Az Ethereum társalapítója, Vitalik Buterin egy második világháborús analógiával vont párhuzamot a Bitcoin és az Ethereum közössége között. Hogy megértsük mi vezetett ehhez, egy kicsit messziről kell elindulnunk.
[banner id=”38123″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Az emojik az okostelefonok korának kedvelt kommunikációs eszközei. A különböző hangulatokat, helyszíneket és cselekményeket ábrázoló kis rajzocskák rendkívül kifejezőek tudnak lenni, amire a világ legnagyobb márkáinak reklámszakemberei is rájöttek.
A nemzetközi kriptós közösség legfőbb kommunikációs csatornájának számító Twitteren például már régóta divat, az úgynevezett hashflag-ek használata. A #hashtagektől eltérő módon, a hashflag-ek nem szavakból, hanem a márkákra jellemző emojikból álló cimkék.. A világ legnagyobb vállalatai dollármilliókat is hajlandóak kifizetni azért, hogy néhány hétig automatikusan megjelenjen egy őket jelképezző kicsi ikon, ha valaki megemlíti a nevüket a közösségi oldalon.
Egy Coca-Cola hashflag
A Twitter időnként önmagától, ingyen is hozzárendel egyes eseményekhez ilyen a grafikus elemeket, például a világbajnokság ideje alatt, a résztvevő országok neveinek beírásakor egy kis zászlócska jelent meg automatikusan az üzenetekben.
Olykor az is megesik, hogy a közösségi oldal így fejezi ki szolidaritását a számára fontos társadalmi mozgalmak mellett.
#blacklivesmatter pic.twitter.com/niBIUA22Gx
— Hashflags (@HashflagArchive) January 24, 2018
Nemrégiben a Bitcoin is saját hashflag-et kapott, amit a közösségi oldal szintén ingyen tett elérhetővé. Ezt alighanem a Twitter Bitcoin iránt elkötelezett igazgatójának, Jack Dorsey-nak köszönhettük.
Az elmúlt héten két másik kriptós projekt, a Binance és a Tron is saját (de alighanem fizetett) hashflag-et kapott. Az utóbbi volt az, ami Vitalik Buterinnél kivághatta a biztosítékot, történt ugyanis, hogy a kriptós twitter egy ismert szereplője viccből az alábbi üzenettel utalt rá, hogy a már sokak által igazi shitcoinnak tartott Tronnak is van saját hasflahgje, de az Ethereumnak még nincs.
Vitalik Buterinnek az elevenébe vághatott a fricska, ugyanis egy tanulmány részletével reagált a fenti heccre. (A beágyazott üzenet nem jeleníti meg a hasflaget.)
I feel like this weird half-joking tron stanning in the BTC community might be a perfect example of this from @slatestarcodex: pic.twitter.com/4nQLDqeIwd
— vitalik.eth (@VitalikButerin) July 3, 2020
Az írás többek között a nácik zsidókhoz és japán szövetségeseikhez való viszonyát taglalja:
“A nácik nagyon hasonlóak voltak a német zsidókhoz. Ugyanúgy néztek ki, ugyanazt a nyelvet beszélték és ugyanabban a kultúrában nőttek fel. A nácik semmiben sem hasonlítottak a japánokhoz. Különböző volt a nyelvük, a külsejük és a kultúrájuk is. A nácik ennek ellenére egész jól kijöttek a japánokkal […] miközben minden konflikust felvállaltak a német zsidókkal, akikről sokszor csak akkor derült ki a származásuk, miután valahonnan előkaparták a nagyszüleik anyakönyvi kivonatát.”
[banner id=”74689″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Egy későbbi üzenetében Vitalik még az alábiakkal egészítette ki az üzenetét:
“Bármilyen szempontból nézzük is, a Bitcoin hívők mindegy milyen hibát rónak fel az Ethereum számára, a Tronra az 10x annyira igaz lenne. Mégis gyakran az Ethereumot ábrázolják ősellenségként, a Tron meg az őrült nagybácsi, akivel menő dolog barátkozni.”
A fentiek alapján tehát Vitalik úgy vélheti, hogy a bitcoinerek a nácik, akik egész jól elvannak a “japán” Tronnal, miközben a “zsidók”, tehát az Ethereum ellen áskálódnak. Hozzászólásaira elég sok komment érkezett. Ezek többsége a világháborús hasonlatát túlzónak találta, és voltak akik képmutatónak is nevezték, miután előrángatták azokat a régi üzeneteit, amelyekben a Bitcoin Cash forkját éltette a Bitcoinnal szemben.
“A Bitcoin Cash számomra egy hiteles vetélytárs, ami felvehetné a Bitcoin nevet […]”
Annak ellenére, hogy időnként összezördül a Bitcoin maximalistákkal, Vitalik Buterinnek fontos szerepe volt a Bitcoin korai éveiben. 2011-ben tagja volt az egyik első Bitcoinra specializálódó híroldal, a Bitcoin Magazine alapítóinak és eleinte még az Ethereumot is a Bitcoin blokkláncán szerette volna létrehozni. Ezek azok a közös gyökerek, amik alapján eszébe juthattak nácikra és a német zsidókra utaló hasonlatok.
[banner id=”77461″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]