Az elmúlt napokban jelentős, körülbelül 1.5 milliárd dollár értékű kiáramlás történt a Bitcoin ETF-ekből. Bár az eladásoknak több oka lehet, elemzők szerint a *tax loss harvesting* nevű jelenségnek is köze lehet a történteknek.
4 nap alatt 1.5 milliárd dollár értékű eladás a Bitcoin ETF-ekben
Mi az a Tax Loss Harvesting?
A tax loss harvesting egy adóoptimalizációs stratégia, amit a befektetők a tőkejövedelmekre kivetett adók csökkentése érdekében alkalmazhatnak. Lényege, hogy a befektetők eladják azokat az eszközeiket, amelyek értéke az eredeti vásárlási árhoz képest csökkent, vagyis veszteséget realizálnak. Ez a veszteség később levonható az év során szerzett más tőkenyereségekből, vagyis csökkenthető vele az adóalap.
A bitcoin és más kriptovaluták esetében ez a stratégia nagyobb figyelmet kaphat, mivel az árfolyamuk rendkívül ingadozó,. Ha valaki például a múlt hét kedden 107 000 dolláros árfolyamon vásárolt 1 bitcoint, majd pénteken eladta 92 000 dollárért, 15 000 dolláros veszteséget ért el, amit felhasználhat más tőkenyereségek, például a részvénypiacon elért hozamok adójának csökkentésére.
Az adóév december 31-ig tart, így ennek lezárásához közeledve, ez a néhány nap az adóoptimalizáció kiemelt időszaka lehet.
A veszteségek realizálása után a befektetők visszavásárolhatják magukat a korábban eladott eszközökbe, erre azonban “wash sale” szabályok miatt gyakran csak bizonyos idő után kerülhet sor. A piaci manipulációk megakadályozását célzó előírás szerint csak egy bizonyos idő után (az USA-ban általában 30 nap) lehet visszavásárolni a korábban veszteségként elkönyvelt eszközöket.
Mivel a kriptovaluták szabályozása a világ legtöbb régiójában még gyerekcipőben jár, a wash sale szabályok még nem mindenhol vonatkoznak ezekre az eszközökre. Mivel ez az első olyan év, amikor az ETF-ek révén a hagyományos befektetők is nagyobb számban vannak jelen a kripto piacon, nehéz megjósolni, hogy a tax loss harvesting jelenség dinamikái pontosan hogyan érvényesülnek az ágazatban.
A Bitcoin ETF-ek 2024 januári indulása minden idők egyik legsikeresebb ETF rajtja volt, ami nagyszámú új befektetőt vonzott be. Tekintettel arra, hogy a januárban beiktatásra kerülő Donald Trump nagy ígéreteket tett az ágazatnak, kicsi a valószínűsége, hogy még ezek megvalósítása előtt, hirtelen és tömegesen akarna minden befektető távozni, aki korábban lehetőséget látni a bitcoinban. Noha a befektetők szándékai sokrétűek lehetnek, az elemzők Trumpra és a következő 4 évben várható kripto barát kormányzati hozzáállásra alapozva vélik úgy, hogy az elmúlt napok kiáramlásai csak egy rövidebb, átmeneti időszakra lesznek jellemzőek.