Az előző részben megtárgyaltuk, hogy a makrogazdasági ciklus alapján miért gondoljuk úgy, hogy a jelenlegi Bitcoin korrekció és altcoin piaci vérfürdő ellenére további felfutás előtt állunk.
A világ gazdasági és politikai értelemben meglehetősen turbulens időszakot él meg. Trump megválasztása után nem késlekedett fenekestül felforgatni mindent, amit eddig szilárdnak gondoltunk. A piac pedig egy dolgot nem szeret, az pedig a bizonytalanság.
Mai cikkünkben az USA és a globális likviditást vesszük górcső alá, és levonjuk a következtetéseket, hogy ezek alapján mit várunk.
Likviditás az USA-ban
Ahogy az előzőekben is tárgyaltuk, a FED pénznyomtatása csupán egyik módja annak, hogy likviditás áramoljon az amerikai gazdaságba, de nem az egyetlen. Egy másik fontos forrás a banki hitelezés.
Mivel az ISM index emelkedik és a gazdaság növekedésben van, az amerikai vállalkozások jól teljesítenek, ami fokozza a kereskedelmi hitelek iránti keresletet.
Amikor a bankok hiteleket nyújtanak, nem a meglévő dollárjaikat adják oda, hanem új pénzt hoznak létre – ez a részleges tartalékolású bankrendszer lényege.
Ha tehát a banki hitelezés növekedésnek indul – amit jelenleg is látunk, és a vezető indikátorok jelentős növekedést jeleznek ezen a téren –, akkor a likviditás nem a FED-en keresztül, hanem a bankszektoron át fog növekedni.
A bankok hitelezése és a hitelek iránti kereslet az USA-ban újra növekedésnek indult | Forrás: @AndreasSteno
Általános Kincstári Számla és az állami likviditás
Emellett az USA kincstára kifogyóban van a forrásokból, és jelenleg nem tud új adósságot kibocsátani. Ez azt jelenti, hogy hamarosan (néhány héten belül) el kell kezdenie lecsapolni a Általános Kincstári Számla (Treasury General Account – TGA), amely jelenleg körülbelül 800 milliárd dollárt tartalmaz. Röviden erről a számláról fedezi az amerikai kormány fő működési költségeit.
Ez önmagában 800 milliárd dollárnyi likviditást biztosíthat a következő 6-8 hétben.