A pénzpiacok fejlődése mára egészen újfajta kereskedési és befektetési formák megjelenésére adott lehetőséget. Ezek közül az egyik, az egyre nagyobb népszerűségre szert tevő copy trading.
A copy trading lehetővé teszi, hogy egy tőzsdén, a saját számlánkon egy nekünk tetsző összeget elkülönítsünk és ezzel automatikusan lemásoljuk egy (vagy akár több) általunk jónak tartott kereskedő minden ügyletét. Ha ő vásárol valamit, mi is azonnal vásárolunk, ha elad, akkor pedig eladunk, bármiféle emberi beavatkozás nélkül.
A legismertebb kereskedők másolását lehetővé tevő oldal jelenleg a brit eToro, amit 2006-ban hoztak létre, de igazán csak a másolás 2010-es bevezetése után vált ismertté. Az oldal többféle részvény, index, valuta és kriptopénz kereskedésére is lehetőséget biztosít, miközben rögzíti a felhasználóinak eredményességét is, így azok között böngészve akár be is követhetőek a sikeres kereskedők, akik ezért cserébe részesednek az őket másolók által elért nyereségből.
Az eToro-n úgynevezett CFD-kel lehet kereskedni. Ez azt jelenti, hogy aki itt üzletel, az nem valódi részvényeket vagy valutát vásárol, hanem egy azok értékét lekövető digitális szerződést. A CFD kereskedésnek megvannak a maga előnyei és hátrányai. Előnye például, hogy lehetőséget teremt az eszközök feldarabolására, vagyis egy több száz dollárba kerülő részvény esetén megengedi, hogy annak akár csak egy kis szeletét is megvásároljuk, valamint shortolhatunk is vele, vagyis az árfolyamok eséséből is hasznot húzhatunk. Hátránya viszont, hogy tartásához általában valamilyen felárat kell fizetni, tehát birtoklásával minden 24 órában veszítünk egy kis pénzt.
Az eToro jelenleg 8-10 millió felhasználóval büszkélkedhet, így elmondható hogy a piacon megvan az igény az ilyen típusú részben aktív, részben passzív befektetéseket kínáló szolgáltatások iránt, ugyanakkor a CFD kereskedés fentebb említett hátránya miatt érdemes alaposan utána nézni, hogy mekkora nyereséget is érhet el az, aki beregisztrál az oldalra.
A mi esetünkben például vegyük a kriptopénzeket. Habár az eToro részben támogatja ezeket, mindezt egy elég kusza rendszerben teszi. Ha például kriptót vásárolunk az oldalon, akkor bár a számlánkon névértékben valóban jóváírják nekünk az adott coint (a tőzsde állítása szerint ezt ők megveszik és valahol tárolják helyettünk), de ténylegesen nem utalhatjuk ki őket onnan, tehát valójában nem mi birtokoljuk őket. És noha ezek puszta tartásáért nem vonnak le tőlünk semmilyen költséget, amint lemásolunk valakit (ami tulajdonképpen az egész oldal lényege), azt már azonnal CFD-ként kezeli a rendszer, tehát onnantól fogva ismét sújtani fog majd minket a minden 24. órában levont jutalék terhe. Ha ehhez még hozzávesszük a tőzsdéknél sokkal nagyobb szórást is az árfolyamban, akkor pedig már korántsem olyan szép a leányzó fekvése, mint amilyennek elsőre gondoltuk.
Az eToro-n 80 dolláros különbség van a BTC vételi és eladási árfolyama között
Az oldalon persze még így is vannak olyanok, akik képesek nyereséget elérni, de a haszon jelentős részét maga az eToro teszi zsebre és várhatóan fogja is még egy jó darabig, hiszen amíg több millió ügyféllel rendelkeznek, semmi okuk sincs arra, hogy bármit is megváltoztassanak.
A Kripto Akadémia tavasszal indította el a Kereskedési Tippek szolgáltatását, ahol tapasztalt tradereink élőben osztják meg veletek, hogy éppen milyen kriptopénzekkel kereskednek. Az őket követők, a megfelelő tőzsdére belépve ezeket az ügyleteket kézzel is megtehetik, kvázi lemásolhatják azt, amit a kereskedőink is csinálnak. Bár ez nyilvánvalóan energiabefektetésbe kerül, a szolgáltatás az indulása óta nagy sikernek örvend. Látva az ez iránt való igényt elgondolkoztunk azon, hogy mi lenne, ha a nagyok kényelmét, a tapasztalt kereskedők nyereségességét, a közösség összetartó erejét egy új platform keretében ötvözhetnénk? Hamarosan megmutatjuk nektek, hogy mire jutottunk.
Kövesd kereskedőinket és profitálj! Élesbe állt a kereskedési tippek