A kriptopénzek piacán már nem is igazán érdemes beszámolni a különböző scam-ekről, piramisjátékok, teljesen kamu ICO-k, és egyebek sora várta az érdeklődőket, – vagyis áldozatokat – az utóbbi években, a csúcspontot természetesen ezen a téren is a 2017-es bullrun jelentette.
A nagyságrend, és a központi szereplő személye miatt mégis érdemes említenünk a OneCoin esetét, a kriptopénz átverés, amit az amerikai igazságügyi minisztérium “régivágású csalás, egy innovatív piacon” leírással illetett.
Dr. Ruja Ignatova hatalmas ambíciókkal vágott neki a piacnak még 2014-ben, ekkor született ugyanis a OneCoin, a bulgáriai Slaveykov Capital Center-ben egyből meg is nyitotta előkelő irodáját. A név beszédes, ugyanis a kalandornő ígérete szerint minden egyes coin hasonlítani fog a fiat pénzek papír bankóira abban, hogy mindegyik kap egy “egyedi azonosítót, sorszámot”, viszont véges mennyiségben lesz csak elérhető, elkerülendő az inflációt.
A cél pedig nemes volt, hiszen nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy “jobbá tegyék az emberek életét”, méghozzá “világszerte”.
2016-ra a cég állítása szerint már 3,5 millió felhasználóval, és több százezer befektetővel rendelkeztek, a BBC értesülései szerint csak az Egyesült Királyságból 26 millió fontnyi befektetés érkezett, alig hat hónap leforgása alatt. Az első, bulgáriai iroda után ekkorra már megnyílt a második, természetesen nem máshol, mintsem a fényűzéséről ismert Dubaiban, az akkori tervek szerint pedig számos további, a világban szétszórt képviselet indult volna.
A modell klasszikus piramisjáték struktúrát követett, csomagokban vásárolhattak a valószínűleg sosem létezett kriptopénzből a befektetők, akár 27 000 fontért is, természetesen jutalék járt a beszervezett érdeklődők után.
2015-ben is voltak már gyanakvó befektetőt, a végzetes hibát azonban azzal követte el a “Cryptoqueen” néven is ismertté vált vállalkozó, hogy belépett az USA piacára, az ottani szigorú törvények, és a felkészült bűnüldözőszervek hamar kiszúrták maguknak a OneCoin ténykedését.
A OneCoin bemutatkozó oldala még mindig elérhető, portugál, kínai, orosz, német, és spanyol nyelven várja látogatóit.
Az Ignatova aszisztenseként dolgozó bátyját nemrég a Los Angeles repterén tartóztatták le, a hírek szerint mintegy húsz évnyi szabadságvesztés is várhat rá, a hősnő pedig akár 85 évet is kaphat, azonban egész egyszerűen eltűnt. Hogy pontosan mi történhetett, azt a BBC igyekezett körüljárni egy podcast formájában, itt hallgatható meg az anyag.
A Bitcoint következetesen “jó”, és “érdekes” koncepciónak nevezte a OneCoin csapata, azonban ígéretük szerint ők lettek volna azok, akik valóban “demokratizálják” a pénz fogalmát, és minden szép, és jó lesz a munkájuknak köszönhetően.
A hölgy amúgy valóban impresszív életrajzzal rendelkezett, több, komoly diplomát, és számos nyelv ismeretét tudhatta magáének. A OneCoin “családként” funkcionált, még saját kézjellel is rendelkeztek, a gyűléseiken pedig természetesen hangos zene, és lelkesítő, magávalragadó beszédek hangzottak el.
Az önbizalomtól duzzadó vállalkozó kijelentőmódban beszélt arról, hogy új belépőket, kollégákat, családtagokat fognak magukkal hozni a tagok, hiszen így érhetjük el a közös, fantasztikus célt. A személyes jelenlétet igénylő találkozókon túl webinarok segítségével is folyt a toborzás, virtuális, de nem kevésbé lelkes, szinte fanatikus hangulatban.
Az egyik esemény felvételei.
A hatóságok birtokába került belső levelezésekből viszont egyértelművé vált, hogy egyetlen célja az volt, hogy a lehető legtöbb pénztől szabadítsa meg befektetőit, a megszerzett tőkét ingatlanokba fektette, munkatársainak azt is elárulta, hogy van egy “exit stratégiája”.