Egy jövő héten bemutatásra kerülő HBO dokumentumfilm készítője azt állítja, hogy megfejtette a Bitcoin rejtélyes alkotójának, Satoshi Nakamotónak a valódi személyazonosságát.
A dokumentumfilm az Emmy-díjra jelölt Cullen Hoback munkája, aki korábban azzal a „Q: Into the Storm” című sorozattal szerzett magának elismerést, ami a QAnon csoportról szólt.
A QAnon egy szélsőségesnek minősített mozgalom, amely az Egyesült Államokban indult el 2017-ben. Hívei hisznek abban, hogy létezik egy titkos, globális elit, amely gyermekeket rabol, kereskedik és szexuális kapcsolatba kerül velük, és különböző bűnöket követ el, miközben befolyása alatt tartja a világ kormányait és intézményeit. Ezt az állítólagos összeesküvést Donald Trump volt amerikai elnök ellenségének tekintik, aki a mozgalom szerint küzd ezen erők ellen.
Az elmélet központi figurája egy “Q” nevű névtelen internetes felhasználó, aki állítólag magas szintű hozzáféréssel rendelkezik titkos információkhoz. Q rendszeresen osztott meg titokzatos üzeneteket, állítólagos kormányzati összeesküvések leleplezésének céljából. Ezek az üzenetek általában homályosak és kétértelműek voltak, lehetővé téve, hogy különféleképpen értelmezzék őket.
A QAnon összeesküvés-elmélet különféle internetes fórumokon és közösségi média platformokon terjedt el, és 2020-ban a Covid járvány és az amerikai elnökválasztás során kapott különösen nagy figyelmet. A mozgalmat az FBI belföldi terrorizmus potenciális forrásának minősítette, mivel sok követője radikalizálódott, és egyesek erőszakos cselekményeket is elkövettek a hiedelmeik miatt.
A Q feltárása után a Bitcoin alkotójának, Satoshi Nakamotónak a nyomába eredő filmes munkáját jövő hét szerdán, közép-európai idő szerint 2 órakor mutatják be az amerikai HBO műsorán.
A Bitcoin a 2009-es indulása óta az internetkorszak meghatározó pénzügyi jelenségévé vált. Bár ma már a világ legnagyobb pénzintézményei, köztük a BlackRock is támogatják, továbbra is viták folynak arról, hogy vajon csak spekulációs, vagy megtakarítási és értéktárolási eszköznek kell tekinteni.
Az eddig leginkább a hétköznapi emberek támogatására építő Bitcoin és a köré szerveződő kripto iparág mára egy 1000 milliárd dollárokban mérhető, önálló piaci szegmenssé nőte ki magát, amivel a világ vezető nagyhatalmainak is foglalkozniuk kell. Közülük az Európai Unió volt az első, ami már meg is szavazta és el is kezdte bevezetni az egész kontinensre kiterjedő ágazati szabályozást.
Az egész jelenséget útjára indító Satoshi Nakamoto valódi személyazonossága az elmúlt évek egyik legnagyobb rejtélye. Az a személy (személyek?), aki 2008. október 31-én közzétette a Bitcoin technikai leírását, csak fórumokon és e-mailen keresztül kommunikált a külvilággal és 2011-ben végleg eltűnt a világ szeme elől.
Egyik utolsó üzenete, amit egy héttel a nyilvános fórumokról való végleges eltűnése előtt tett közzé a WikiLeaks szivárogtató oldalhoz kapcsolódott.
„A WikiLeaks felbolygatta a darázsfészket, és a raj felénk tart… Arra kérem a WikiLeaks-t, hogy ne próbálja meg használni a Bitcoint. A Bitcoin egy kicsi, béta közösség még gyerekcipőben jár. Olyan figyelmet irányíthat ránk, ami valószínűleg megsemmisítene bennünket ebben a korai szakaszban.”
Sokak szerint Satoshi a találmányára irányuló esetleges kormányzati figyelem miatt dönthetett úgy, hogy örökre visszavonul. Mielőtt előrukkolt volna a Bitcoinnal, már őt megelőzően is több törekvés volt egy hasonló, kormányzatoktól független, internetes pénz létrehozására, ám ezek vagy csak elméleti kísérletek maradtak, vagy hamar csődbe mentek, vagy alkotóikat pénzmosás vádjával börtönbe zárták.
Sokak szerint a Bitcoin sikerének a legfőbb tényezője, hogy Satoshi úgy döntött, hogy névtelen marad, és nem aratja le a babérokat, hanem felajánlja ezt az által létrehozott alternatív pénzügyi rendszert a világnak. Ha a személyazonosságára fény derülne, valószínűleg azonnal tömegek kezdenék el kutatni az élettörténetét és öszefüggésbe hozni őt valamilyen kormányzattal, politika vagy vallási nézettel, amivel megingathatnák a Bitcoinba vetett bizalmat. Ezen információk hiányában viszont a Bitcoin egy teljesen semleges és független rendszerként létezhet.
Az évek során sokan próbálták megfejteni a Satoshi-rejtélyt. Az első nagy visszhangot keltő kísérlet Leah McGrath Goodman újságíróé volt 2014-ben. Ő a japán-amerikai Dorian Nakamotót nevezte meg, aki mindvégig az állításait.
2016-ban egy ausztrál kriptográfus, Craig Steven Wright lépett elő, hogy magáénak vallja a Satoshi nevet. Annak ellenére, hogy sokáig a Bitcoin közösség több neves tagja is támogatta, az általa ígért és a kilétét megingathatalanul alátámasztó bizonyítékokat soha nem tudta bemutatni. Miután éveken át turnézott a nagyvilágban Satoshiként, egyre többen kezdték csalónak nevezni, akik közül Wright többeket is beperelt. Idén márciusban a brit legfelsőbb bíróság mondta ki, hogy Wright nem Satoshi Nakamoto. Az önjelölt zseni emiatt most hamis tanúzás vádjával néz szembe.
A leggyakrabban Satoshinak tartott személyek között van még a néhai szoftvermérnök, Hal Finney; a számítógépes tudós és kriptográfus, valamint az okos szerződés fogalmának megalkotója Nick Szabo; és a Bitcoin korai elődjeinek tekintett Hashcash és b money feltalálói, Adam Back és Wei Dai is
A Bitcoin közösség sok tagja elutasítja a Satoshi azonosítására tett kísérleteket, mondván, hogy tiszteletben kell tartani a magánélethez való jogot. Szerintük egy megingathatlan bizonyíték, vagyis egy 2009-es és Satoshi nevéhez köthető bitcoin pénztárcából történő BTC utalás végrehajtása nélkül minden állítás csupán spekuláció lehet.
Ha a dokumentumfilm nem mutat be egy ilyen bizonyítékot, a benne elhangzottakat a közösség aligha fogja komolyan venni.