A TBSZ, azaz Tartós Befektetési Számla a magyar befektetők egyik legnépszerűbb adóoptimalizált megoldása, amely immár kriptovaluta-alapú ETF-ekhez, ETN-ekhez is ad hozzáférést.
A hosszú távú befektetések körébe úgy tűnik, hogy a kriptovaluták is bekerültek. Egyre több befektető keresi a módját annak, hogy a digitális eszközöket adóoptimalizált módon, például Tartós Befektetési Számlán (TBSZ) keresztül vásárolja meg. De vajon valóban lehet-e kriptot venni TBSZ-en? És ha igen, milyen platformokon és milyen feltételekkel? A Lightyear például egy új és innovatív brókercég, amelynek egyes szolgáltatásokon keresztül már kínál elérhetőséget Bitcoin alapú termékekhez, és a TBSZ funkcióval sokak számára válhat vonzóvá. Ilyen külföldi szolgáltató még az Interactive Brokers (IBKR), de hazánkban, például az Erste felületén, TBSZ-en keresztül is elérhetőek a kriptos ETP és ETN termékek.
Ez a cikk bemutatja a TBSZ és a kriptobefektetések kapcsolatát és a releváns adózási szabályokat magyar befektetők számára.
Mi az a TBSZ, és miért keresik a kriptosok?
A Tartós Befektetési Számla (TBSZ) egy olyan hosszú távú megtakarítási forma, amely lehetőséget ad arra, hogy 5 év lekötés után a befektető adómentesen férhessen hozzá a hozamhoz. A TBSZ-en vásárolható eszközök köre alapvetően értékpapírokra (részvények, kötvények, ETF-ek stb.) korlátozódik. A klasszikus kriptovaluták, mint a Bitcoin vagy az Ethereum, nem vásárolhatók meg közvetlenül TBSZ-re.
Ugyanakkor megjelent egy köztes megoldás: a kriptovaluta-alapú ETF-ek és ETP-k, amelyek hivatalosan szabályozott tőzsdéken jegyzett befektetési termékek. Ezek már elérhetők bizonyos brókereken keresztül TBSZ keretében is.
A Lightyear és a többiek TBSZ adta lehetőségei
A Lightyear egy modern, európai szabályozás alatt álló brókerplatform, amely elérhető magyar befektetők számára is. A platform lehetővé teszi részvények, ETF-ek és egyes ETP-k vásárlását, többek között amerikai és európai tőzsdéken.
A Lightyear, az IBKR, a Random Capital, a KBC Equitas és az Erstemarket egyik nagy előnye, hogy hivatalosan is kínálhatnak TBSZ típusú számlákat. A kriptoalapú ETF-ek, ETP-k és ETN-ek már most is elérhetőek ezeken a platformokon. (A Tartós Befektetési Számlát korábbi cikkünkben mutattuk be.)

A Lightyear TBSZ számláján egyedül a Wisdomtree Physical Bitcoin ETP (€WBIT) érhető el. Ez egy tőzsdén kereskedett termék, amely a bitcoin árfolyamának változását követi, és euróban vásárolható meg. A WisdomTree Bitcoin ETN közvetlenül bitcoint vásárol és tart fedezetként a befektetők számára. Az ETN mögött tehát bitcoin áll biztonságos letétkezelésben, viszont jogilag kötvényként van strukturálva, ezáltal tőzsdén kereskedhetővé válik.

Ezen kívül érdemes lehet megnézni más brókercégeket is, amelyek kriptovaluta ETF-eket és ETN-eket kínálnak. Ilyen platform például az Interactive Brokers (IBKR). A hazai kisbefektetők körében is népszerű, TBSZ számlanyitást és széleskörű befektetési lehetőségeket kínáló IBKR 2021 óta teszi lehetővé a kripto vásárlást.

Népszerű hazai brókercégek közé tartozik az ERSTE Befektetési Zrt. és a KBC Equitas, ahol kriptos ETF-eket, ETN-eket és ETP-ket is lehet vásárolni. Ezeknél a cégeknél az európai (XETRA) és az amerikai részvénypiacokat is elérhetjük. Ezek a társaságok hazai irodákkal is rendelkeznek, az MNB felügyelete alatt állnak és a BEVA (Befektető-védelmi Alap) hatálya alá tartoznak, kivéve a KBC.
A kripto ETP-ék és ETN-ek változatosak és a hordozott kockázatok igen eltérőek lehetnek, ezért minden egyes kriptoeszközt lekövető ETP, vagy ETN megvétele előtt érdemes alaposan áttanulmányozni az adott termékhez kibocsátott tájékoztatót, illetve a kripto ETP-ék, ETN-ek általános terméktájékoztatóját. (Az Ersténél ez a tájékoztató így néz ki.)
Hogyan fektess kriptóba TBSZ-en keresztül?
Ahhoz, hogy kripto ETP-t, vagy kripto ETN-t tudj vásárolni értékpapírszámlát kell nyitnod. Ennek a számlának külön díjai vannak, amiről szintén az adott szolgáltatónál tudsz érdeklődni. Különböző pénzügyi intézeteknél különböző értékpapírszámlához kapcsolódó díjjal kell számolni. Érdemes utánajárni ezeknek is, hiszen ezekkel az instrumentumokkal hosszú távra tervez az ember, nem mindegy, milyen költségeket vállalsz több évre előre.
1. Válassz olyan szolgáltatót, amely kínál TBSZ számlát
A legtöbb hazai bank és befektetési szolgáltató kínál TBSZ számlát. Fontos, hogy a választott platform támogatja-e a kívánt ETF-ek és ETP-k vásárlását.
2. Gyűjtőév: töltsd fel a számlát
A számlanyitás évében tudsz pénzt elhelyezni. Ekkor vásárolhatod meg a kriptovaluta-alapú ETF-et vagy ETP-t.
3. Tartsd legalább 3–5 évig
- 3 év után: 10% kamatadó
- 5 év után: teljes adómentesség – ez a TBSZ egyik legnagyobb előnye

