Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) felszólította a kriptoeszköz-szolgáltatókat, hogy 2025. január 31-ig tegyenek lépéseket az európai kriptoszabályozásnak (MiCA) nem megfelelő stabilcoinok korlátozására. Az ESMA az Európai Unió (EU) egyik fő szabályozó szerve, ami felügyeli a MiCA alkalmazását.
Az érintett stabilcoinok és a határidők
A közlemény szerint a kriptoeszköz-szolgáltatóknak (CASP) mihamarabb, de legkésőbb 2025 első negyedévének végéig gondoskodniuk kell arról, hogy ne kínáljanak “nem engedélyezett eszközhöz kötött (asset-referenced) tokeneket (ART)”, és “nem engedélyezett elektronikus pénz (electronic money) tokeneket (EMT)”.
Az ESMA szerint a nem megfelelő stabilcoinokkal kapcsolatos szolgáltatásokat, például a kereskedést, “kizárólag eladás” (sell-only) módban 2025 első negyedévének végéig, vagyis március 31-ig szabad fenntartani. Ez azt jelenti, hogy a felhasználók kizárólag valami másra tudják majd átváltani a szóban forgó stabilcoinokat, viszont más eszközöket ezekre váltani már nem lesz lehetőségük. A sell-only korlátozást legkésőbb 2025 január végén, azaz január 31-ig kell bevezetni.
A Tether helyzete
A legnagyobb piaci kapitalizációjú stabilcoin, a Tether (USDT) érintett lehet a korlátozásban, mivel jelenleg nem rendelkezik MiCA-engedéllyel. Az EU-s szabályozást betartó szolgáltatóknak emiatt 2025. január 31-től korlátozniuk kell az USDT forgalmazását, majd legkésőbb 2025 első negyedévének végén, a „sell-only” időszak lejártával, teljesen el is kell távolítaniuk azt a kereskedési felületekről.
A gyakorlatban a szabályozás bevezetése azt jelentheti, hogy a felhasználók január 31-e után az USDT-jüket még átválthatják valami másra, például bitcoinra, de a kriptopénzt ezután már nem válthatják vissza USDT-re. Március 31-e után ez az átváltási lehetőség is megszűnhet, vagyis utána illegális lehet az USDT-re való átváltás biztosítása az EU területén, legalábbis, ha a Tether addig nem szerzi meg a szükséges engedélyeket.
A Tethernek eredetileg december 31-ig kellett volna megszereznie az EU-s működéshez szükséges licenszeket, de ezt eddig nem tette meg. Az USDT ennek ellenére a legtöbb kripto tőzsdén elérhető maradt, így az ESMA emiatt dönthetett úgy, hogy bekeményít és kötelezi a szolgáltatókat a korlátozás bevezetésére.
Minden EU-s tagállamban kötelező alkalmazni
Az ESMA közleménye arra is felhívja a figyelmet, hogy az illetékes nemzeti hatóságoknak (NCA) biztosítaniuk kell, hogy a náluk elérhető szolgáltatók megfeleljenek a MiCA által támasztott követelményeknek. A cél, hogy a stabilcoinok kibocsátása és kereskedése uniós szinten összehangolt szabályozás alá kerüljön, és “megszűnjenek a nem engedélyezett stabilcoinokkal kapcsolatos kockázatok.”
A végső szabályozói határidő tehát 2025 első negyedévének vége. Addigra az EU-s kriptoeszközök piacán csak olyan stabilcoinok maradhatnak, amelyek vagy megfelelnek a MiCA előírásainak, vagy esetleg „sell-only” módban kivezetés alatt állnak. A teljes kivezetés után az uniós kereskedők számára nem lesz elérhető olyan stabilcoin, amely nem rendelkezik a szükséges engedélyekkel. A főbb stabilcoinok közül jelenleg az USDC rendelkezik a MiCA által megkövetelt működési engedéllyel.