Az egykori Goldman Sachs hedge fund igazgató, befektető , közgazdász és publicista Raoul Pal ma azt fejtegette, hogy miért és hogyan előzhetné meg az Ethereum a Bitcoint a piaci kapitalizációban.
Ebben a pillanatban az ETH 62 milliárd dolláros kapitalizációt tud maga mögött, ez viszont csak a 18%-a a Bitcoin 334 milliárdjának.
Egy hosszú tweet-sorozatban az ismert befektető szedte pontokba, hogy milyen részeket is hasíthatna ki az Ethereum hálózata a hagyományos pénzügyi piacokon. Gyors áttekintésben ez így néz ki:
- Ha a Bitcoin a tökéletes digitális hitelbiztosíték, akkor fantasztikus lehetőséget jelent a globális állami kötvénypiac 123 billió dolláros mérete.
De még több lehetőséget tartogatnak az alábbi rendszerek:
- A globális letéti rendszer mérete 23 billió. A BTC és az ETH egyaránt szerepet játszhat itt.
- Az elszámolási rendszerek minden évben 10 billiárd dollárt (10^15) tesznek ki.
- A derivatívák éves értéke 1,2 billiárd dollár. Itt az ETH már dominánsabb szerephez is juthat, mint a BTC.
- Évente 70 billió dollárnyi magántőkét kereskednek az egész világon – az ETH és a különböző tokenek számára kínál lehetőséget
- A forex piacok évente 1,7 billiárd dollár értékben tranzaktálnak. BTC, ETH, XRP stb.
Almost no one in crypto understands the size of financial markets.
It is never ever going to be winner takes all. It is near impossible as each blockchain has its limitations and trade offs and that suits the complexity of the financial world.
— Raoul Pal (@RaoulGMI) December 11, 2020
[banner id=”82524″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Raoul Pal úgy gondolkodik, hogy a jövő a különböző blokklánc hálózatok összefonódásában van, amivel egyfajta szuperhálózatot fognak alkotni. Ebben a Bitcoin-nak is jut majd szerep, de 10 éves távlatban az ETH fölé nőhet a legnagyobb kriptopénznek.
Az ETH mellett nem csak a fenti lehetőségek szólnak. Pal megemlíti a globális ellátási láncokat és a fizetési rendszereket is.
„ … és ezek után rengeteg dolgot lehetne tokenizálni, az ingatlanoktól kezdve a szellemi tulajdont, a videójáték skinektől kezdve a befektetéseket, az értékpapíroktól kezdve a jövedelemáramlásokat. Ezek mind az ETH irányába mutatnak”
„De soha nem lesz egyetlen győztese ennek. Minden blokkláncnak megvannak a korlátai és a gyengeségei, de ez a pénzügyi világban is ugyanígy megy.” – tette hozzá az ismert befektető.