező bitcoinok átlagos bekerülési költsége. Ezt összeszorozva a tárcában tartott BTC-mennyiséggel, megkapjuk a Realized Cap-et – vagyis a piacra ténylegesen beáramló tőke nagyságát.
A szakértő szerint amikor egy bika piac során mindenki további emelkedésre számít, csak kevesen akarnak eladni. Ilyenkor alacsony az eladói nyomás és ezért egy kis vétel is képes további árfolyamemelkedést okozni. Ugyanakkor ha sok eladó jelenik meg a piacon, akkor még a nagy volumenű vásárlások sem képesek felfelé mozdítani az árat.
Bár az év eleje óta több intézményes vásárló (pl.: ETF-ek, MicroStrategy, stb. ) fordított tízmilliárdokat bitcoin vásárlásra, erre a bitcoin piaci összértékének (Market Cap) folyamatos csökkenése mellett került sor. Ha a Realized Cap nő, miközben a Market Cap stagnál vagy csökken, az azt jelenti, hogy bár friss tőke érkezik a piacra, de nem tudja feljebb hajtani az árat az eladók túlsúlya miatt. A CryptoQuant szerint ez egy klasszikus medvepiaci jelzés lehet.
Bár az elemző kitér arra is, hogy az on-chain adatok nem minden pénzmozgást képesek lekövetni, a jelentősebb áramlások – tőzsdei ki- és beutalások, letétkezelői tárcák aktivitása, ETF-tranzakciók – mind megjelennek a blokkláncon és ezért úgy véli, hogy a jelenlegi állapot világos: bármennyi tőke is érkezik, az nem mozgatja felfelé az árat, ami azt jelzi, hogy a bikapiac véget ért.
Szerinte ugyan bármikor enyhülhet az eladói nyomás, de a múltbéli tapasztalatok alapján az ilyen trendek megfordulásához legalább hat hónap szükséges, így rövid távon nem számít az árfolyam érdemi emelkedésére.