A bitcoin árfolyama az éjszakai órákban 71 300 dollár fölé emelkedett és ezzel karnyújtásnyira került a márciusban beállított 73 800 dolláros rekord árfolyam ismételt eléréséhez. Az elmúlt fél évben több sikertelen kísérlet is történt a csúcs megdöntésére, ezúttal viszont egy fontos katalizátor, a jövő heti amerikai elnökválasztás segíthet a cél elérésében.
Bitcoin
A szorosnak ígérkező verseny ellenére Donald Trump tűnik az esélyesebbnek mind a fogadó oldalakon megtett tétek, mind a legfrissebb közvéleménykutatások alapján. A befektetők ennek megfelelően elkezdhették beárazni azt a kampány során tett ígéretet, miszerint Trump a megválasztását követően stratágiai tartalékká nyilvánítja a bitcoint.
Az Egyesült Államok jelenleg 213 000 bitcoinnal rendelkezik, amire az elmúlt évtized során, különböző bűncselekmények feltárása és lefoglalások útján tett szert. Ez a mai árfolyamon 15 milliárd dolláros és néhány kisebb eladást leszámítva évek óta parkoltatott vagyon csak egy porszem az amerikai állam zsebében (az éves GDP 0.05%-a) , de ha Trump tényleg úgy dönt, hogy a készletet nem adja el, hanem az USA tartalékává teszi, az akár más állami szereplők előtt is megnyithatja a kaput, hogy új szemszögből tekintsenek a BTC-re.
Ez is közrejátszhatott abban, hogy az elmúlt héten 1.4 milliárd dollár áramlott az amerikai tőzsdéken kereskedett BlackRock Bitcoin ETF-be.
Bitcoin ETF-ek be- és kiáramlás (millió dollár)
Ha minden forgalmazó adatait beleszámoljuk, a januári indulás óta az amerikai hagyományos tőzsdei befektetők 22 milliárd dollárt fektettek Bitcoin ETF termékekbe. A bitcoinnak a befektetők körében betöltött vezető helyét még az sem tudta megingatni, hogy július óta már a második legnagyobb kriptovaluta, az ethereum is elérhető a hagyományos amerikai tőzsdék ETF kínálatában.
Ethereum
Az Ethereum ETF-ek eddig mínusz 495 millió dolláros netto beáramlásnál tartanak, ami 2.5 milliárd dollárnyi vásárlásból és 3 milliárd dollárnyi eladásból jött össze.
A furcsa statisztika az ETF-é alakított Grayscale befektetési alap ethereum termékének köszönhető, amiből annak sajátos működési struktúrája miatt korábban nem tudtak kilépni a befektetők. Az alap korai ügyfelei most az ETF piacon értékesítik a korábban megvásárolt ethereum kitettségüket, ezek az eladások pedig egyelőre felülmúlják a vásárlások mértékét.
Az ethereum 2022 szeptembere óta folyamatosan alulteljesít a bitcoinnal szemben. Az ethereum árát a bitcoin ellenében mutató grafikon szerint az ETH azóta kicsivel több, mint 50%-kal van lemaradva a BTC-vel szemben. A lefelé tartó trend kezdete egy konkrét (kék vonallal jelölt) időponthoz, 2022. szeptember 15-hez köthető. Ekkor került sor a Merge-re, vagyis az Ethereum PoW bányászati rendszerének leállítására és a kamatozást lehetővé tevő stakingre való átállásra.
Bár a staking éves szinen jelenleg ~3%-os kamatot fizet az ethereum tulajdonosoknak, az amerikai tőzsdefelügyelet döntésének értelmében az Ethereum ETF-ek nem kínálhatnak kamatozó szolgáltatást az ügyfeleiknek. Kamatok hiányában a hagyományos tőzsdei befektetők többsége továbbra is inkább a bitcoint részesíti előnyben az ethereummal szemben.
Solana
Bár az elmúlt 2 évben indított Ethereum L2 láncok, például a Coinbase által futtatott Base nagy sikernek bizonyultak és képessé váltak a gyors és olcsó tranzakciók lebonyolítására, ebben az időszakban mégis egy másik blokklánc, a Solana vált igazán felkapottá.
A Solana kihasználtsága folyamatosan növekszik és ma már egyre több statisztikában előzi meg az Ethereumot.
Ez a blokkláncok saját kriptovalutáinak árfolyamában is tükröződik. A SOL árfolyama az FTX összeomlásakor elért általános kripto piaci mélypont óta hétszeresen múlta felül az ETH teljesítményét.
A Solana felemelkedésében nagy szerepet játszott a mémcoinok elterjedése, melyek kereskedésére ideális terepet biztosít a lánc. A szinte semmibe sem kerülő és gyors tranzakciók, valamint az egységes hálózat, amin nem kell különböző L2-k között utalgatni, nagy előnyt jelentett a trend kezdetén, amit a Solana azóta is képes volt megőrizni.
Ha beigazolódnak azok az elemzői feltételezések, hogy ebben a kripto ciklusban a Bitcoin ETF mellett a mémcoinok kaphatják a főszerepet, az további növekedést biztosíthat a Solana blokklánc és token számára, ugyanis annak megvásárlása elegedhetetlen a mémekkel és decentralizált tőzsdékkel való interkacióhoz, a tranzakciós díjak kifizetéséhez.
Discord csatornánk mémcoin szakértője tegnap este egy élő közvetítésben árulta el, hogy mit gondol a terület főbb szereplőiről.