A blokkláncfelfedezők az egyik legfontosabb eszközei a kripto felhasználóknak. Online felületet biztosítanak a blokklánc adatok kereséséhez, lehetővé teszik a tranzakciókkal, címekkel, blokkokkal, díjakkal kapcsolatos adatok lekérdezését. Minden egyes blokkláncfelfedező egy adott blokkláncról szolgáltat adatokat, és a benne foglalt információk típusa az általa kiszolgált blokklánc architektúrájától függően változik.
[banner id=”136129″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Miért fontosak a blokkláncfelfedezők?
A blokkláncfelfedezők szükséges információkat nyújtanak a tranzakciókról, címekről, blokkokról, tokenekről, intelligens szerződésekről (smart contract) és egyebekről. Szemléltetésképpen, gondoljunk egy hipotetikus forgatókönyvre: képzeljük el, hogy valahányszor pénzt küldünk valakinek, az nyilvánosan tárolódik, bárki megtekintheti és nyomon követheti a pénzmozgást.
Hogyan segítenek a blokkfelfedezők a nyomozásban?
- Tranzakciók nyomon követése
- Címek azonosítása: a tranzakciók elemzése segíthet ugyanazon szervezet által működtetett más címek azonosításában.
- A pénz követése: a címek közötti pénzmozgások nyomon követése különböző tőzsdékre, okosszerződésekre, entitásokra és különböző láncokra.
- Tranzakciós minták elemzése
- Gyanús tevékenységek azonosítása: lehetnek nagy mennyiségű átutalások, azonos vagy szinte azonos tranzakciók számos címre, gyors pénzmozgás.
- Címek csoportosítása (clustering): a tranzakciós minták elemzése szintén hasznos lehet az azonos szervezetekhez kapcsolódó többi cím azonosításához.
- Időzítéselemzés: a nap bizonyos órái közötti tranzakciók jelezhetik, hogy a felhasználó melyik időzónában tartózkodik, ami a nyomozás során az országok leszűkítéséhez is vezethet.
- A felhasználói tevékenység kutatása
- A decentralizált alkalmazásokkal (Dapps) való interakció azonosítása: számos blokklánc támogatja a dappokat. Annak a kutatása, hogy a felhasználó mely dappokkal lépett kapcsolatba, betekintést nyújthat az érdeklődésébe és a tevékenységi köreibe.
- A token értékesítésekben való részvétel azonosítása: ez is jelezheti a felhasználó érdeklődését, preferenciáját és stratégiáját.
- Okosszerződésekkel (smart contract) kapcsolatos interakciók azonosítása: további betekintést nyújthat a felhasználó érdeklődésébe és tevékenységébe.
Főbb jellemzők
Tranzakciók: bármely címhez kapcsolódó tranzakciók előzményei megtekinthetőek. Négyféle tranzakciótípus létezik: normál, belső, token és NFT átutalás.
Normál tranzakció: az Etherscan ezeket “Transactions” néven jelöli. Megtekintheted az összes bejövő és kimenő átutalást külső (közönséges) címek között és az okosszerződések segítségével hívott funkciókat.
Belső (internal) tranzakció: ezek az átutalások okosszerződéseken keresztül történnek. Ilyen tranzakció például a likviditás eltávolítása, díjak beszedése, tőzsdéről érkező natív token beutalás, stb.
Token tranzakció: bármilyen token címekre vagy okosszerződésekre történő átutalása. Ilyen tranzakció például a csomagolt ETH (WETH) vagy stablecoinok átutalása (jelen esetben ERC20 tokenek).
NFT tranzakció: bármely NFT tokenhez kapcsolódó tranzakció (jelen esetben ERC721, ERC1155, ERC404).
Tranzakció állapota
Függő (pending) tranzakció: az alábbi képen egy függőben lévő tranzakció látható. Az ok, amiért még 14 nap után sem erősítették meg, minden bizonnyal az, hogy a hívó (aki a tranzakciót elküldte) nagyon kis mennyiségű gas-t (a gas a blokkláncon történő tranzakciók lebonyolításához vagy szerződések végrehajtásához szükséges díjat jelenti.) használt. Ez a felhasználó nem tud több átutalást végrehajtani addig, amíg ez a tranzakció törlésre vagy megerősítésre nem kerül.
Sikertelen (failed) tranzakció: ez több okból is történhet, a leggyakoribb esetek, amikor a token szerződés (contract) zárolt, szüneteltetve van, vagy a feladónak nincs elegendő token egyenlege, amit el szeretne adni.
Törölt (cancelled) tranzakció: a cím tulajdonosa bármikor lemondhatja az átutalást, mielőtt a tranzakció megerősítésre kerülne.
Megerősített (confirmed) tranzakció: ezeket a tranzakciókat nem lehet visszafordítani vagy törölni.
Blokkláncfelfedezők különböző típusai
Minden blokkláncnak megvan a saját blokkfelfedezője. A legismertebb láncok és felfedezőik:
- Bitcoin: https://btc.com/
- Ethereum: https://etherscan.io/
- Binance: https://bscscan.com/
- Solana: https://solscan.io/
- Avalanche: https://snowtrace.io/
- Arbitrum: https://arbiscan.io/
- Polygon (Matic): https://polygonscan.com/
- Optimism: https://optimistic.etherscan.io/
- Base: https://basescan.org/
Vannak olyan weboldalak, amelyek több különböző láncok számára kínálnak „all-in-one” szkennereket, néhány a legnevesebb szkennerek közül:
[banner id=”100838″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
További híreket, kereskedési elemzéseket, tippeket a Discord szerverünkön, a TikTok és a YouTube csatornánkon találtok.