Az elmúlt napokban a nemzetközi médiában ismét rengeteg szó esett Kína állítólagos bitcoinbányászatának dominanciájáról az országban bevezetett bányászati tilalma ellenére. Maga a hír egy közösségi média bejegyzésből származik, amely kissé félrevezető volt és félre is érthették, majd sorozatosan hozták le egymás után a nagyobb híroldalak is. A hír egyébként a bitcoinbányász poolok és a bányaüzemeltetők szerepével kapcsolatos félreértéseken alapul.
Korábbi cikkünkben azt is tisztáztuk, hogy nincs bányászati tilalom Kínában. Még június elején röppent fel a hír, hogy a bitcoinbányászatot soha nem tiltották be hivatalosan Kínában. Daniel Batten Bitcoin hálózati kutató megállapította, hogy a nemzetközi médiában is elterjedt “kínai bányászati tilalom” narratíva a híresztelések ellenére valójában csak ideiglenes felfüggesztés volt, a bányászati tevékenység azóta újraindult az országban.
A kutató mutatott rá először a tényekre nyár elején, hogy a nyugati média nagyrészt rosszul számolt be és rosszul értelmezte a Kínában zajló bitcoinbányászattal kapcsolatos eseményeket. Batten tovább nyomozott az ügyben és azóta arra a következtetésre jutott, hogy az elmúlt években kormányzati részről, az amerikai kriptos cégeket ért sorozatos jogi támadásokhoz hasonlóan, a bitcoinbányászatot is igyekeztek ellehetetleníteni, a nemzetközi sajtóban lejáratni.
Batten szerint valójában nemcsak hogy nem tiltották be, hanem ösztönzik a kínai bányászokat és a bitcoinbányászat innovatív felhasználási módjait, ami szöges ellentétben áll a Reuters és egyéb más nagyobb média jelentésével, amelyek szerint betiltották a bányászatot Kínában 2021-ben. De nézzük a legutóbbi főcímeket.
Hírek a kínai bitcoin hashráta dominanciájáról
A kínai hashrate dominanciájának visszaszerzésével kapcsolatos minden említés forrása Ki Young Ju, a CryptoQuant alapítója és vezérigazgatója X-en megjelent bejegyzéséből származik. A bejegyzésben idézett adatok azt mutatják, hogy a kínai bitcoinbányász poolok a Bitcoin hálózat 55%-át, míg az amerika bányász poolok 40%-át kezelik. Noha az adatok megközelítőleg helyesek lehetnek, értelmezésük valószínűleg téves információkhoz vezettek.
Elsősorban ez nem egyenlő azzal, hogy újra Kína dominálna bányászati kapacitás terén, hiszen a kínai és az amerikai bányász poolokban öszpontosuló hashráta megoszlásáról van szó, másodsorban az összesített bányász poolok földrajzi eloszlásáról is szó esik.
Az említett ábra, ami ismét félreértéseket szült
Nézzük a tényeket! A bitcoinbányász pool (és általában a bányász pool) egy virtuális felhőszolgáltatás, amely aggregálja az egyes bitcoinbányák számítási teljesítményét (más néven hashráta) különböző helyekről, helyszínekről, nem csak azon az országon belül, ahol az adott bányász pool csapata megtalálható.
Az biztos, hogy a Foundry USA Pool kifejezetten az Egyesült Államokban működő intézményesített bányászati műveleteket szolgálja ki, így elvárható, hogy a Foundry USA Poolhoz kapcsolódó hashráta az Egyesült Államokon belülről származzon. Azonban továbbra is működhetnek olyan bitcoinbányák az USA-ban, amelyek az Antpoolhoz vagy az F2poolhoz csatlakoznak, így az a hashráta mennyiség azokban a poolokban összpontosulnak.
Kapcsolódó cikkünk:
A nagy kínai poolok, mint például az Antpool, az F2pool, a ViaBTC, a BTC.com és a Binance Pool összesített hashrátája a világ bármely bitcoinbányájából érkezhet, beleértve az USA-ból is. Nagyon fontos megjegyezni, hogy jelenleg nincs rálátásunk a hashráta pontos földrajzi elosztására, jelenleg csak becsülni lehet, így az X posztban említett földrajzi eloszlás mértéke is becsült érték, nem célszerű készpénznek venni.
Vegyük például a BitFuFu-t, a Bitmain felhőszolgáltató bányászati ágazatát, amely önmagában közel 30 EH/s hashrátát működtet. Valószínűleg az Antpoolhoz kapcsolódik ez a hashráta mennyiség, mivel az Antpool a Bitmain tulajdonában van, így az Antpool hashrátájának közel a 20%-át adja. A BitFuFu éves jelentései szerint az általa kezelt hashráta szerte a világon megtalálható, azonban erős jelenléttel rendelkezik az Egyesült Államokban (tőzsdén jegyzett bányászról van szó), így a hashráta kapacitásának a nagy része nem is Kínában található.
A TheMinerMag adatai szerint a Foundry USA Pool és a MARA Pool az összes bitcoin blokk 18%-át bányászta ki 2022 januárjában. 2024 augusztusára ez az arány 33,6%-ra emelkedett és nem tartalmazza a kínai poolokhoz kapcsolódó amerikai hashráta mennyiséget.
További piaci híreket, kereskedési meglátásokat a Discord szerverünkön, a TikTok és a YouTube csatornánkon találtok.
/blocksbridge, minermag, Daniel Batten/