Ebben az anyagban bemutatunk 10 hibát, amit sok kezdő befektető elkövet a kriptopénzek piacán!
Azért érdemes ezekről tudnod, hogy mindet elkerülhesd, a piac egyre szebben fejlődik, érdemes okosan kihasználnod a lehetőségeket!
Ha végigolvasod, azt is megtudhatod, én melyik hibát követtem el ezek közül!
A kriptopénzek piacán a kezdők gyakran elkövetett hibái sokszor az alábbi típusúak lehetnek:
- A megfelelő kutatás, vagyis a DYOR hiánya.
Sok kezdő befektető ugrik bele a kripto-vásárlásba anélkül, hogy alaposan megismerné az adott coint vagy tokent, annak technológiáját, piaci pozícióját és a mögötte álló csapatot.
Nem lehet elég alaposan utánajárni egy kriptopénznek! Persze azt is tudnod kell, hogy milyen szempontok szerint kell felmérned és értékelned egy kriptopénzt, erről már sokat beszéltünk a Kripto Akadémián.
Ha nem nézel kellően a mélyére egy projektnek, akkor bizony kellemetlen meglepetések érhetnek, tegyél meg mindent annak érdekében, hogy a lehető legtöbbet megtudd egy projektről!
-Nézd a közösségi média felüeteiket!
-Olvasd el a bemutatkozó oldalukat és a White Paper is!
-A LinkedIn-en, és más felületeken is tudj meg a lehető legtöbbet a csapattagokról!
-Értsd meg a fundamentumot!
-Tekintsd át a partnerkör!
Kritikus ránézned a korábbi árfolyam-mozgásaira is, ha olyasmit vársz tőle, amit a historikus árfolyamgörbe alapján lehetetlen elérnie, akkor hiába vársz! De erről bővebben majd egy másik videóban.
- Túlzott befektetés
Sokan több pénzt fektetnek be, mint amennyit megengedhetnek maguknak, hogy elveszítsék, ami pénzügyi nehézségekhez vezethet, ha a piacok hirtelen fordulnak. Márpedig ha van valami a kriptopénzek piacán, ami bármikor megtörténhet, az a hirtelen, jelentős korrekció.
Csak annyi pénzt kockáztass a kriptopénzek piacán, aminek az elvesztését gond nélkül el tudod viselni!
Gondold át és tervezd meg alaposan, hogy mennyi pénzt tudsz, és mennyit vagy hajlandó kockáztatni ezen a területen! Ne ess bele abba a hibába, hogy azt gondold, amit itt befektetsz, az majd úgyis búsásan megtérül, mert ez egyáltalán nem biztos, hogy tényleg így lesz!
- A FOMO (a kimaradástól való félelem) hatása alatt történő vásárlás
Amikor a befektetők, vagyis az érdeklődők azt látják, hogy egy coin ára üstökös-szerűen, gyakran hajlamosak ésszerűtlenül, hirtelen beszállni, attól tartva, hogy lemaradnak a nagy nyereségről, ami gyakran a csúcson történő vásárláshoz vezet.
Ilyenkor jellemzően nem, vagy alig keresnek a FOMO hatása alatt cselekvő befektetők, a kapkodás pedig sokszor direkt veszteséget is okoz. Hiszen a hirtelen, robbanásszerűen emelkedő kriptopénzek árfolyama bármikor összeomolhat. Ne engedd, hogy a FOMO határozza meg a döntéseid!
Ráadásul a FOMO hatása alatt sokan arra is hajlamosak, hogy hátat fordítsanak egy befektetésnek, kivegyék a tőkéjüket, majd betegyék az új kiszemeltbe. Ez több szinten is hibás lépés, hiszen mindennél fontosabb, hogy kitartsunk a már meglévő befektetéseink mellett egy bikapiacon!
Ha a leírásban szereplő linken keresztül regisztrálsz, 7% bónuszt kapsz minden depozit után!
- Hiányzó biztonsági lépések:
Sokan nem tesznek eleget a biztonság érdekében, és ez óriási, gyakran végzetes hiba. A következő alapvetésekre kell odafigyelned:
-Kellően erős, kis- és nagybetűket, speciális karaktereket, számokat egyaránt tartalmazó jelszó.
-A kétlépcsős azonosítás használata.
-A passphrase gondos, lehetőleg offline elhelyezése.
Illetve sokan azt a hibát is elkövetik, hogy valamelyik kriptotőzsdén tartják a készleteiket, ez sem ajánlott, sokkal biztonságosabb egy tárca!
