2014 februárjában 850 000 bitcoint loptak el Mt. Gox-ról, az akkoriban legnagyobbnak számító kriptotőzsdéről. Ez volt az első azoknak a nagy horderejű támadásoknak a sorában, melyek újra és újra megrázták a kriptovilágot.
- 2016 augusztus, Bitfinex, 72 millió dollár,
- 2018 január, Coincheck, 532 millió dollár,
- 2018 június, Bithumb 31 millió dollár,
csak hogy néhányat felidézzünk.
Míg a blokklánc gyakorlatilag feltörhetetlen, a tőzsdék vonzó és könnyű célpontnak számítanak. Egyes becslések szerint, számláikon akár 20 milliárd dollárnyi vagyont is tárolhatnak a sokszor még saját székhelyük címét is titkoló platformok. De nem csak a hekkerek jelentenek állandó veszélyt. 2016-ban a Shapeshift egyik dolgozója tüntetett el 315 BTC-t a váltó egyik tárcájából.
Ezek azok a példák amiért oly sokszor olvashatjuk: vásárlás után érdemes a lehető legrövidebb időn belül egy általunk kezelt tárcára kiutalni kriptopénzeinket.
Mindezek a problémák megoldhatóak lennének a decentralizált tőzsdék használatával, melyek sokkal biztonságosabbak, mert a felhasználó a saját tárcáján keresztül használhatja őket, amihez harmadik fél nem, csakis ő férhet hozzá. A centralizált tőzsdék viszont jelenleg még sokkal gyorsabbak és egyszerűbbek ezeknél. A sebesség és kényelem oltárán feláldozzuk a biztonságot, a jövő azonban a decentralizált szolgáltatásoké. Ezt ismerte fel a legnagyobb amerikai tőzsde, a Coinbase is, mely több szálon is kapcsolódik a decentralizált tőzsdei megoldásokat kínáló ZRX-el. Erre egy korábbi cikkünkben már bővebben is kitértünk.
Amit pedig akkor még csak találgatás szintjén vetettünk fel, néhány órával ezelőtt valósággá vált. A Coinbase felvette kínálatába az 0x-et, melynek értéke ezt követően 20%-kal emelkedett.
ZRX is now live at https://t.co/bCG11KveHS and in the Coinbase iOS and Android apps. Coinbase customers can log in now to buy, sell, send, receive, or store ZRX. https://t.co/kzDisSZrFu
— Coinbase 🛡️ (@coinbase) October 16, 2018
Amint a bevezetőben már említettük, a blokklánc lényegében feltörhetetlen. A sikeres támadáshoz egy úgynevezett 51%-os támadásra lenne szükség, vagyis a hálózat működését biztosító gépek több mint felét kellene a hekkereknek saját befolyásuk alá vonniuk. A bitcoin esetében ehhez több milliárd dollár értékű specializált hardverre és egy olyan energiaforrásra lenne szükség, ami New York városának 1 heti fogyasztását lenne képes megtermelni.
A decentralizáció nagymértékben növelheti a kiberbiztonságot, ennek ellenére a decentralizált tőzsdéknek (dex) a mai napig nem sikerült jelentős tömegeket maguk mögé állítaniuk. Ennek legfőbb oka, hogy ezek ma még izoláltan működnek, kevesen használják őket, ezért nem is lehet rajtuk normálisan kereskedni. Emelett használatuk is nehezebb, a lassú tranzakciós idők miatt pedig egy-egy művelet végrehajtása előtt hosszú másodpercekig tartó homokórázásra számíthatunk
A ZRX által létrehozott 0x protokoll erre kíván megoldást nyújtani. Az 0x egyfajta szabályrendszer, ami beépíthető a blokklánc alapú alkalmazásokba. Használatával megoldhatóak a dexek működését ellehetetlenítő problémák.
A dexek lassúságát az okozza, hogy minden egyes művelet csak azután kerül végrehajtásra, miután az rögzítve lett a blokkláncon. Ez azt jelenti, hogy egy ethereum alapú tőzsdén akár 15 másodperc is eltelhet egy rendelés, vagy eladási megbízás kiadása és végrehajtása között. Aki tőzsdézett már tudja, hogy olykor ez a 15 másodperc milyen sokat is jelenthet. Az 0x ezzel szemben csak azután ír a blokkláncra, ha egy ügylet lezárult, így a centralizált tőzsdékkel azonos sebességet tud biztosítani.
A protokoll azt is lehetővé teszi, hogy az 0x-et használó tőzsdék összekapcsolják saját megrendelő könyveiket, így akár egy óriási, országhatárokon átívelő, globális szupertőzsde szereplőivé válhatnak azok, akik egy ZRX alapú platformon keresztül kereskednek. (A különböző blokkláncokon átívelő együttműködés, vagyis az “interoperabilitás”, a jövő egyik fontos blokklánchoz köthető szava lehet, amit érdemes megjegyezni.)
Azzal, hogy a Coinbase egyértelműen kifejezte támogatását az 0x felé, a jövőben egy láncreakciót indíthat el. A Coinbase által nemrégiben megvásárolt decentralizált tőzsde, a Paradex ugyanis a napokban kezdte meg átállását az 0x protokollra. A Coinbase-sel közös Order Book ösztönzőleg hathat más tőzsdékre is, így hamarosan újabb tagokkal bővülhet az 0x ökorendszere.
— 0x (@0xProject) October 9, 2018
Az 0x-et kétféle dologra lehet felhasználni: tőzsdei jutalékok kifzetésére és stakingre. A jutalékokat nem részletezem. A staking egyrészt szavazati jogot jelenthet majd az 0x jövőbeli fejlesztése során felmerülő kérdések eldöntésekor, másrészt az 0x-et birtoklók jelentős kedvezményekben részesülhetnek a hálózat partneroldalain.
Decentralizált alkalmazások, melyek már jelezték, vagy együtt is működnek a ZRX-el:
- Aragon
- Auctus
- Augur
- b0x
- Blocknet
- ChronoBank
- Dharma
- District0x
- dYdX
- EasyTrade
- Hut34 Project
- Lendroid
- Maker
- MelonPort
- OpenANX
- Request Network
Tőzsdék, melyek már jelezték, vagy együtt is működnek a ZRX-el:
- Amadeus
- Bamboo Relay
- DDEX
- Dextroid
- ERC dEX
- Ethfinex
- IDT Exchange
- Instex
- MobiDex
- OpenRelay
- Paradex
- Radar Relay
- Shark Relay
- Starbit
- The 0cean
- Token Jar
- Tokenlon
A ZRX – akárcsak az Ethereum – egy olyan platform ami nagy mértékben a ráépülő alkalmazásokra épül. Amennyiben sikeres lesz, napi szinten több milliárd dollárnyi kriptós forgalom tevődhet át az 0x által támogatott tőzsdékre, ez pedig jelentős mértékben növelheti a tokenek iránti igényeket. A ZRX a Coinbase mellett a Binance-en is elérhető.
[banner id=”20469″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]