Tavaly több ízben is beszámoltunk a Cryptopia feltöréséről és az azóta húzódó csődeljárásáról, amiben a visszajelzések alapján több olvasónk is érintett lehet.
Egy új-zélandi lap tegnap tett közzé egy riportot a felszámolást végző Grant Thorton ügyvédi iroda képviselőjével, amiből kiderült, hogy a többségében nem megfelelően azonosított felhasználók jelentősen megnehezítik és lelassítják a kártalanítás folyamatát. A tőzsde mintegy 2.2 millió ügyféllel rendelkezett, akik közül 933 000-ről az email címén kívül semmilyen más információval nem rendelkeznek.
Sokszor az elviekben azonosított számláknál is problémás az ügyintézés, ugyanis a Cryptopia a lakcímeket nem az erre szolgáló adatbázisok segítségével ellenőrizte, hanem a Google Maps-en keresztül, ami jogilag nem tekinthető hiteles verifikációnak, ezért további utánajárást igényel.
A felszámoló által közzétett adatok szerint az új-zélandi váltóra mindössze 9475 helyi kereskedő regisztrált, a kétmilliós felhasználói bázis nagy részét így az amerikai, holland, brit, orosz, indiai, brazil, japán és dél-koreai ügyfelek tették ki, akiknek ~250 millió dollárja ragadhatott bent az oldalon, de ezen felül például 3 millió dollárnyi kriptopénzt birtokolnak olyan fiókok is, amelyeket a regisztráció során lakatlan ausztráliai szigetekre jegyeztek be a tulajdonosaik.
A Grant Thorton a nehézségek ellenére folyamatosan dolgozik az ügyfelek beazonosításán és felkeresésükön. Decemberi helyzetjelentésük szerint egy 5 millió dollárnyi kriptopénzt tároló hidegtárcához sikerült hozzáférést szerezniük, emellett pedig több száz bitcoint váltottak át új-zélandi fiat valutára (a kártérítéseket ebben fizetik ki a beazonosított ügyfeleknek). Munkájuk mindeközben hatalmas költségeket emészt fel. Az általunk idézett lap szerint, csak decemberben 700 000 dollárra rúghattak a cég jogi kiadásai.
[banner id=”74689″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
A Cryptopia egy kisebb, de sokak által kedvelt altcoin tőzsde volt, amit 2019. januárjában törtek fel. A hackereknek 76 000 felhasználói fiókot sikerült tisztára pucolniuk, az okozott kárt 23 millió dollárra becsülték. A váltó ugyan kártalanítást ígért és megpróbálta újraindítani szolgáltatását, ám a traderek bizalmát elveszítve nem sokkal az újraindulása után végleg bezárta kapuit.