A hétvégén egy érdekes és rendkívül heves vita zajlott le a bitcoin és ethereum közösség neves tagjai között, miután kiderült, hogy senki sem tudja a választ arra a látszólag egyszerű kérdésre, hogy pontosan hány ethereum token létezik?
[banner id=”77461″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Mint kiderült, a különböző Ethereum blokkláncot követő elemző oldalak és node-ok teljesen más számokat közölnek ezzel kapcsolatban. Az eltérés egyes esetekben közel 400 000 ethereum is lehet, ami mai árfolyamon számolva 160 millió dolláros lyukat jelent a második legnagyobb kriptopénz könyvelésében.
https://twitter.com/factcheckmypost/status/1291863378793828359?s=20
Az üggyel kapcsolatban az Ethereum egyik alapítója, Vitalik Buterin is megszólalt. Szerinte elég, ha csak “nagyjából” ismerik ezt a számot. A bitcoin maximalisták ezt komoly problémának vélték, az ethereum hívők szerint viszont ez csak szándékos félelemkeltés a részükről.
Because we roughly know what it is according to the protocol rules, and we know that there's so many people running different implementations that a bug would get caught?
— vitalik.eth (@VitalikButerin) August 8, 2020
A nagy eltéréseknek több oka is lehet, például az, hogy a Bitcoin és az Ethereum proof-of-work rendszereiben eltérően kezelik az azonos időben kibányászott blokkok után járó jutalmakat.
Ha két Bitcoin bányász véletlenül ugyanabban a pillanatban talál meg egy blokkot, az egy mini forkhoz vezet és csak a véletlen dönti el, hogy a kettő közül melyiket fogadja majd el a hálózat valódiként és hogy melyik bányász fogja megkapni az annak megtalálásáért járó BTC jutalmat. A jelenséget szaknyelven elárvult blokkoknak (Orphan Block) nevezik.
Az ethereumnál ugyanezt a jelenséget “nagybácsi blokkoknak” (Uncle Block) hívják, de a Bitcoinnal ellentétben mind a két résztvevő bányászt jutalmazzák, bár csak az egyikük blokkját írják hozzá a blokklánchoz. Részben tehát az így keletkező többlet miatt is eltérő lehet a hivatalosan, “papíron” kiszámolt ether mennyiség és a valóságban létező tokenek darabszáma.
[banner id=”74689″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]