Magyarország Kormánya tegnap jelentette be, hogy az Egyesült Arab Emírségekkel kötött nemzetközi megállapodás keretében 50.9 milliárd forintos vételáron értékesítették Budapest Rákosrendező 85 hektáros területét,
Rákosrendező
Rákosrendező a XIII. és a XIV. kerület határvidékén helyezkedik el. Régebben fontos vasúti rendező- és tehervagon-kezelő állomásként működött (innen a „rendező” elnevezés), és kiterjedt vágányhálózattal rendelkezett. Ma már főként elhanyagolt állapotú vasúti és ipari területek találhatók itt, melyek hasznosítására már több városfejlesztési elképzelés is született.
Rákosrendező Budapest egyik legnagyobb egybefüggő, még beépíthető földterülete, ami a belvároshoz közel elhelyezkedve minden szempontból kiváló adottságokkal rendelkezik szinte bármilyen ingatlanfejlesztési beruházás megvalósításához.
A Rákosrendezőért fizetett 50.9 milliárd forintos vételár a jelenlegi árfolyamon kicsivel több, mint 1250 bitcoint ér. A tranzakciót természetesen nem bitcoinban hajtották végre és az üzletnek semmi köze sem volt a kriptovalutákhoz.
Bitcoin árfolyam
Akik követik a kripto piacokkal kapcsolatos történéseket, az évek során már biztos találkoztak az alábbi kép valamilyen formájával, ami azt hivatott szemléltetni, hogy a bitcoin a 2009-es indulása óta milyen drasztikus árváltozáson ment keresztül.
2009-ben, amikor a bitcoin még ismeretlen volt, az ára kvázi 0 dollár körül mozgott, így szinte fillérekért lehetett volna olyan mennyiségű bitcoint vásárolni, amely a jelenlegi árfolyamon már több tíz milliárd forintot érne. Ez egyébként még nem lett volna olyan egyszerű dolog, mert akkoriban még egyszerűen nem léteztek azok a tőzsdék, amiken kereskedni lehetett volna vele. Az első tulajdonosok sokszor még ingyen, brahiból és kíváncsiságból küldözgették a BTC-t egymásnak, vagy a Bitcointalk fórumon, privát üzenetekben megbeszélt árfolyamokon adták el az első érdeklődőknek, valószínűleg úgy, hogy még azt sem igazán értették, hogy mi az a bitcoin és hogyan működik.
Az első ismert bitcoin tőzsde, a Bitcoinmarket.com 2010 márciusában indult el, míg a híres/hírhedt MtGox 2010 júliusában kezdte meg a működését. A bitcoin árfolyama ezen váltók indulásakor érte el először hivatalosan az 1 centes árfolyamot.
A bitcoin árfolyama 2010 nyarán lépte át az 1 centes árfolyamot
A sokak által ismert Bitcoin Pizza történetre is éppen ezekben a hetekben, 2010 májusában került sor. Hanyecz László programozó 10 000 bitcoint ajánlott fel egy fórumon annak, aki rendel neki 2 pizzát. Egy másik felhasználó beleegyezett az alkuba és megrendelte számára az ételt. Az esemény a bitcoin használatával történő első valós vásárlásként vonult be a történelembe.
A 25-30 dollár értékű rendelés alapján Hanyecz 0.0025–0.003 dolláros árfolyamon adott el 10 000 bitcoint, ami ma több mint 1 milliárd dollárt, vagy 400 milliárd forintot érne.
Hanyecz László és a két bitcoin pizza
A bitcoin végül két évvel az indulása után, 2011 februárjában érte el először az 1 dolláros árfolyamot.
1 dolláros árfolyam 2011 februárjában
Egyszer talán minden kriptókkal kapcsolatba kerülő embernek eszébe jut, hogy “mi lett volna, ha” nem most, vagy pár éve, hanem 10-15 éve hall először a BTC-ről. Vajon lett volna mersze vásárolni és ha igen, akkor mennyit fektetett volna bele?
Egészen furcsa belegondolni, hogy ma már akár egy egész városrészt, Budapest egyik legígéretesebb fejlesztési területét is meg lehetne vásárolni annyi bitcoinból, ami 15 éve még fillérekbe került.
Ha például a bitcoin indulásakor, 2009 januárjában 1 centért tudtunk volna valakitől bitcoint vásárolni, akkor a Rákosrendező vételárának megfelelő, 50.9 milliárd forintnyi BTC-ért mindössze 2600 forintot kellett volna kifizetnünk. Ez akkoriban 10 kiló kenyérnek, vagy 10 db BKV jegy árának felelt meg.
De a bitcoin árfolyamának növekedését egy másik aktuális esemény, Donald Trump tegnapi hivatalba lépése kapcsán is megvizsgálhatjuk.
Ennyit ért 1 bitcoin az amerikai elnökök korábbi eskületételeinek időpontjaiban:
- 2009. január 20. – Barack Obama: Az ekkor még csak 17 napos bitcoin értéke gyakorlatilag 0 dollár.
- 2013. január 20. – Barack Obama: 1 BTC = 15 dollár (kb. 3500 Ft)
- 2017. január 20. – Donald Trump: 1 BTC = 895 dollár (kb. 260 000 Ft)
- 2021. január 20. – Joe Biden: 1 BTC = 35 500 dollár (kb. 10 500 000 Ft)
- 2025. január 20. – Donald Trump: 1 BTC = 108 000 dollár (kb. 42 600 000 Ft)
A teljes bitcoin grafikon
Habár néhány percre mindannyian elmélázhatunk, milyen jó lett volna 10–15 évvel ezelőtt bitcoint vásárolni, ám a múlton már kár rágódni – a legtöbben nem voltunk ott és nem vettünk. Ugyanakkor a jövő továbbra is kiszámíthatatlan, és talán éppen a következő évek fogják meghozni az újabb nagy lehetőségeket – legyen szó akár kriptovalutákról, akár ingatlanról, AI-ról vagy bármi másról. Hogy elég nyitottak vagyunk-e, és képesek leszünk-e felismerni és kihasználni a következő „nagy dobást”, az az internet korában már csakis rajtunk múlik.