Brazília központi bankja a Chainlinkkel együttműködve folytatja az ország digitális valutájának (CBDC) tesztelését.
Brazília központi bankja egy digitalizált állami valuta, a DREX kibocsátására készül. A DREX az ország nemzeti valutájának, a realnak a digitális változata lesz, amelyet első körben a nagyobb volumenű intézményes tranzakciók és bankközi elszámolások során terveznek bevezetni.
A DREX tesztelésének első szakasza során a digitális valutát különböző decentralizált hálózatokon próbálták ki, amiben 16 nagyobb konzorcium, főként bankok vettek részt.
A most zajló második szakasz már különböző pénzügyi szolgáltatások okosszerződéseken keresztüli megvalósítására összpontosít, ami a bankok hatékonyabb működését és a folyamatok automatizálását hivatott elősegíteni. Brazília központi bankja szeptemberben a Visa és a Santander bank bevonásával kezdte meg ezt a szakaszt, amihez most újabb szereplők, köztük a Chainlink is csatlakozott.
A tesztelés jelenleg egy speciális területre, a mezőgazdasági árucikkek automatizált elszámolására fókuszál a külföldi kereskedelemben, különböző blokkláncokat, platformokat és valutákat is érintve.
A Chainlink CCIP (Cross-Chain Interoperability Protocol), vagyis blokkláncokon keresztüli kommunikációt lehetővé tevő rendszere segíti az együttműködést Brazília DREX rendszere és más országok központi bankjainak digitális valutái között. A tesztelés során elektronikus fuvarleveleket tokenizálnak a blokkláncon, és az árucikkek ellátási láncban való mozgásának adatait használják arra, hogy a szállítás során automatizált leltárakat készítsenek és ezek alapján kifizetéseket indítsanak az exportőrök felé.
A Chainlink mellett ugyancsak most csatlakozik a programhoz a Banco Inter, egy digitális szolgáltatásokra fókuszáló helyi bank, a Microsoft, ami felhőszolgáltatások biztosításával segíti a projektet, illetve egy 7COMm nevű cég, ami a program technikai kivitelezésével támogatja a célok elérését.
A Chainlink októberben a világ legnagyobb tranzakciós szolgáltatóival, a Swifttel és az Euroclearrel, valamint egy Ausztráliával, Új-Zélanddal és Szingapúrral közös együttműködést jelentett be, amelyekben szintén a Brazíliában is alkalmazott CCIP-t, a blokkláncok közötti tranzakciókat és tokenizációt segítő rendszert kezdék el a nemzetközi tranzakciók során alkalmazni.
Chainlink árfolyam
A Chainlink jelenleg a 15. helyet foglalja el a kriptopénzek rangsorában. Bár a kripto iparág legnagyobb infrastrukturális- és adatszolgáltatója, aminek szolgáltatásait több száz centralizált és decentralizált alkalmazás használja, árfolyama az elmúlt 3 év során gyengébben teljesített a piac más, nagyobb növekedést hozó szereplőinél (pl.: bitcoin, solana, mémcoinok), amiben szerepet játszhattak a fejlesztő csapat folyamatos eladásai.
A LINK token ára jelenleg ~14.5 dollár. Történelmi csúcspontját 2021 márciusában, az utolsó nagyobb bika piac során érte el, amikor 53 dollár környékén tetőzött.
A csapat birtokában lévő tokenek folyamatos értékesítése miatt, az elmúlt 3.5 évben nagy mennyiségű LINK token került piaci forgalomba. A LINK piaci részesedése (Market Cap) jelenleg 9 milliárd dollár, de a token forgalomban lévő készletének hígulása miatt már egy erős duplázással, kb. 30 dolláros árfolyamon el fogja érni ugyanazt a 20 milliárd dolláros piaci részesedést, ami 2021-ben még 53 dolláros árfolyamot jelentett számára.