Egy rekord hosszúságú vita és 218-214 arányú végszavazás után tegnap átment az amerikai törvényhozáson a Nagy, Szép Törvény (Big, Beautiful Bill) elnevezésű adó- és kiadáscsomag. Donald Trump várhatóan már ma, azaz július 4-én aláírja az adócsökkentésekről, a védelmi és infrastrukturális területeken növelt kiadásokról és a szociális juttatások szigorításáról rendelkező törvényt, ami többféle módon is hatást gyakorolhat a piacokra.
Növekvő államadósság
Elemzők szerint a törvény a következő 10 évben 3000 milliárd dollárral növelheti meg az amerikai államadósságot és bár a piacok rövid távon kedvezően fogadhatják az adócsökkentésről szóló részeket (ha több pénz marad az embereknél, az növelheti a fogyasztást és ezzel a vállalkozások bevételeit), a közép- és hosszú távú hatások már negatívan is érinthetik a befektetőket.
Ha az USA államadóssága tovább nő, a befektetők magasabb hozamot várhatnak el az amerikai államkötvényektől, vagyis csak akkor finanszírozzák tovább az amerikai államadósságot, ha magasabb kamatokat fizetnek nekik. Mivel a kötvények és kamataik visszafizetésére az amerikai állam vállal garanciát, ez az egyik legbiztonságosabb és ezért sokak által keresett befektetési lehetőség a piacokon.
Ahogy a kötvények egyre magasabb kamatokat fizetnek, egyre vonzóbbá válhatnak a kockázatosabb eszközökhöz, például a részvényekhez és a kriptopénzekhez képest. A 10 éves kötvények hozama jelenleg 4.3% körül alakul, de ha tovább emelkedik, az még több befektetőt motiválhat arra, hogy inkább a biztos, dollárban fizető állampapírt válassza, és pénzt vonjon ki a részvény- vagy kriptopiacból.
Ha a magasabb kötvényhozamok miatt a pénz ezekbe kezd áramolni, az elszívhatja a dollár likviditást piacokról. Ez különösen érzékeny pont lehet a stabilcoinok szempontjából, hiszen a kriptotőzsdék forgalmát zömében a dollár-alapú stabilcoinok adják. Ha a befektetők inkább amerikai állampapírban, vagy kamatokat fizető stabilcoinokban tartják a pénzt, kevesebb jut befektetésre és spekulációra.
A magasabb amerikai kötvényhozam és a fiskális bizonytalanság (a várható kilátások miatt a Moody’s hitelminősítő már alacsonyabb osztályba rangsorolja az USA-t) növelheti a piaci bizonytalanságot, ami szintén annak megfontolására késztetheti a befektetőket, hogy a kevésbé kockázatos eszközöket válasszák és még a magasabb piaci árakon adják el és váltsák készpénzre/kötvényre a részvényeiket és kriptopénzeiket.
Az SP500 index (balra) nemrégiben csúcsot döntött, a bitcoin pedig szintén közel áll egy újabb rekord eléréséhez
A Nagy, Szép Törvény tehát rövid távon élénkítheti a fogyasztást és erősítheti a vállalati nyereségvárakozásokat, ami indokolhatja a részvénypiacok jelenlegi optimizmusát. Ugyanakkor a befektetők körében idővel felmerülhet annak a kérdése is, hogy az elemzések szerint tovább növekvő államadósság és az államkötvényekkel kapcsolatos hozamelvárások hosszabb távon hogyan alakíthatják át a kockázatos eszközök iránti keresletet.