Újabb izgalmas, sőt, egyenesen meglepő anyaggal állt elő a terület egyik meghatározó lapja, a Coindesk, megtudhattuk, hogy a márciusi, koronavírus-járvány okozta gazdasági összeomlást követő konszolidációt, majd talpraállást, végül emelkedést követően a kriptopénz bányászattal foglalkozó cégek részvényei -magasan- felülmúlják a bitcoin menetelését.
[banner id=”90919″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Hosszas bevezető helyett elég, ha rápillantunk az alábbi ábrára:
Különösképp két bányászcég, a Riot Blockchain, és a Marathon Patent Group esetével érdemes foglalkoznunk, előbbi 97, utóbbi 128%-ot emelkedett az elmúlt év során, a BTC esetében ugyanez az érték 3%. Az idei első negyedév során rosszabbul teljesítettek, mint maga a bitcoin, hiszen ekkor zajlott a járvány okozta globális pánik, azóta azonban jelentős emelkedésbe kezdett mindkét cég papírja.
[banner id=”86338″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
A Coindesk szerzője, Zack Voell azt is kiemeli, hogy jól szemlélteti az egész terület “éretlenségét”, hogy minkét szóban forgó cég viszonylag apró, egyikük sem tud beszámolni 150 millió dollárnál nagyobb tőkeértékről. Ryan Watkins elemző szerint van egy “átfolyás” effektus, az egyik területen jelentkező nagy érdeklődés kedvező hatással lesz egy másik, az előbbihez -szorosan- kapcsolódóra.
Azt is hozzátette, hogy természetes a bányászati cégek iráni érdeklődés növekedése, egyenes arányban a kriptopénzek árfolyamának emelkedésével. Ez a két cég nem mellesleg 357 illetve 19 petahash per secundom bányászati kapacitással rendelkeznek.
A papírjaik kereskedési volumene szinte döbbenetes emelkedésen ment keresztül, a Marathon mintegy 225 millió dollárt produkált augusztus harmadikán, ahhoz képest, hogy egyetlen hónappal korábban még csupán 1,6 millió volt ugyanezen értéke. A Riot értékei pedig 58 és 5 millió, ugyanebben az összevetésben.
A részvénye pedig éves csúcsot ért el, 4,58 dollárnál jár. Watkins szerint az is természetes, hogy gyorsabban emelkednek a bányászati cégek részvényei, mint maga a bitcoin, hiszen a befektetők a bikapiacot “árazzák be”, hiszen az jelentősen növelheti egy-egy ilyen cég bevételeit.
Mindezt azért némiképp -vagy talán inkább jelentősen- árnyalja, hogy a beszámolók szerint mostanában nehezebb bányászni, mint valaha, hiszen a bányászat nehézsége nőtt, a májusi felezés óta a bevételek viszont csökkentek. Ehhez társulnak még a kínai bányák nehézségei, az előnyként ható olcsó áram, amit a vízerőművek biztosítanak, párosulva a kockázatokkal, amit a vízerőművek jelentenek.
A most tartó monszun során egy-egy erőművet akár le is kapcsolhatnak, hiszen a vízmennyiség már a gátat veszélyeztetheti, ráadásul a földcsuszamlások akár el is mosthatnak egy-egy bányát. Hiába, úgy tűnik, hogy a piacot nem érdeklik a mélyebb részletek, fontosabb a hit, és a felszínes információk, az emelkedő árfolyamok.