Korábban is írtunk már a Bitcoin fontos fejlesztéséről, a tranzakciók sebességét lényegesen megnövelni hivatott Lightning Network működésével azonban most mélyebben is foglalkozunk. Amióta létezik a Bitcoin rendszere, sok kritika éri az úgynevezett skálázhatósági problémái kapcsán, ez egész egyszerűen az időegység alatt végbemenő tranzakciók számát jelenti.
[banner id=”53193″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Nem mindegy ugyanis, hogy mi az “áteresztő képessége” egy fizetési rendszernek, hiszen ahhoz, hogy valóban a mainstream gazdaság része legyen, mindennapi fizetőeszközzé váljon akár a bitcoin, akár bármely más kriptopénz, elengedhetetlen a tömeges tranzakaciók gyors, és zavartalan, egyidejű lebonyolításának képessége.
Ennek érzékeléséhez elég, ha összevetjük a Visa másodpercenkénti tranzakciószámát a Bitcoin ugyanezen értékével:
- Visa: 24 000
- Bitcoin: 7
De mennyi az elméleti maximum?
- Visa: 50 000
- Bitcoin: 27
A problémára az évek során számos megoldási javaslat született, mind közül kiemelkedik a már sikeresen tesztelt Lightning Network. A Cointelegraph remek cikke érzékletes példával szemlélteti, hogy milyen nehézségekbe ütközik ma egy-egy tranzakció a Bitcoin rendszerében, és milyen megoldást nyújthat erre a Lightning Network.
Valamikor a távoli múltban az úgynevezett telegram volt a telekommunikáció leghatékonyabb eszköze, el kellett mennünk a postára, kitölteni egy űrlapot, a levelünk karakterszámával egyenes arányban fizetni egy bizonyos összeget, ezt eljuttatták a címzetthez legközelebbi postahivatalhoz a telegram segítségével, ott elkészült az átirat, amit a postás elvitt a feleségünknek, megtudhatta, hogy bizony válunk.
Számos ember részvételére volt szükség a kommunikációhoz, ami ráadásul költséges is volt. Az analógiában a telegram maga a blokklánc, a Lightning Network pedig a “gyorstárcsázás” lehetőségét teremti meg, csak megnyomunk egyetlen egy gombot, és máris csörög a telefon valahol a világban.
Az elképzelés központi gondolata az, hogy nem kell minden egyes tranzakciónak átmennie a blokkláncon.
Ha úgy tetszik egy extra “réteget” helyez a blokkláncra a Lightning Network, mely közvetlen, direkt kapcsolatot tesz lehetővé a felhasználók között.
De hogyan?
A rendszert gyakran illetik az “Off-Chain” jelzővel, nem véletlenül, hiszen ahogy említettük, nem feltétlenül szükséges, hogy minden egyes trazakció felkerüljön a blokkláncra. A koncepció megértéséhez lássunk egy egyszerű példát:
Tegyük fel, hogy Ágoston minden reggel azzal kezdi a napját, hogy vesz egy kávét, ha minden alkalommal a Bitcoin blokkláncon keresztül tenné meg ezt a tranzakciót, akkor az nem csupán lassú, de még költséges is lenne a vásárolt termék “jelentőségéhez”, és árához képest.
Ehelyett direkt fizetési csatornát állíthat fel a kedvenc kávézója, és saját maga között.
Ahhoz, hogy ez létrejöhessen, egy úgynezett multi-signature address-re, magyarul talán többszörös aláírású címre helyez el mind Ágoston, mind a kávézó egy bizonyos mennyiségű bitcoint, mely lehet akár nulla is. A példánál maradva Ágoston elhelyez a “közös” címre 0,005 BTC-t, a kávézó pedig 0 BTC-t.
A két fél felállít egy közös mérleget, melyen tisztán látszik, hogy ki, és pontosan mennyi BTC-t helyezett el, ha úgy tetszik “letét” gyanánt.
