Érdekes kísérletről számolt be a BitMex Research. A Bitcoin egyik fő tulajdonsága, hogy könnyen mozgatható. Aki meg tudja jegyezni a tárcájához tartozó 12-24 szavas jelszót, az bármilyen elektronikus eszköz nélkül, a világ bármely pontjára könnyedén és magyarázkodás nélkül magával viheti és viszonylag gyorsan készpénzre válthatja értékeit.
A Brain walletek, vagyis a megjegyezhető tárcák módszerének nyilvánvaló veszélye az emberi elme korlátaiban rejlik. Ha nem jutnak eszünkbe a megfelelő szavak, vagy azokat rossz sorrendben adjuk vissza, mindenünk odaveszhet.
[banner id=”77461″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Ezt könnyítheti meg az az eljárás, amikor egy ismert idézetet használunk fel a Bitcoin tárcánk létrehozásához. Egy könyvből, filmből, dalból, vagy bárhonnan máshonnan származó mondatból bárki generálhat magának egy saját bitcoin címet és privát kulcsot. Később nem kell mást tenni, csak ugyanezt az idézetet megadni a generátor programban, ami már dobja is nekünk az ehhez tartozó wallet adatait.
Ha élesben is kipróbálnátok a dolgot, látogassatok el a Bitaddress.org oldalára, ahol az alábbi jelmondat megadásával ti is a lenti képen látható nyilvános és privát kulcs párosítást fogjátok eredményül kapni. A jelmondat:
Ez a mi szupertitkos Bitcoin címünk.
A Bitmex munkatársai kíváncsiságból 8 ilyen megjegyezhető bitcoin tárca címet generáltak. Mindegyikre nagyjából 50 dollárnak megfelelő bitcoint utaltak be és mindegyiket egy ismert angol nyelvű irodalmi mű (pl.: Moby Dick, Bűn és bűnhődés, Biblia, stb.) ismert sorai alapján hoztak létre. Az eredményül kapott címeket ellenőrizték, azokat korábban még soha senki sem használta.
A csoport tagjainak nagy meglepetésben volt része, ugyanis a 8 tárca mindegyikét 1 napon belül kifosztották. A leggyorsabban a Moby Dick sorai alapján létrehozott wallet tartalmának veszett nyoma, amire 0.67 másodperccel azután csaptak le, hogy az ide érkező utalás bekerült a Bitcoin tranzakciók memória pooljába. A legtovább ironikus módon a Bitcoin whitepaper-ből választott idézet bírta, az ehhez tartozó tárcát 80 blokkal később (~13.3 óra) pucoltak ki.
[banner id=”93958″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
A tapasztalatok alapján kijelenthető, hogy olyan robotok pásztázzák folyamatosan a Bitcoin blokkláncot, amik a fentiekhez hasonló, könnyen kitalálható Brain walletek címei után kutakodnak és ha pénz érkezik ezekre, azonnal lecsapnak rájuk.
Habár az ilyen tárcák létrehozása során a magyar nyelv talán jelenthetne számunkra némi előnyt, mi nem bíznánk az értékeinket egy ilyen kétes védelemmel ellátott megoldásra. Amint az eredeti cikkben is fogalmaznak, ennél még az is biztonságosabb lenne, ha emailben küldenénk el magunknak a saját seed és privát kulcsainkat, miközben azok online tárolása is komoly biztonsági kockázatot jelent.
Ha többféle forrásból származó idézetek, szavak, számok kombinálásával hozznánk létre a Brain walletünk jelmondatát, az már jelenthetne némi védelmet, de akkor ismét ott vagyunk, ahol a part szakad és a saját rendszerünk esetleges elfelejtése okozhatna számunkra kellemetlen meglepetéseket.
A Brain wallethez képest, a hagyományos SHA256 titkosítással véletlenszerűen generált Bitcoin tárca és privát kulcs kombinációk sokkal nagyobb biztonságot jelentenek. Annak az esélye, hogy valaki kitalálja az így létrehozott wallet címünkhöz tartozó privát kulcsot nagyjából akkora, mintha valaki kilencszer egymás után nyerné meg az Egyesült Államok lottó játékának, a Powerballnak a fődíját.
Szülinapi akció a CoinCashnél: vásárold meg a legnépszerűbb DeFi-tokeneket, 3% extra jóváírással. >>