A bitcoin hétfő éjjel új rekordmagasságba, 106 000 dollár fölé emelkedett. Donald Trump megerősítette, hogy az Egyesült Államok egy stratégiai olajtartalékhoz hasonló, bitcointartalék létrehozását tervezi. Trump a választási kampányában tett először ezzel kapcsolatos ígéreteket, amit sokan szkeptikusan fogadtak, de a januárban hivatalba lépő elnök ismét megerősítette az ezzel kapcsolatos szándékait.
„Valami nagyszerűt fogunk tenni a kriptóval, mert nem akarjuk, hogy Kína vagy bárki más a magukévá tegyék és megelőzzenek minket. Ebben mi akarunk az élen járni” – mondta Trump a CNBC-nek. Amikor megkérdezték, hogy ez egy olajtartalékhoz hasonló kriptotartalék lesz-e, Trump így válaszolt: „Azt hiszem igen.”
Donald Trump kripto befektetései
Szintén Trumphoz köthető hír, hogy a családjához kapcsolódó World Liberty Finance decentralizált pénzügyi platform jelentős kriptovaluta-portfóliót kezdett kiépíteni. Az alkalmazáshoz köthető tárcák az elmúlt napokban több vásárlást hajottak végre, és jelenleg az alábbi kriptovaluta kitettséggel rendelkeznek:
A Trump családhoz köthető WLF 100 000 dolláros értéket meghaladó kriptovaluta kitettsége:
- Ethereum (ETH): 14 678 ETH (értéke mai árfolyamon: ~58 millió USD),
- Coinbase tokenizált bitcoin (cbBTC): 102.9 cbBTC (~10 millió USD),
- USDC (~6.16 millió USD) és USDT (~3.55 millió USD) stabilcoinok,
- Chainlink (LINK): 78 387 LINK (~2.2millió USD),
- Aave (AAVE): 5 886 AAVE (~2.2 millió USD),
- Ethena (ENA): 509 955 ENA (~650 000 USD),
- Ondo Finance (ONDO): 134 216 ONDO (~250 000 USD).
A Trump család érdekeltsége a többi, kisebb értékben birtokolt kriptovalutát is beleszámítva 83 millió dolláros kitettséggel rendelkezik az ágazatban.
Más országok is fontolgatják a bitcoin felé való nyitást
Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrégiben megkérdőjelezte az állami tartalékok külföldi valutákban, például dollárban történő tartásának szükségességét. Putyin szerint az amerikai kormány jelenlegi intézkedései aláássák a dollárnak mint globális tartalékvalutának a szerepét azzal, hogy politikai célokra használják, ami sok országot arra késztethet, hogy alternatív eszközökhöz, például a kriptovalutákhoz forduljanak.
„A bitcoint például ki tilthatja be? Senki” – mondta Putyin. Oroszországban ezután be is nyújtottak egy javaslatot a bitcoin-stratégiai tartalék létrehozásáról.
Thaiföld volt miniszterelnöke szintén a napokban szintén a bitcoin és a stabilcoinok elfogadásáról beszélt. Thaksin Shinawatra, Thaiföld volt miniszterelnöke – és a jelenleg a hivatalban lévő miniszterelnök édesapja – december 13-án arra hívta fel a thai emberek figyelmét, hogy tájékozódjanak a kriptovaluták világáról, mivel mert ezek jelentős hatással lehetnek a kormányzati politikára. A hivatalban lévő miniszterelnök csapata állítólag már vizsgálja a bitcoin-alapú fizetések bevezetésének lehetőségét a turisztikailag kiemelt városokban, de emellett egy államkötvényekkel fedezett stabilcoin kibocsátását is mérlegelik.
Dél-Koreában is újabb mérföldkövet ért a el a kriptopiac. Egy helyi lap jelentése szerint a Dél-Koreában november óta fokozódó bel- és külpolitikai feszültségek a helyi befektetőket egyre inkább a kriptovaluták és más alternatív eszközök felé terelik. Az ország öt legnagyobb kriptotőzsdéjének 24 órás kereskedési volumene az elmúlt hetekben már elkezdte meghaladni az itteni hagyományos piacok, vagyis a Koreai Értéktőzsde (Kospi) és annak tech szárnyának (Kosdaq) napi forgalmát.