Adózás kriptovaluta és TBSZ esetén
TBSZ-en vásárolt kriptoalapú ETP-kkel
- Ha TBSZ számlán vásárolod ezeket a termékeket, akkor az adózás a TBSZ szabályai szerint történik:
- 0% kamatadó 5 év után
- nincs szociális hozzájárulás (SZOCHO)
- nincs árfolyamnyereség-adó sem
Ezért, ha kriptovalutába szeretnél befektetni adómentesen, a kripto-ETF vagy ETP lehet az egyik legjobb megoldás, ha azt TBSZ-en keresztül vásárolod.
Közvetlen kriptovaluta vásárlás (nem TBSZ-en)
Ha közvetlenül Bitcoinba vagy más kriptóba fektetsz be például Binance, Kraken, Coinbase vagy egy magyar tőzsde felületén, akkor:
- eladáskor 15% árfolyamnyereség-adó fizetendő
- 13% SZOCHO is terhelheti a nyereséget (maximum a minimálbér 24-szereséig)
Ez lényegesen kedvezőtlenebb adózási környezet, mint amit a TBSZ kínál.
Ne feledd! Ha nem veszed igénybe például a TBSZ adta adóoptimalizált lehetőségeket, akkor a kriptos ETN és ETP termékek eredményével kapcsolatosan adóbevallást kell készítened és Te vagy az, akinek az adót be is kell fizetnie. A tőzsdén kötött ügyletek ellenőrzött tőkepiaci ügyletnek minősülnek. Az ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem után a nyereségadó mértéke 15%.
Ellenőrzött tőkepiaci ügyletek esetén adólevonásra és megállapításra a kifizető részéről nem kerül sor, azt a magánszemélynek önadózással kell majd a vonatkozó évi adóbevallásával teljesítenie. Ellenőrzött tőkepiaci ügyletek esetén az ügyleteken elszenvedett veszteség is elszámolható ezen ügyleteken elért nyereséggel szemben és az eredményt éves szinten, adóévre vonatkozóan kell megállapítani.
2018. január 1-jétől az Szja. törvény lehetőséget biztosít adókiegyenlítésre. Mindez azt jelenti, hogy a befektető az adóév és az azt megelőző két adóév viszonylatában az elszenvedett veszteségét szembeállíthatod ugyanezen időszakban elért nyereségével. Ez akként is történhet, hogy a korábban szerzett nyereségét csökkentheted a később elért veszteséggel és visszaigényelheted ennek erejéig a befizetett adóját. A nyereségek és veszteségek figyelembevétele 3 adóév viszonylatában van lehetőség
Jó ha tudod! Egyelőre az európai brókercégek nem kínálhatnak valódi Bitcoin ETF-et, mert az európai szabályozás jelenleg nem engedélyezi a közvetlenül kriptovalutákat tároló ETF-eket. Ezért maradtak helyettük a tőzsdén kereskedett kötvények (ETN), amelyek úgy vannak kitalálva, hogy biztosítják a bitcoinnak való kitettséget.
Kinek éri meg kriptóba fektetni TBSZ-en?
Ez a megoldás azok számára lehet ideális, akik:
- hisznek a Bitcoin vagy más kriptók hosszú távú értéknövekedésében,
- nem kívánnak spekulálni vagy gyakran kereskedni,
- szeretnék a nyereséget adómentesen realizálni,
- nem bánják, hogy a befektetés 5 évig lekötött.
Nagyon fontos! Külföldi szolgáltatónál vezetett TBSZ számlát magadnak kell bejelentened az adóhatóság felé
Ha külföldi szolgáltatónál nyitsz TBSZ számlát (ilyen például a Lightyear és az IBKR is), akkor magadnak kell gondoskodnod a TBSZ számla bejelentéséről. A hazai szolgáltatók (Erste, KBC, Random Capital stb.) automatikusan lejelentik az adóhatóságnál a TBSZ számládat, ahogyan azt például a nyugdíjpénztári számlák esetében is teszik. Ne ess pánikba, mutatjuk a menetét. (Pofon egyszerű lesz!)
A Lightyear és az IBKR esetében is, a TBSZ számlanyitást követően az első feltöltés után 30 nap áll a rendelkezésedre, hogy bejelentsd a tartós befektetési számládat. Mind a két platform emailben fog figyelmeztetni ezekről a kötelezettségekről. (Elfelejteni nem fogod!) TBSZ számlanyitást követő első befizetés után érkezni fog mindegyik szolgáltatótól egy email, amiben részletesen leírják mi a teendőd, milyen dokumentumokat kell csatolnod a NAV felé.

