A Coin Bureau legújabb elemzésében részletesen bemutatja, hogyan formálódik a jelenlegi Bitcoin-piaci helyzet, és milyen feltételek vezethetnek egy parabolikus emelkedéshez – majd azt követően egy esetleges összeomláshoz.
Történelmi párhuzamot állítanak a ’80-as évek ezüstpiaci kínálati sokkjával, mely hasonló forgatókönyvet vetít előre a Bitcoin számára.
Mi az a kínálati sokk?
Kínálati sokk (supply shock) akkor alakul ki, amikor egy eszköz kínálata gyorsan csökken, miközben a kereslet változatlan marad vagy növekszik. Ez általában az árak robbanásszerű emelkedéséhez vezet. Az elemzés emlékeztet rá, hogy a hasonló történt az ezüst piacán is az 1980-as években, amikor a Hunt fivérek felvásárolták az elérhető készlet harmadát.
A Bitcoin kínálati oldalának jelenlegi állapota
A Bitcoin teljes kínálata 21 millió darab, de ebből csupán kb. 14 millió tekinthető ténylegesen elérhetőnek.
Ebből több mint 3,2 millió BTC-t tartanak ETF-ek, országok, nyilvános és magánvállalatok, valamint bányászok és DeFi protokollok.
A Glassnode adatai szerint csupán 5 millió BTC számít likvidnek – azaz valós kereskedési forgalomban részt vevő eszköznek.
A többi BTC vagy örökre elveszett, vagy hosszú távon tartó befektetők („hodlerek”) kezében van.
Ez alapján elmondható, hogy az intézményi szereplők már most a likvid készlet nagy részét birtokolják, ami előrevetíti egy kínálati sokk lehetőségét.
Miért nem láttunk még BTC árrobbanást?
A válasz a piac szerkezetében rejlik: A nagy volumenű vásárlások főként OTC (over-the-counter) csatornákon keresztül zajlanak, nem a nyílt piacon, így közvetlen árhatásuk kicsi.
A Bitcoin ára azonban nem csak az OTC tranzakcióktól függ – a kínálat csökkenése idővel rátolja a keresletet a nyílt piacra is, főként mivel az OTC készletek is apadnak.
Mikor következhet be a kínálati sokk?
Cikkünk VIP tagjaink számára tovább olvasható.