Egy japán képviselő Satoshi(!) Hamada szintén javaslatot tett egy nemzeti bitcoin-tartalék létrehozására. Elképzelése szerint az ország devizatartalékainak egy részét bitcoinba kellene átváltani, mert annak decentralizált és államoktól független jellege stratégiai előnyt biztosíthat. Javaslatában kiemelte, hogy az Egyesült Államok is hasonló kezdeményezést követ.
Hamada pártja (aminek hivatalos neve “A párt, aminek célja, hogy megvédje az embereket az észak-koreai fenyegetéstől”) csupán 2 hellyel rendelkezik a 248 fős parlamentben, de a kormánynak néhány héten belül így is hivatalos választ kell adnia a javaslatára.
A nemzetállamok bitcoin felé történő nyitása globális szinten legitimálhatják a bitcoint, mint alternatív tartalékeszközt, és növelhetik a kriptovalutákba vetett bizalmat. Mindez átalakíthatja a nemzetközi pénzügyi rendszert is, mivel az USA támgatásával a bitcoin fokozatosan versenytárssá válhat a hagyományos tartalékvalutákkal, például a dollárral vagy az arannyal szemben.
Trump kriptovaluta-támogatása
A bitcoin árfolyama több mint 50%-kal emelkedett a november 5-i amerikai választások óta, amely során Donald Trumpot választották meg az ország új elnökének. Trump a stratégiai bitcointartalék létrehozása mellett már egy mesterséges intelligencia és kriptovaluták iránt elkötelezett hivatalnok kinevezését is bejelentette: David Sacks, a PayPal egykori vezetője lehet a témákban Trump fő tanácsadója.
Trump emellett azt is közölte, hogy Paul Atkinst, a kriptobarát washingtoni ügyvédet jelöli az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) élére. A hivatal korában ellenségesen lépett fel a területtel szemben, de fellépésük januártól kedvező irányba módosulhat.
Pénteken a Nasdaq is bejelentette, hogy a MicroStrategy, a világ legnagyobb vállalati bitcoin befektetője bekerült a Nasdaq-100 Indexbe. A Nasdaq-100 a Nasdaq-on jegyzett 100 legnagyobb, nem pénzügyi, hanem elsősorban technológia vállalat (pl.: Apple, Microsoft, Amazon Alphabet (Google)) teljesítményét követi. Az indexet gyakran használják ETF-ek és más befektetési eszközök alapjául és teljesítményét világszerte figyelik, mivel olyan vállalatokat tartalmaz, amelyek globális gazdasági trendeket alakítanak.
A hétvégén életbe léptek az amerikai Pénzügyi Számviteli Standard Testület (FASB) új szabályai is, amelyek előírják a vállalatok számára, hogy a kriptovalutákat, például a bitcoint, milyen értéken számolják el a vállalati tartalékaikban.
A 2024. december 15-től kötelező új irányelv szerint az amerikai vállalkozásoknak a kriptovaluták értékét az aktuális piaci árfolyamuk alapján kell feltüntetniük a pénzügyi jelentési időszakokban. Korábban a bitcoin elszámolását úgy kezelték, hogy ha az árfolyam a vásárlási ár alá esett, akkor a bitcoin kitettséggel rendelkező vállalatoknak ezt értékvesztésként kellett elkönyvelniük, még akkor is, ha nem adták el a bitcoinjaikat. Ha viszont a bitcoin ára emelkedett, azt nem könyvelhették nyereségként, csak ha eladták a bitcoin kitettségüket.
A valós értékű elszámolás bevezetésével minden vállalat az aktuális értéken közölheti bitcoin kitettségének alakulását a kötelező negyedéves elszámolási időszakokban. Ha a nem realizált bitcoin kitettség nem csak veszteség, hanem nyereség formájában is megjelenhet a cégek könyvelésében, az nagyobb valószínűséggel ösztönözhet arra vállalatokat, hogy bitcoin kitettségre tegyenek szert.