A Lightyear esetében kicsit egyszerűbb a dolog. Az említett figyelmeztető emailben, ugyanis mellékelik a NAV felé továbbítandó dokumentumot és egy útmutatót. Ez a dokumentum tartalmazza a számlanyitás részleteit és az első beutalt összeget hitelesített formában. Az IBKR esetében viszont le kell töltened a bejelentő dokumentumot, amit kitöltve és aláírva be kell szkennelned, és az általad letöltött számlakivonattal kell majd csatolnod a NAV-nak. A bejelentést a NAV felé megteheted elektronikusan ügyfélkapun keresztül, illetve postai úton a lakcímed szerinti illetékes NAV-igazgatóságnak.
Ez egy egyszeri bejelentési kötelezettség. Ha a jövőben újra küldesz be pénzt a számládra, azt már nem kell külön bejelentened a NAV-nak. Ha nem történik meg az első bejelentés, nem élhetsz a kedvezményes adózási szabályokkal, amit a TBSZ számla nyújt.
A bejelentés menete
- Lépj be ügyfélkapus vagy DÁP azonosítással az https://epapir.gov.hu oldalra.
- Új levél írása menüt kell választanod.
- Töltsd ki értelemszerűen a kötelező adatokat. A témacsoportnak válaszd ki az “Adóügy (NAV)” opciót, ügytípusnak “Nyilatkozat (Adóügy)”, címzettnek az illetékes vármegyei NAV-igazgatóságot, hivatkozási számot és előzmény iktatószámot nem kötelező megadni.
- Levél tárgyának add meg: Tartós Befektetési Szerződés (TBSZ) bejelentése külföldi befektetési szolgáltatónál.
- Levél szövege pedig lehet valami hasonló:
Tisztelt Nemzeti Adó- és Vámhivatal,
Ezúton hozom tudomásukra, hogy Tartós Befektetési Számlát nyitottam a Lightyear Europe AS-nél / az Interactive Brokers Ireland Limited-nél (székhely: North Wall Quay 91/92, North Dock One, Írország). A Lightyear Europe AS / Interactive Brokers Ireland Limited egy külföldi befektetési szolgáltató.
A TBSZ igazolásához szükséges adatszolgáltatás részeként csatolom az alábbi információt
Teljes nevem:
Adóazonosító számom:
TBSZ azonosító szám: (TBSZ számlaszámodat írd be. AZ IBKR-nél “U”-val kezdődik, a Lightyearn-nél pedig “LY”-vel.
A szerződés kezdete [NN-HH-ÉÉ]
Az első befizetett összeg: HUF/EUR
Ha elkészültél a levél érdemi részével:
- Lépj Tovább a csatolmányokhoz és csatold fel a megfelelő dokumentumokat.
- Ha kész vagy, lépj a Tovább a véglegesítés gombra.
- Utoljára még tudod ellenőrizni, hogy mit, milyen adatokat küldessz. Ha meg vagy az ellenőrzéssel kattints a Küldés gombra.
- Készen is vagy! A dokumentumokat és a NAV visszaigazolásokat mentsd el egy biztonságos helyre, hogy egyben meglegyen.
Összegezve
A kriptovaluták és a TBSZ találkozása nem közvetlen, de az ETF-ek és ETP-k révén mégis megvalósítható. A Lightyear és más modern brókercégek platformjain keresztül már most is hozzáférhető több kriptovaluta-alapú termék, és várhatóan egyre több szolgáltató fogja támogatni a TBSZ-es vásárlást.
Aki hosszú távon gondolkodik, és szeretné a kriptobefektetést adómentes formában megvalósítani, annak érdemes megfontolni a TBSZ-t és a kriptoalapú ETF-eket mint adóoptimalizált befektetési lehetőséget.
Érdekelnek a kriptopénzügyek? Legyél Te is megújult VIP tag a Discord csatornánkon! Még több hírt és információt olvasnál? Iratkozz fel YouTube és TikTok csatornánkra! Ha pedig segítőkész és informatív kripto közösségre vágysz, látogass el Discord csatornánk valamennyi szobájába.
Figyelem! A cikkben található tartalmat ne tekintsd befektetési tanácsadásnak. Mielőtt befektetnél alaposan járd körbe a témát, és csak annyit kockáztass, amennyinek az elvesztése nem okoz anyagi, illetve lelki terhet. A cikk létrejöttét egyetlen egy pénzintézet sem támogatta, pusztán a példa kedvéért lettek megemlítve a teljesség igénye nélkül.
/lightyear, ibkr, erste, mnb/