Az FTX bukása óta szinte óránként látnak napvilágot azok a történetek, amelyekből rendes körülmények között akár egyetlen egy is elegendő lenne ahhoz, hogy az oldalba vetett hitet megingassa. A kripto tőzsde 6-10 milliárd dollár értékű pénzt lopott el az ügyfeleitől, hogy kereskedési csoportjának veszteséges működését finanszírozza. A történtekre egy kiszivárgó pénzügyi jelentés nyomán derült fény, aminek hatására az oldal néhány nap alatt csődbe jutott.
Habár azt már tudni lehet, hogy az FTX igazgatója titokban, a pénzügyi részleget megkerülve manipulálta a tőzsde könyvelését, és sokáig ezzel leplezte a csalást, egy szűk kört mégis beavatott az oldal valós helyzetébe, hogy megpróbálja tovább kormányozni a süllyedő félben lévő hajót.
A belső kör egyik tagja lehetett az FTX törvényes működéséért felelős ügyvéd (Regulatory Officer) Daniel Friedberg is, akiről kiderült, hogy már érintett volt egy másik, ugyancsak nagy port kavaró botrányban.
A kétezres években aranykorát élő online póker világát alaposan megrengette az akkoriban a 10 legnagyobb szolgáltató közé tartozó Absolute Poker és Ultimate Bet oldalait érintő csalássorozat. A két terem ugyanannak az anyacégnek a szárnyai alatt folytatta működését, aminek vezetője, Russ Hamilton 50 millió dollárt lopott a játékosoktól.
Hamilton egy olyan szuperfelhasználó fiókkal pókerezett a saját oldalain, amivel láthatóvá váltak számára mások lapjai. Azt, hogy valami nincs rendben a teremmel, már maguk a játékosok is sejtették, de bizonyítani sokáig nem tudták, ám egy kiszivárgó hangfelvételen végül maga Hamilton vallotta be ügyvédjének a csalást, és azt, hogy nem akarja visszafizetni az ellopott pénzt.
Az ügyvéd, aki az FTX-nél is dolgozó Daniel Friedberg volt, azt tanácsolta, hogy hazudják azt, hogy Ross is csak egy áldozat, és valójában a termek egyik korábbi alkalmazottja követte el a csalást. Az interneten elérhető beszélgetésben később azt is megvitatták, hogy ha mégis fizetniük kellene, akkor az 50 millióból mennyi lenne az a minimum összeg, amit muszáj lenne visszaadniuk.
Szerintem le tudjuk vinni ötmillióig, ha elég kreatívak vagyunk. – mondta Friedberg.
Egy profi pókeres arra az érdekességre is felhívta a figyelmet, hogy ezek az online pókertermek magas, 9%-os kamatot kínáltak azoknak a játékosoknak, akik hajlandóak voltak az oldalon tartani a pénzüket. Valószínűleg ezzel próbálták meg lassítani a felhasználók kiutalásait, mivel a csalások mellett a tulajdonosok a játékosok befizetéseit is megdézsmálták, így az oldalaik egy kisebb forgótőkét leszámítva fizetésképtelenek voltak. Az FTX néhány nappal a csődje előtt szintén magas, 8%-os hozamot ajánlott a nála elhelyezett dollár és stabilcoin befizetésekre.
poker OGs will remember that UltimateBet – where FTX chief regulatory officer Daniel Friedberg was the head lawyer – also tried to get whales to hold large balances on deposit with the promise of 9% APR.
they too were insolvent, and cheating users (insiders could see our cards). pic.twitter.com/vJ6NloWJyG
— Cole South (@ColeSouth) November 17, 2022
Aligha véletlen, hogy az FTX vezetője egy szükség esetén ehhez hasonló aljasságokra képes jogászt nevezett ki az oldal egyik legfontosabb pozíciójába, így sajnos elképzelhető, hogy a csődbe jutott tőzsde alapítója az ellene induló vizsgálatok során is hasonlóan piszkos trükkökkel próbálja majd megúszni a felelősségre vonást.
[banner id=”77461″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Bár utólag már mindenki okosabb, azt hogy mennyire elkerülték a befektetők figyelmét az ehhez hasonló figyelmeztető jelek jól mutatja a Temasek esete is. A Temasek a világ egyik legnagyobb pénzügyi központjának számító Szingapúr saját, kormányzat által felügyelt befektetési alapja, ami nagyjából 90 milliárd euró értékű befektetést kezel.
A Temasek az egyik legnagyobb egyéni vesztese az FTX bukásának, mivel magánbefektetőként 210 millió dollárt fektettek a váltóba. A Temasek pénzügyi és jogi szakértői 8 hónapon át vizsgálták az FTX-et, mielőtt azt befektetésre alkalmasnak nyilvánították volna. Az alap egy néhány órája megjelent közleményben tudatta, hogy teljes egészében leírta ezt a befektetést, vagyis már nem lát esélyt arra, hogy a pénzt visszaszerezze.
Ennek a szervezetnek minden szakértelme és gyakorlatilag végtelen erőforrásai lettek volna arra, hogy a csalást felfedezze, de az még előttük is rejtve maradt.
További hírek és érdekességek Discord csatornánkon és a Youtube-on.