Február 23-a este a kriptós weboldalakon a Bank Of America idei jelentéséről szólt, melyet minden évben az amerikai tőzsdefelügyeletnek küldenek meg. A jelentésben először esik hivatalos formában szó arról, hogy a kriptopénzek (és az internetes fintech szolgáltatások) veszélyt jelentenek a hagyományos bankokra nézve.
Bank of America Corporation éves jelentése
A Securities and Exchange Commission-nek (SEC) küldött jelentésben a bank tevékenységének bemutatása mellett a 2017-es évről, kihívásaikról és az üzleti modellre potenciálisan veszélyt jelentő faktorokról számolnak be. Mutatok néhány, számomra érdekes részt a jelentésből:
Geopolitikai veszélyként értékelik azt, hogy a kriptopénzek egyre nagyobb népszerűsége miatt nem fogják tudni követni egyes pénzek mozgását, és nem fognak tudni megfelelni a KYC – “Ismerd az ügyfeled” szabályoknak. Mondjuk nem tudom mi közük van a máshol tárolt pénzekhez, de mindegy, benne van a doksiban.
Ha a ügyfélpreferenciák tovább változnak a mostani trendeknek megfelelően, az internetes pénzügyi szolgáltatások és a kriptopénzek irányába történő áramlás ellensúlyozására a saját termékeiken komoly pénzbeli ráfordítás árán kell módosítaniuk, fejleszteniük. Árcsökkentésre is szükség lehet. (wow, micsoda meglepetés…)
Hagyományosan banki szolgáltatásokat nyújtó új, kizárólag interneten működő cégek melyek már most komoly vetélytársai a bankszektornak. Arra is számítanak, hogy nagy valószínűséggel egyre többen fektetnek a BoA által kockázatosnak minősített befektetési formákba, mint például a kriptopénzek, ezért a hagyományos bankok helyett olyan szolgáltatókat fognak választani, akik ezt lehetővé teszik. (!)
A szakképzett munkaerő bevonzásához vagy legalább megtartásához “piaci szintű kompenzációra” van szükség. A vetélytársaiknak sokszor nem kell olyan feltételeknek megfelelniük, mint nekik, ezért könnyebben kifizetik a magasabb bért. Sőt odáig elmennek a jelentésben, hogy mivel a kompetitoraik egy része USA-n kívüli, más (kedvezőbb) bérezési és törvényi szabályok vonatkoznak a működésükre, mint az övékre.
Érdemes elolvasni a jelentést, olyan mintha egy titkos naplót olvasnál, amiben egy vetélytársad leírja a számodra addig ismeretlen problémáit.
Jelenlegi hozzállásuk
A Bank of America egyike azon bankoknak, akik letiltották a hitelkártyás (más források szerint általában a bankkártyás) bitcoinvásárlást még február elején. Egy ilyen húzással szerintem annyit érnek el, hogy aki mégis kriptókkal szeretne foglalkozni, azok számára sokkal könnyebbé teszik a búcsút a bank ügyfeleinek köréből.
Az utóbbi hetekben egyébként a VISA járt még hasonlóan, mikor kiderült, hogy az ő saruk volt a Coinbase-en történt, többszörös terheléses fiaskó. Volt olyan ügyfél, akinek a bankkártyáját közel hetvenezer dollárnak megfelelő összeggel terhelték meg.
2018-ban a tájékozott embereknek már nem lehet megmondani, hogy mit csináljanak. A bizalom az intézményektől a technológia felé vándorol.
Amit ebből én leszűrök
A közösség és a kriptós sajtó egyhangú ujjongás közepette hozta le, hogy a kriptopénzeknek nincsen vetélytársa, vége a bankoknak, stb. Nekem az eredeti doksi alapján azonban úgy tűnik, számukra a kriptopénzek még a kevésbé hangsúlyos fenyegetés. A Revolut, Robinhood, N26, Change, Simple és társai azonban már most komolyan húzzák a bajszukat.
Emellé jön a szakemberhiány. Egy 28 éves fejlesztő sokkal nagyobb eséllyel fog egy dinamikus, startupként működő, “menő” céget választani, mint egy lassú és mohó óriást, amelynek lassan nulla respektje van. Ezt a bankok egy darabig fogják tudni csillagászati fizetésekkel ellensúlyozni, aztán pedig – reményeim szerint – többségüket végleg elfújja az új idők szele.
Szerinted milyen lépéseket fognak még tenni a bankok, hogy megállítsák az ügyfelek elpártolását?