Néhány éve még rendkívül felkapottnak számítottak a különböző felhőbányász szolgáltatások, amiken keresztül bérelt bányagépekkel fejthettek maguknak bitcoint és ethereumot az érdeklődők. A szektor iránti érdeklődés végül az itt tapasztalható átveréseknek és az árfolyamok esésének köszönhetően lecsengett, azonban most egy kicsit más formában ismét visszatérhet.
[banner id=”77461″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Az elmúlt napokban két olyan token bevezetéséről érkeztek hírek, amelyek tokenizált hashrate megvásárlását teszik lehetővé a befektetőknek. A két kibocsátó közül az egyik a legnagyobb bányász konzorcium, a Poolin, ami jelenleg a teljes bányászati kapacitás 9.4%-át felügyeli.
A Poolin pBTC25A (ERC20) tokenjének minden darabja 1 TH/s hashrate-et jelképez. Tulajdonosai minden kibányászott blokk után megkapják a megvásárolt kapacitásnak megfelelő bitcoin részesedésüket. Ennek átutalása tokenizált bitcoin (wBTC) formájában történik, a pBTC25A tokeneket tároló ethereum címre.
Első körben 50 000 ilyen tokent bocsátottak ki, amit jelenleg az Uniswap decentralizált tőzsdéjén érhetnek el a befektetők. A pBTC25A-hoz társul egy governance token is (MARS), amit 4 év alatt, fokozatosan fognak szétosztani a pBTC25A tulajdonosok, illetve azok között, akik részt vesznek az Uniswap USDT kereskedési pár likviditásának biztosításában. További részletek itt: 1, 2.
A másik hashrate token a Binance-en már elérhető BTCST (Bitcoin Standard Hashrate Token), aminek tulajdonosai valós BTC-ben kapják meg a tokenjeik után járó részesedést (1 token = 0.1 TH/s-nek felel meg és egymillió darabot hoztak belőle forgalomba.).
A projekt mögött egy tapasztalt bányászokból álló csapat áll. Céljuk, hogy minden bányász pool számára lehetővé tegyék, hogy ha anyagi érdekei úgy kívánják, akkor a kapacitásuk egy részét BTCST formában értékesíthessék. Ezek vásárlói nem feltétlen csak hétköznapi befektetők lehetnek, hanem akár más bányász cégek is, akik egyfajta biztosításként is tekinthetnek a tokenekre (pl.: védekezés egy esetleges leállás miatt bekövetkező termelés kiesés ellen (pl.: a kínai árvizek idején)).
A két token közül a könnyebb hozzáférhetőség miatt a BTCST-nek próbáltam jobban utána járni és ez alapján a token bizonyos szempontból túlárazottnak tűnik. A cikk írásának pillanatában az árfolyama 90 dollár körül alakul, és amint írtam, ez 0.1 TH/s kapacitásnak felel meg.
A legdrágább Antminer, az S19PRO piaci értékét jelenleg 80 dollár / TH körülire becsülik, tehát a BTCST ez alapján 10-szer annyiba kerül, mint indokolt lenne. Ugyanakkor a token egy jövőbeli folyamatos bevételi forrást is reprezentál, így ha mondjuk egy vállalat osztalékfizető részvényeihez hasonlítjuk, akkor már reális lehet a mostani, vagy akár egy ennél sokkal magasabb árazás is. (A legnagyobb amerikai cégek papírjait például átlagosan 13-15-ször magasabb értéken kereskedik, mint az általuk kifizetett éves osztalék mértéke).
Ezzel kapcsolatban a két token árfolyamának egymáshoz viszonyított értékére is érdemes lesz odafigyelni, ami jelenleg egyáltalán nincs összhangban:
- 1 pBTC35A = 1 TH/s = 133 USD
- 1 BTCST = 0.1 TH/s = 88USD
Amennyiben elterjednek, a hashrate tokenek a jövőben valószínűleg felkapott spekulációs eszközökké fognak válni. Egy bika piac csúcsán, a valós értékük sokszorosát fogják érni, míg a medve piacok alatt lényegesen olcsóbban lehet majd hozzájuk jutni. Igaz ez a megállapítás minden más tokenre is igaz, de ebben az esetben emögött kivételesen racionális gazdasági megfontolások húzódhatnak. (A bányászok drágán bérbe adják a birtokukban lévő hash tokeneket (vagyis a saját kapacitásukat), hogy ebből a bevételből pénzügyi tartalékokat képezzenek a nehezebb időszakokra, majd amikor az általános korrekció során beesik az árfolyamuk, visszavásárolják őket a piacról.)
[banner id=”77416″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Összességében tehát azoknak, akik érdeklődnek a bányászat iránt, érdemes lehet jobban utána olvasniuk az egyes tokenek mögött álló gazdasági modelleknek, akik viszont kevésbé járatosak benne, inkább kerüljék el ezeket, mert a hashrate-et befolyásoló mögöttes / időszakos tényezők ismerete nélkül könnyen megégethetik vele magukat.