- A diverzifikáció hiánya:
A portfólió túlzott koncentrálása egy, vagy néhány kriptopénzre növelheti a veszteség kockázatát, ha ezek az coinok, tokenek rosszul teljesítenek.
Érdemes diverzifikálni, legalább 4-5 különböző projektbe fektetni a veszteség elkerülése érdekében. De erre még mindjárt visszatérünk!
- Impulzív kereskedés:
Sokaknak az olyan érzelmek, mint a félelem és a kapzsiság vezérlik a döntéseiket, nem pedig a racionalitás és a hosszú távú stratégia.
Ez könnyen vezet hibákhoz, a hibák pedig veszteséget hoznak. Egy sikeres befektető minden helyzetben hideg fejjel gondolkodik, nem követi el az a hibát, hogy megengedi az érzéseinek, hogy átvegyék az irányítást a döntései felett!
- A piaci trendek és jelzések figyelmen kívül hagyása:
Sokan nem követik vagy értelmezik helyesen a piaci trendeket és technikai jelzéseket, pontosan ez az, amiért érdemes feliratkoznod, hiszen a trendek elemzésével, és technikai analízissel is foglalkozunk!
- Túlzottan bonyolult stratégiák alkalmazása:
Komplex kereskedési stratégiák használata, amelyeket nem értenek teljesen, ami zavarhoz és potenciális veszteségekhez vezethet. A kereskedés, de a hosszútávú HODL sem magától értetődő, a legjobb, ha kezdőként a lehető legegyszerűbb stratgéiát alkalmazod. A bikapiac lehető legkorábbi szakaszában érdemes beszállnod, majd a ciklus bikapiac részének végén kiszállnod.
Tudom, ezt könnyű mondani, de a Kripto Akadémia pont abban tud segíteni, hogy reálisan felmérhesd, éppen hol járunk a piac adott ciklusán belül!
- A hírek és a közösségi média túlzott figyelése:
Sokan túlzottan támaszkodnak a spekulatív és gyakran megalapozatlan információkra a döntéseik meghozatalakor. Informálódni, a híreket követni természetesen fontos, és kell is, viszont a kezdők gyakran túl nagy, legalábbis némiképp eltúlzott jelentőséget tulajdonítanak a piacon megjelenő híreknek.
Erre a piacra is jellemző természetesen, hogy hatnak rá a világ történései, a COVID-pánik például a kriptopénzeket is összedöntötte anno. Viszont ez a terület sok éves tapasztalat alapján jellemzően inkább a “saját feje után megy”, vagyis a belső mozgatórugóinak nagyobb jelentősége van, mint a híreknek, legyenek azok akár “külvilági”, akár kripto-specifikus hírek. Ilyen belső mechanizmusok a felezés, az egyes projektek fundamentumai, a technológiai újítások és eredmények, egyebek.
- Hosszú távú perspektíva hiánya:
Sokan rövid a távú nyereségre hajtanak, ahelyett, hogy hosszú távú befektetési célokat tűznének ki, amivel elkerülhetnék a piaci volatilitás okozta pánik-eladásokat. Legyen cél árad minden befektetésed kapcsán és tartsd is magad hozzá! Fontos azonban, hogy ezek a célárak megalapozott, realisztikus értékek legyenek! Hogy hogyan határozhatsz meg realisztikus célárakat a múltbéli teljesítmény alapján, arról majd máskor, itt legyen elég annyi, hogy a teljes készletet szorozd meg a kitűzött céláraddal, nézd meg, hogy az így kapott market cap hogyan viszonyul az aktuális market cap-hez, azt is, hogy hogyan aránylik a piac vezető projektjeinek market cap-jéhez, ebben kell reálisnak lenned!
És akkor lássuk, én melyik hibát követtem el ezek közül: nem foglalkoztam a diverzifikációval, ennek sok éve, amikor elkezdtem ezzel a területtel foglalkozni meg is lett a böjtje! Viszont ma már azt is tudom, hogy a diverzifikáció hiánya legalább akkor ahiba, mint a túlzott diverzifikáció, hiszen ha túlságosan szétaprózzuk a portfóliónkat, az sem visz előre! Az én javaslatom az, hogy maximum 5 coinba-tokenbe fektessünk, és ebből az egyik tegye ki a portfóliónk nagyjából 75%-át. Így megvan minden előny, adott a diverzifikáció nyújtotta biztonság, és az egy nagy kasza lehetősége is!