A japán Mt.Gox egykor a világ legnagyobb kriptotőzsdéje volt. A piac teljes forgalmának 80%-át bonyolító platform 2014-ben, a mai napig tisztázatlan körülmények miatt ment csődbe. Egyes források szerint sorozatos hacker támadások, mások szerint a tulajdonosok által elkövetett sikkasztás okozhatta az ott tárolt, közel 750 000 BTC eltűnését.
A károsultak már 5 éve küzdenek azért hogy visszakapják az őket megillető coinokat, maga a folyamat azonban sokáig tisztázatlan keretek között ment végbe és jó ideig az sem volt világos, hogy fiatpénzben vagy a kriptóban kellene-e végrehajtani a kifizetéseket.
Néhány órával ezelőtt kezdett el terjedni az a hír, mely szerint hamarosan 140 000 BTC-t és 141 000 BCH-t utalhatnak majd vissza jogos tulajdonosaik számára. A Twitteren több felhasználó is közzétette azt a levelet, amiben az ügyben eljáró hivatal jelezte a kártérítési folyamat elindulását.
I bought some Bitcoin on MtGox in 2013 because I thought it was a great hedge against inflation/gov spending. After 6 years of theft, bankruptcy, a crypto boom and bust, and tons of emails and postcards in a combination of Japanese and English it looks like I'm getting some back! pic.twitter.com/W9oKdYDvU8
— Cal Spears (@CalSpears) March 20, 2019
A tőzsde csődjének idején a BTC ára 800 dollár körül mozgott, így nem kizárható hogy a kifizetések után a kárvallottak egy része eladásokba kezd. Ennek oka részben némi profit realizálása lehet, de akadhatnak olyanok is, akiknek a több évnyi idegeskedés és jogi hercehurca örökre elvehette a kedvét a bitcoinok birtoklásától.
Mark Karpales (jobbra)
Néhány nappal ezelőtt egyébként 30 hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték Mark Karpales-t, a tőzsde csődjének idején hivatalban lévő igazgatót. Az ítélet szerint Karpales ugyan részt vett a tőzsde nyilvántartásának manipulálásában, a sikkasztás vádját azonban ejtették ellene. A volt igazgató az ügyben végzett nyomozás során 200 000 BTC visszaszerzésében is segédkezett, amiket egy tároló egységről sikerült helyreállítani.