Meglepő kijelentést tett legutóbbi interjújában Michael Saylor, a Microstrategy igazgatója. Saylor azután vált a kripto iparág egyik ismert szereplőjévé, hogy 2020-ban az első Nasdaq-on jegyzett vállalat vezetőjeként kezdett bitcoint vásárolni a cég tartalékaiból, később pedig magát a vállalatot is eladósította, hogy még többet vehessen.
A Microstrategy stratégiája eddig bejött. Az elmúlt 4 évben 9.9 milliárd költöttek 252 220 bitcoin megvételére, ami mai árfolyamon közel 17 milliárd dollárt ér. A cég eddig 42 db nagyobb összegű vásárlást hajtott végre, átlagos beszálló ára 39 200 dollár. A Microstrategy jelenleg a világ 5. legnagyobb bitcoin tulajdonosa.
A bitcoin felé való vállalati nyitás fontos szereplőjeként Saylort eddig sokan egyfajta példaképnek tekintették, ám legutóbbi interjúja után többen is csalódásukat fejezték ki.
Michael Saylor interjú
Egy riporter azt a kérdést tette fel Saylornak, hogy nem veszélyes-e a bitcoin jövőjére nézve, hogy a készlet egyre nagyobb része kerül központi szereplőknél megőrzésre. Jelenleg például a Coinbase őrzi a teljes állomány 10%-át, a januárban indult amerikai Bitcoin ETF-ek legnagyobb szereplője, a Blackrock pedig egymaga 1.8%-ra tett szert 10 hónap alatt.
Michael Saylor calls self-custody #Bitcoin holders "paranoid crypto anarchists" and argues their distrust in government only increases seizure risk. pic.twitter.com/FfoSQ7zXzV
— TFTC (@TFTC21) October 21, 2024
Riporter: “Ez nem veti fel annak a veszélyét, hogy az állam egyszer csak lefoglalja az emberek bitcoin megtakarításait, mint ahogy az arany esetében tette? Nem épp ennek elkerülése a bitcoin egyik legfőbb célja?”
(A riporter itt egy 1933-as törvényre utal, ami az Egyesült Államokban (1974-ig) illegálissá tette a 100 dollárnál magasabb összértékű arany birtoklását és arra kötelezte az állampolgárokat, hogy szolgáltassák be az ezen felüli részt az államnak. Az amerikai dollár értékét akkoriban még 1:1 arányú arany letét szavatolta.)
Saylor: “Én éppen ellenkezőleg látom. Szerintem, ha a bitcoin többségét kripto anarchisták tartják, akik nem szabályozott szereplők, nem ismerik el az állam hatalmát és az adófizetési kötelezettséget, az sokkal inkább megnöveli a lefoglalás veszélyét.
A bitcoin közösségben van egy keménymag, ami ezeket az elveket vallja, de ha belegondolunk, akkor a pénz 99.9%-a a hagyományos gazdaságban van.”
(Ezzel Saylor arra utalhatott, hogy a bitcoin további növekedéséhez szükséges ezen szereplők szabályait betartani és hogy ezen szereplők egyáltalán nem atartanak attól, hogy az állam lefoglalja a hagyományos intézményekben őrzött megtakarításaikat.)
Riporter: “De sokan tartanak attól, hogy a történelem megismétlődhet.”
Saylor: “Akik ettől tartanak, azok általában a paranoid kripto anarchisták. Ez csak egy mítosz, amit folyamatosan ismételgetnek. Az állam valójában senkitől sem vette el az aranyát. Nem jártak végig minden házat és rúgták rá az ajtót az emberekre, hogy jöttünk az aranyért. Az emberek önként szolgáltatták be az aranyukat.
Az USA hivatalos pénzneme nem a bitcoin és nem is a bitcoin ellenében bocsát ki dollárt. Semmi ok nincs arra, hogy az arannyal történteket összemossuk vele. Ez egy rendkívül kàros elképzelés, amit a legtöbben azért terjesztenek, hogy nyerészkedjenek belőle:
Félsz, hogy a bank, vagy az állam elveszi a bitcoinodat? Tessék, itt a hardveres tárcám, vedd meg. Vegyél tőlem egy pisztolyt, hogy megvédhesd magad. Egyszerűen csak a félelmekre alapozva akarnak eladni az embereknek mindenféle szolgáltatást.”
Akkor ki itt az adócsaló?
Az interjú részletét a kripto világ több ismert szereplője közzétette közösségi oldalán. Az erre érkező kommentek többsége egyfajta árulásnak tartja, hogy Saylor hirtelen a bitcoin önrendelkezés feladására buzdít, miközben korábban még annak fontosságát hangsúlyozta.
Mások szerint az egyik legnagyobb szabályozott szereplőként Saylornak már az intézményes letétkezelés további terjedése áll az érdekében, és ezért várható volt, hogy fel fogja adni az egyik legfontosabb alapelvet. Volt aki az adózással kapcsolatos részre utalva emlékeztetett, hogy néhány hónapja Saylort is 40 millió dollárra büntették adóelkerülésért.
Megint mások pedig arra emlékeztettek, hogy a kripto piac időről időre kiemel és egyfajta Messiásként tekint bizonyos piaci szereplőkre, ám azokról valahogy mindig kiderül, hogy valójában csak önös érdekek vezérlik őket, így Saylor esete is csak azt bizonyítja, hogy sohasem szabad megbízni a kripto prófétákban.