A többszörös aláírású címet úgy is felfoghatjuk, mint egy széf, amit csak akkor – és csak úgy – lehet kinyitni, ha mindkét fél hozzájárulását adja. A mérleg pedig azt határozza meg, hogy kinek, és pontosan mennyi BTC jár, a kiindulási esetnél maradva jelenleg 0,005 BTC jár Ágostonnak, és 0 BTC a kávézónak.
A fizetési csatorna megnyitása a blokkláncra kerül, ezzel érjük el a transzparenciát, igazoljuk a letéteket.
Megnyílt a csatorna, tegyük fel, hogy egy kávé 0,001 BTC-be kerül, Ágoston minden reggel megrendelheti a kávéját, minden alakalomma úgy fizet, hogy a mérlegen megtörténik a megfelelő módosítás: a kávé árát levonja a saját összegéből, és átírja a másik fél, azaz a kávézó összegéhez.
Egy kávé vásárlása után Ágostonnak 0,004 BTC-je van, a kávézónak pedig 0,001, ezt kell látnunk a mérlegen.
Mindkét fél aláírja a módosított mérleget a privát kulcsával, majd mindketten eltesznek belőle egy-egy példányt, de ezen kívül semmit sem tesznek vele. Szinte korlátlanul történhetnek tranzakciók a fizetési csatornán keresztül, persze csak addig, míg Ágostonnak van rendelkezésre álló egyenlege.
A csatornát bármelyik fél, bármikor lezárhatja, annyit kell csupán tennie, hogy elküldi a hálózatnak azért, hogy átmenjen a blokkláncon, a bányászok hitelesítik az aláírásokat, ha minden rendben van, akkor felszabadítják a “széfben” elhelyezet összeget, mindenki annyit kap, amennyit a közösen aláírt, tehát elfogadott mérleg szerint kapnia kell.
Miért jó mindez?
Mert tehermentesíti a blokkláncot, hiszen csak két tranzakciónak kell átmennie:
- egy, ami megnyitja,
- egy ami zárja
a fizetési csatornát. Ezeken kívül minden egyes tranzakció a két fél között a blokkláncon “kívül” történik. Ráadásul biztonságos is, hiszen a rendszer gondoskodik arról, hogy csak a legutóbbi, közösen aláírt mérleg szerinti kifizetések történhessenek meg. Egyik fél sem élhet vissza a rendszerrel, egyik fél sem ejtheti “túszul” a csatornában lévő összeget.
Azért a csatornát megnyitó tranzakciót mindig meg kell várni…
Nem, nem feltétlenül kell, ez a Lightning Network másik nagy értéke. Nem feltétlenül kell új fizetési csatornát nyitnunk mindenkivel, akinek bitcoint kívánunk küldeni. Tegyük fel, hogy Klára is szeretne venni egy kávét. A rendszerben ahelyett, hogy közte, és a kávézó között megnyitnánk egy újabb csatornát, használhatjuk azt a csatornát is, ami Ágoston, és Klára között már korábban megszületett.
Így Klárától a kávézóig Ágostonon keresztül jut el az a bizonyos 0,001 BTC, amibe egy minőségi olasz kávé kerül.
Ennek természetesen előfeltétele, hogy Ágoston, és Klára között már történt tranzakció, már felállt egy fizetési csatorna. A Lightning Network lényege, hogy a hálózat mindig megpróbálja megtalálni a lehető legrövidebb utat két felhasználó között. A másik, szintén elengedhetetlen – és nem mindig életszerű – feltétel az, hogy a közvetítő feleknél rendelkezésre álljon a szükséges összeg.
Ha minden jól megy, akkor ez a rendszer segíti majd a bitcoint – vagy valamelyik másik kriptopénzt – abban, hogy a nap végi bevásárlást, vagy a kávézást segítségével oldjuk meg, hiszen akár másodpercenként egymillió tranzakciót is lehetővé tesz.