A kriptotőzsdék fontos bevételi forrásait célozza az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet új lépése, amiben a staking betiltását is előrevetítette.
A Kraken csütörtök délután egyezséget kötött a felügyelettel, megszüntetve a staking programját, és beleegyezett, hogy 30 millió dollárt fizet az államkasszába. A lépés azonban valószínűleg további fejfájással jár majd az amerikai kriptós cégek számára, mivel a SEC igyekszik még jobban visszaszorítani ezt a fajta befektetési formát, miután tavaly több nagy visszhangot kiváltó krach miatt most befektetők és tőzsdék fillérekért pereskednek.
A staking szolgáltatók általában nem nyújtanak megfelelő tájékoztatást, és nincs “megbízható módja annak, hogy befektetőként megismerjük a terméket” – mondta Gary Gensler, a SEC elnöke a megegyezés bejelentését kísérő sajtótájékoztatón.
Ha egy staking platform tönkremegy, a befektetők a csődbíróságon végzik – mondta Gensler, rámutatva az elmúlt hónapokban történt több kriptotőzsde csődjére.
[banner id=”100841″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
A Kraken és a SEC egyezsége egy nappal azután jött létre, hogy a Coinbase vezérigazgatója, Brian Armstrong azt írta Twitteren: “hallotta a pletykákat, hogy a SEC szeretne megszabadulni a stakingtől Amerikában”.
A Coinbase saját staking programját nem érintette a csütörtöki hír, mondta Paul Grewal, a Coinbase jogi igazgatója. Szerinte a Kraken egy más hozamterméket kínált, a Coinbase staking szolgáltatása pedig alapvetően különbözik attól és nem számít értékpapírnak.
“Nálunk az ügyfelek jutaléka a protokoll által fizetett jutalmaktól és az általunk nyilvánosságra hozott jutalékoktól függ” – mondta Grewal a The Blocknak. “Az ezeket a különbségeket is magukba foglaló szabályok valódi átláthatóságot biztosítanának a fogyasztók, a befektetők és az iparág számára.”
Aaron Kaplan, a Prometheum fintech vállalat alapítója és vezérigazgatója a csütörtöki híreket rossz jelnek nevezte a staking szolgáltatások számára.
“Úgy tűnik, hogy a szolgáltatásként történő staking szabályozott pénzügyi tevékenység, és az ilyen szolgáltatásokat nyújtó közvetítőknek regisztrálniuk kell magukat a szövetségi értékpapírtörvények szerint”
– mondta Kaplan.
“A validátorok nem pénzügyi közvetítők; technológiai szolgáltatásokat nyújtanak, nem pénzügyi szolgáltatásokat” – mondta Alison Mangiero, a Proof of Stake Alliance iparági csoport ügyvezető igazgatója.
Kristin Smith, a Blockchain Association, egy iparági lobbicsoport vezérigazgatója is megszólalt, és bírálta a SEC-et a “végrehajtás általi szabályozás” jelensége miatt.
“A staking fontos része a kripto ökoszisztémának, lehetővé teszi az egyének számára, hogy részt vegyenek a decentralizált hálózatokban, és több lehetőséget ad a befektetőknek a passzív jövedelemszerzésre” – mondta.
Tom Emmer, minnesotai republikánus képviselő így kommentálta a híreket:
“Gary Gensler szabályozási purgatóriumának stratégiája a hétköznapi amerikaiakat sújtja a legjobban – a porban hagyja őket, miközben ezek a lehetőségek máshol a világon elérhetőek”
Bár Gensler kérdéseket vetett fel azzal kapcsolatban, hogy a proof-of-stake esetleg közös vállalkozásnak tűnhet, ami a tokenek értékpapírként való regisztrációját igényelné, a szakértők biztonságosnak látták a konszenzusos módszert, amelyre az Ethereum és más projektek támaszkodnak, legalábbis egyelőre.
Abban azonban megoszlanak a vélemények, hogy ez a jövőben tényleg megkérdőjelezheti-e a tőzsdei staking programok létét vagy egyedi esetről van-e szó.
A SEC intézkedése nem “nem a staking elítélése” – mondta Zachary Fallon, a Ketsal ügyvédi iroda partnere és egy korábbi SEC-ügyvéd. “Ezzel kifejezetten a Kraken staking programjának megrendszabályozása volt a cél”.
Agnes Gambill West, a Mercatus Center vezető kutatója szintén nem volt elragadtatva a SEC-től.
“A nagyobb veszteség az, hogy az amerikai székhelyű kripto vállalkozások kénytelenek bezárni vagy külföldre költözni ahelyett, hogy az Egyesült Államokban szabályszerűen működnének, vagy piacot találnának”