2017 nem csak az árfolyamrekordok, de a forkok éve is volt, csak Bitcoin “elágazásokból” több mint negyven jelent meg. Ezek közül hamar kiemelkedett, és mind a mai napig élen jár a Bitcoin Cash, és a Bitcoinsv, a többieknek azonban nincs könnyű dolga, feltéve, hogy egyáltalán léteznek még.
[banner id=”90909″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
A Bitcoin.com remek összefoglalója szerint három szempontot érdemes vizsgálni, az -aktuális- ár az egyik, az adott blokkláncon folyó tevékenység a másik, a harmadik pedig a közösség mérete. A BTC dominanciája továbbra is 60% körül mozog (jelenleg 58), a BCH 1,2%-ot, a BSV 0,83%-ot kap a teljes piacban álló tőkemennyiségből.
[banner id=”74692″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Bár a BCH és a BSV sem tűnik jelentőségteljes projektnek ezek alapján, mégis összehasonlíthatatlanul jobban jártak, mint a tucatnyi egyéb versenyző, akikben az a közös, hogy a Bitcoinból “származnak”, illetve az is, hogy mára szinte teljesen elvesztették az értéküket. Többek között ezekről van szó:
- Bitcoin Zero (BZX)
- Micro Bitcoin (MBC)
- Bitcoin Clean (BCL)
- Bitcoin Gold (BTG)
- Classic Bitcoin (CBTC)
- Bitcoin Cloud (BCL)
- Big Bitcoin (BBC)
- Bitcoin Atom (BCA)
- Bitcoin Interest (BCI)
- Bitcoin Smart (BCS)
- Bitvote (BVT)
- Bitcoin Private (BTCP)
- Bitcoin Rhodium (BTR)
Rájárt a rúd ezekre a coinokra, 51%-os támadások, napvilágra került információk, miszerint egyetlen bálna birtokolja a készletek több mint felét, ezek után nem csoda, hogy a 2017-es árhoz képest akár 98%-ot is vesztettek értékükből. Persze 2017 során szinte mindennek irdatlan magasságokba szökött az ára a piacon, ezekre a Bitcoin forkokra mégis egységesen jellemző a megsemmisüléssel egyenértékű visszaesés. Elég ha megnézünk két példát:
[banner id=”86338″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Mindezek ellenére számos olyan Bitcoin fork van még a piacon, ami különböző kriptopénztőzsdéken elérhető, bár a legtöbb nagy platform nem listázza őket, hacsak nincs kellő likviditásuk. Hogy mindebből mi a tanulság, azt mindenki ítélje meg maga, mi ezekben a tényezőkben látjuk a “rejtély” kulcsát:
Copycat
A piac nem szereti a “copycat”, vagyis “másoló” projekteket, hacsak nincs valamilyen merőben új use case a projekt mellett, akkor az a befektetők benyomása, hogy csupán a nagy előd sikereit szeretnék meglovagolni az alapítók, ha úgy tetszik más tollával ékeskednek, ami nem ígér túl sok jót.
[banner id=”77461″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Use case, use case, use case
Az előző ponttal szoros összefüggésben a befektetők azt várják egy projekttől, hogy jól körülhatárolható célja, funkciója legyen, a legtöbb Bitcoin fork erre a kérdésre semmilyen, vagy csak egy nagyon technikai, szakmaspecifikus (például CPU bányászat visszaállítása) választ tudott adni. Márpedig így nem megy, az embereknek érteniük kell, hogy pontosan miről van szó.
A piac változik, “tisztul”, talán jobb is így mindenkinek. Persze ha másképp látod, ha van olyan Bitcoin fork, amiben mélyen hiszel, akkor mondd el egy komment formájában, hogy melyik az és miért áll közel a szívedhez!