A Bitcoin hashráta júniusban 15%-kal csökkent, ami újabb pánikot és félreértéseket szült. Sokan geopolitikai okokat sejtettek a háttérben, de a valóság inkább az amerikai nyári energia korlátozásokban keresendő.
Június elején minden idők legmagasabb értékét, közel 950 EH/s-t ért el a Bitcoin hashráta a hétnapos mozgóátlag szerint. A hónap végére körülbelül 810 EH/s-ra csökkent, ami jelentős, 15%-os visszaesést jelent. A visszaesés ismét találgatásokat indított el a nemzetközi sajtóban, csakúgy mint az interneten. Sokan ugyanis a csökkenést a geopolitikai feszültségekkel hozták összefüggésbe, amelyek a legutóbbi amerikai légicsapások nyomán alakultak ki iráni nukleáris létesítmények ellen.
Az X-en terjedő bejegyzések szerint, a támadás időben egybeesett a hashráta visszaesésével. Többen azt feltételezték, hogy a légicsapások során az iráni bányászokat is “lekapcsolták” a hálózatról, és így eltűnt a rendszerből az úgynevezett „titkos hashráta”. Mások ismét elővették a régóta vissza-visszatérő félelmeket egy „hashráta összeomlással” kapcsolatban. Ezek a hashráta félő hívők arra hivatkoznak, hogy az egynapos átlagos hashráta rövid időre 600 EH/s környékére esett vissza.

Ezek az értelmezések félreértik, hogy a Bitcoin hashrátáját valójában hogyan becsülik meg. Ez a tévedés rendszeresen, időről-időre felbukkan, mint maga a hálózat felezési ciklusa.
Hogyan számítják ki a Bitcoin hashrátát? Nézzük a tényeket!
A Bitcoin hashráta értéke a bányászati nehézségi szintből és a blokkok előállításának időközeiből származik. Ez azt is jelenti, hogy a rövid távú mutatók nagy kilengéseket mutathatnak a véletlenszerűség miatt. Az egynapos hashráta-mutató különösen ingadozó értéket mutat, és gyakran inkább statisztikai zajt tükröz, vagyis azt, hogy a bányászok mennyire voltak „szerencsések” – semmint a hálózat kapacitásában bekövetkező alapvető változást. Ugyanezen logika mentén félrevezető lenne azt állítani, hogy a Bitcoin hashrátája meghaladta az 1 zettahash értéket pusztán egy egynapos kiugrás alapján.
Akiket érdekelnek a technikai részletek, a hashráta (hash másodpercenként) kiszámításának képlete:
Hashráta = Nehézség × 2³² / Átlagos blokkidőköz (másodpercben)
Ebben a képletben a számláló egy adott nehézségi időszak (epoch) során végig állandó marad, így a becsült hashráta ingadozásait teljes egészében a blokkok előállítási idejének változásai okozzák.
Minden piaci ciklus újabb belépőket hoz, akik félreértelmezik ezeket az ingadozásokat. A „hashráta összeomlásáról” szóló narratíva újra és újra előkerül, valahányszor a mutatók hirtelen visszaesnek. Sokan nem értik, hogy a blokkgyártás a bitcoinbányászatban alapvetően valószínűségi alapon működik.
Bitcoin hashráta rekord és visszaesés: mi történt júniusban?
Egy sokkal reálisabb magyarázat inkább az észak-amerikai szezonális energia korlátozásokra mutat rá, mint a legvalószínűbb okra. A poolokból származó adatok (lásd az alábbi pillanatképet) azt mutatják meg, hogy a legmeredekebb visszaesés a Foundry USA Pool esetében történt, amely időszakosan offline állapotba került, majd helyreállt. Ez a minta összhangban van az Egyesült Államok nyári hálózatkezelési gyakorlatával, amikor a bányászok csökkentik a működésüket a csúcsidőszakokban jelentkező nagy villamosenergia-igény idején, hogy segítsenek stabilizálni az elektromos hálózatot.

Még ha az iráni hashráta kapacitás egy része valóban kiesett, ennek hatása elenyészőnek tűnik az Egyesült Államokban működő nagyobb bányászpoolokat érintő energetikai korlátozásokhoz képest. Emellett még valószínűtlenebb, hogy a jelentősebb iráni hashráta épp a Foundry USA-n, egy szankcióknak alávetett amerikai bányászpoolon keresztül működne.

A Bitcoin hálózati nehézség korrekciója június 29-én történt -7,48%-os eséssel. Ez a korrekció a 2021-es, szintén tévesen értelmezett kínai bányászati tilalom körüli szinteket idézi meg és közel azonos volt, mint a 2022-es medvepiac bányászkapitulációja idején tapasztalt -7,32%-os esés.
Olvasd el ezt is: Valóban Kína dominálja a bitcoinbányászatot?
Mindezek ellenére a Bitcoin hashráta úgy tűnik, lassan kezd helyreállni. A várva-várt nehézség csökkenés átmeneti enyhülést hozott a bitcoinbányászoknak. Különösen azoknak a bányászoknak, akik a felezés utáni gazdasági környezetben és a nyári korlátozások mellett a profitabilitás határán működnek.
A június havi bitcoinbányász jelentésekben a bányászok rendre sokkal alacsonyabb BTC termelési mutatót nyilatkoztak le, mint május hónapban. Ezzel párhuzamosan arról is beszámoltak, hogy kénytelenek voltak az energetizált vállalati hashráta kapacitásuk egy részét lekapcsolni, igazodva a lokális nyári energia szükségletekhez. Ezek a jelentések is összhangban vannak a bitcoinbányász pool adatokkal, amit ha összességében nézünk, akkor kirajzólódik a tényleges globális Bitcoin hashráta csökkenés valódi oka.
Legyél Te is megújult VIP tag a Discord csatornánkon, ahol naprakész hírfolyamunkban és VIP chat szobánkban követheted a bitcoinbányászattal és bitcoinbányászrészvényekkel kapcsolatos eseméyneket! Még több hírt és információt olvasnál? Iratkozz fel YouTube és TikTok csatornánkra! Ha pedig segítőkész és informatív kripto közösségre vágysz, látogass el Discord csatornánk valamennyi szobájába.
/hashrateindex, theminermag, blockware solution, blocksbridge, elliptic/